Wojewódzkie Obchody Dnia Samorządu Terytorialnego

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie odbyły się Wojewódzkie Obchody Dnia Samorządu Terytorialnego. Inicjatywa miała na celu uczczenie dnia pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych oraz 25 lat ustanowienia samorządu województwa lubelskiego. Pomysłodawcą i jednym z organizatorów wydarzenia był Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie.

Pierwsze całkowicie wolne wybory przeprowadzone 27 maja 1990 roku zapoczątkowały przebudowę administracji państwowej. W miejsce istniejących w czasach PRL-u rad narodowych wprowadzono rady gmin o znacznie większych uprawnieniach. Od tej pory umożliwiono samorządowi terytorialnemu sprawowanie władzy. Było to związane z podziałem kompetencji między administracją centralną a samorządową z odejściem od zasady jednolitej władzy państwowej.

Jednak dopiero wybory z 11 października 1998 roku otworzyły nową epokę w dziejach polskiego samorządu, bo to właśnie w tym roku zaczęło funkcjonować w Polsce 16 województw, które istnieją do dziś. Po raz pierwszy w historii III Rzeczpospolitej w bezpośredni sposób wybierano osoby, które miały zasiąść w organach uchwałodawczych gminy, powiatu i województwa. Wtedy został też ustanowiony samorząd województwa lubelskiego. Reforma samorządowa sprzed 25 lat nadała kształt obecnemu ustrojowi.

Reforma samorządowa z 1990 roku stała się sukcesem rządów III Rzeczypospolitej. Od 25 lat województwo lubelskie koordynuje pracę powiatów i 213 gmin. Samorząd województwa odgrywa niebagatelną rolę, jeśli chodzi o redystrybucję środków unijnych, które kierowane są do regionów. Zabiegamy o środki dla każdego regionu, które pozwolą na realizację planów, bo o to właśnie chodzi w samorządzie – aby uzyskać coś dla swojej małej ojczyznymówił marszałek Jarosław Stawiarski.

Do udziału w Wojewódzkich Obchodach Dnia Samorządu Terytorialnego zaproszeni zostali przedstawicieli wszystkich szczebli: gmin, powiatów i województwa oraz przedstawiciele służb mundurowych, rektorzy uczelni wyższych, przedstawiciele samorządowych jednostek województwa lubelskiego czy prezesi spółek z naszego regionu. Wydarzenie było idealną okazją do wyróżnienia wszystkich samorządowców, którzy wnieśli realny wkład w budowanie jedności samorządowej i podnoszenie jakości życia obywateli.

Żadna z administracji działająca sama nie jest w stanie w pełni podołać różnym sytuacjom, szczególnie kryzysowym, jakie mieliśmy w okresie pandemii czy wtedy, kiedy przyjmowaliśmy największą falę uchodźców z Ukrainy. Jesteśmy jedynym województwem, które graniczy z dwoma ośrodkami ważnymi granic Polski, które są jednocześnie granicami Unii Europejskiej i NATO. Niewątpliwie w sensie bezpieczeństwa naszego kraju, ale też perspektyw rozwoju gospodarczego, granica polsko-ukraińska ma kluczowe znaczeniepodkreślał wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Po oficjalnych przemówieniach odbyła się debata samorządowa „Silny samorząd na miarę wyzwań przyszłości”, w której głos zabrali:

  • Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski ,
  • prof. Mariusz Sienkiewicz, prof. UMCS,
  • prof. Paweł Skrzydlewski, Rektor Akademii Zamojskiej,
  • dr Marcin Mazuryk, Dyrektor Departamentu Infrastruktury w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Debata – którą poprowadził prof. Marcin Szewczak, prezes Instytutu Rozwoju Samorządu Terytorialnego Województwa Lubelskiego – miała wskazać kluczowe obszary wpływające na bieżące funkcjonowanie samorządu oraz kierunki rozwoju na przyszłość. Z uwagi na geograficzne położenie województwa lubelskiego, zarówno na szlaku Via Carpathia, jak również przy granicy z Białorusią i Ukrainą, w trakcie debaty prelegenci zwrócili uwagę na rolę samorządów w zakresie pomocy dla uchodźców z Ukrainy.

Po debacie nastąpiło oficjalne wręczenie wyróżnień państwowych. Wojewoda lubelski Lech Sprawka wręczył Odznaki Honorowe za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego. Za zasługi w działalności na rzecz rozwoju samorządu terytorialnego Złotym Krzyżem Zasługi odznaczono 4 osoby, 18 otrzymało Srebrny Krzyż Zasługi, a 5 osób odznaczono Brązowym Krzyżem Zasługi.

Marszałek Jarosław Stawiarski w imieniu Zarządu wyróżnił Medalem Pamiątkowym Województwa Lubelskiego 38 przedstawicieli samorządów za zaangażowanie w pracę samorządową oraz wszelkie działania wspierające rozwój regionu i wzmacniające siłę wspólnot lokalnych. Dodatkowo 20 przedstawicieli Starostw Powiatowych i 4 miast na prawach powiatu otrzymało dyplomy uznania za zaangażowanie w pracę na rzecz rozwoju samorządności w 25. rocznicę ustanowienia samorządów wojewódzkich i powiatowych.

Na zwieńczenie obchodów odbył się koncert Tomasza Momota z zespołem. Artyści zaprezentowali kilkanaście utworów muzyki popularnej polskich i zagranicznych wykonawców, w tym m.in. Urszuli, Zbigniewa Wodeckiego czy Marii McKee.


Organizatorzy: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie, Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie, Instytut Rozwoju Samorządu Terytorialnego Województwa Lubelskiego. Partnerzy Merytoryczni: Krajowa Szkoła Administracji Publicznej im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego oraz Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego.

galeriaGALERIA