Wizyta Ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej

W dniu 25 stycznia br. p. Jarosław Stawiarski  – Marszałek Województwa Lubelskiego spotkał się z p. Liu Guangyuan – Ambasadorem Pełnomocnym i Nadzwyczajnym Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce.

Głównym tematem rozmowy był rozwój polsko-chińskiej współpracy, zwłaszcza z partnerską Prowincją Henan, z którą Ambasador jest blisko związany. Chiny są jednym z najważniejszych partnerów strategicznych dla Polski zwłaszcza w kontekście inicjatywy Jednego Szlaku, Jednej Drogi, która jest sztandarowym projektem chińskiego rządu. Lubelszczyzna jest jednym z potentatów w produkcji zdrowej żywności, a Marszałek zapewnił o wsparciu eksportu naszych najlepszych produktów, m.in. owoców miękkich, jabłek czy mleka w proszku. Niewątpliwie działania eksportowe usprawni rozwój logistyki, w tym kontekście niezwykle ważna jest  rozbudowa terminala cargo Portu Lotniczego Lublin, która przyczyni się do rozwoju funkcji gospodarczych naszego regionu. Ponadto w celu pogłębienia polsko-chińskich relacji gospodarczych. Ustalono zorganizowanie wizyty studyjnej dla chińskich importerów żywności, w trakcie której przedsiębiorcy będą mogli zapoznać się z potencjałem naszego regionu.

Podczas spotkania dyskutowano także o systematycznie zwiększającej się liczbie przyjazdów chińskich turystów do Polski, która staję się coraz bardziej popularną destynacją. Szacuje się, że w 2018 roku liczba turystów z Chin wyniosła blisko 200 tys. Polska jest krajem atrakcyjnym cenowo, a także co warte podkreślenia, bezpiecznym. 

Spotkanie wpisuje się doskonale we współpracę Województwa Lubelskiego z partnerem z Chin. Od 2005 r. Lubelszczyzna utrzymuje partnerskie relacje z Prowincją Henan. Po 13 latach współpracy z Chinami na podstawie protokołu ustaleń, Województwo Lubelskie podpisało 27 maja  2018 r. umowę o współpracy z Prowincją Henan, która stanowi obecnie podstawę prawną współpracy międzyregionalnej.

Była to pierwsza wizyta Ambasadora Liu w Lublinie, a kolejne spotkanie z Panem Marszałkiem, który  jako Wiceminister Sportu i Turystyki  podejmował już przedstawiciela rządu Chin
w Warszawie.