Wizyty studyjne u Beneficjentów Regionalnego Programu Operacyjnego WL 2014-2020

Wczoraj, tj. 14 czerwca, rozpoczęło się V posiedzenie Komitetu Monitorującego Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. Na drugi dzień zostały zaplanowane wizyty studyjne. Ich celem jest zaobserwowanie, jak Beneficjenci wykorzystali środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

Wizyty studyjne wpisują się w drugi dzień V posiedzenia Komitetu Monitorującego Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. Cykl wizyt stanowi nieodłączny element pracy Komitetu Monitorującego, który oprócz dyskusji na temat kryteriów wyboru projektów czy analizy sprawozdań z realizacji programu regionalnego, ma również obejrzeć rezultaty zrealizowanych projektów u samych beneficjentów.

Na wczorajszym posiedzeniu Komitetu Monitorującego Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 omówiliśmy 11 konkursów, które zostaną ogłoszone i będą realizowane przez Województwo Lubelskie. Z kolei dzisiaj jedziemy oglądać inwestycje, które zostały zrealizowane przez Beneficjentów, żeby pokazać jakość tych przedsięwzięć. Pokażemy spektrum działań przez samorządy, po małe i średnie przedsiębiorstwamówił marszałek Jarosław Stawiarski .

Członkowie Komitetu Monitorującego obejrzeli dzisiaj:

  • Dom Pomocy Społecznej „Kalina” w Lublinie, który świadczy wsparcie długoterminowe dla osób starszych i osób z niepełnosprawnościami;
  • Przedszkole nr 88 przy ul. Berylowej w Lublinie, które wspiera rozwój edukacyjny najmłodszych mieszkańców regionu;
  • Firmę Plantalux w Konopnicy, gdzie uczestniczyliśmy w otwarciu instalacji fotowoltaicznej, powstałej dzięki funduszom pochodzącym z inicjatywy REACT-EU (program ma na celu ograniczenie społecznych i gospodarczych skutków pandemii COVID-19);
  • Przedsiębiorstwo MAL-PLAST w Kraśniku, które stworzyło instalację do przetwarzania odpadów tworzyw sztucznych;
  • Środowiskowe Centrum Wsparcia w Kraśniku, które pochwaliło się efektami rewitalizacji zdegradowanych obszarów przemysłowej dzielnicy Kraśnika i zaprosiło na uroczyste otwarcie nowo powstałego budynku.

Rolą Komitetu Monitorującego jest nie tylko zatwierdzanie kryteriów, ale również monitoring realizacji programów. Zobaczymy dzisiaj efekty niektórych zrealizowanych projektów, m.in. w zakresie rewitalizacji, usług społecznych czy edukacji przedszkolnej. Dodam jeszcze, że jesteśmy na końcu rozliczania perspektywy 2014-2020. Mamy 100% scertyfikowanych środków, czyli 2 miliardy 261 milionów euro  – opowiedziała Anna Brzyska, dyrektor Zarządzania Programami Regionalnymi.

W wycieczce wzięli udział członkowie Komitetu Monitorującego Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 oraz Przedstawicielki Komisji Europejskiej, tj. Aleksandra Kowalska z Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej oraz Aneta Sobotka z Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego.


Wczoraj (14 czerwca br.) w gmachu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie odbyło się stacjonarnie V posiedzenie Komitetu Monitorującego Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. W trakcie obrad zostały zatwierdzone kryteria wyboru projektów dla 11 działań, co pozwoli na ogłoszenie kolejnych naborów w ramach nowej perspektywy finansowej.

galeriaGALERIA