W Lublinie rozpoczęły się obchody 80. rocznicy Akcji „Reinhardt”

W Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zainaugurowano dzisiaj obchody 80. rocznicy Akcji „Reinhardt”. Celem uroczystości, które rozpoczynają się dzisiaj i potrwają do listopada 2023 r., jest edukacja, godne uczczenie Ofiar poprzez pokazanie szczególnie żywej świadomości historycznej i empatii mieszkańców Polski do tych tragicznych wydarzeń. W obchodach wzięli udział marszałek Jarosław Stawiarski, wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski oraz członkowie zarządu Zdzisław Szwed i Bartłomiej Bałaban.

 Główne uroczystości rocznicowe zainicjowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie odbywają się w dniach 16-17 marca 2022 r. w rocznicę rozpoczęcia Akcji „Reinhardt” i pierwszych transportów ofiar do obozów zagłady na Lubelszczyźnie. Kryptonim „Reinhardt” oznaczał operację eksterminacji Żydów z Generalnego Gubernatorstwa i okręgu białostockiego przeprowadzoną w latach 1942-1943 na terytorium okupowanej Polski w ramach Endlösung der Judenfrage (tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej).  

Minęły trzy pokolenia, a ludzkość niestety nie wyciągnęła wniosków z tego, co wydarzyło się podczas Zagłady. Tak jak 80 lat temu, tak i obecnie, były i są ośrodki władzy, które nie wyrzekają się metod ludobójstwa. Kolejny raz w imię ambicji czy też dążeń ideologicznych dokonywane są zbrojne akty przemocy na niewinnej i bezbronnej ludności cywilnej. Pragnę z całą mocą podkreślić: mord na bezbronnych w każdych czasach, bez względu na to, czy nazwany zostanie „akcją” czy „operacją specjalną”, pozostaje niezmiennie po prostu zbrodnią – mówił Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

W pierwszym dniu odbył się wykład na temat Akcji „Reinhardt” i przemówienia rodzin ocalałych z zagłady. Następnie TVP3 Lublin zaprezentowało reportaż historyczny „Miejsca – Zagłada – Pamięć”, po którym nastąpił uroczysty koncert w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Lubelskiej. Zwieńczeniem dnia jest marsz z lampionami w którym wezmą udział młodzieży i potomkowie rodzin Ofiar Akcji „Reinhardt”. Pochód wyruszy o godzinie 18:30 spod al. Tysiąclecia i przejdzie Szlakiem Pamięci na Umschlagplatz przy ul. Zimnej, gdzie zostaną złożone wieńce przy tablicy pamiątkowej na dawnej rampie, obecnie Instalacji Nie/Pamięć Miejsca.

Na jutrzejszy dzień (17 marca) od godziny 9:00 do 18:00 zaplanowane są wizyty dla gości zagranicznych „Szlakiem lubelskich sztetli”. Pierwszy szlak rozpoczyna i kończy się w Lublinie, a prowadzi przez Izbicę, Szczebrzeszyn i Zamość. Drugi szlak podobnie początek i koniec ma w Lublinie, po drodze zwiedzane są Kock i Kazimierz nad Wisłą.

Zaplanowane na półtora roku wydarzenia odbywają się w Lublinie oraz we wszystkich powiatach, w których przed wojną żyli polscy Żydzi i zostali zamordowani przez okupanta niemieckiego. Wydarzenia adresowane są przede wszystkim do potomków oraz rodzin ofiar zamieszkujących obszar ówczesnego Generalnego Gubernatorstwa i Galicji, a także pochodzących m.in. z Austrii, Holandii, Słowacji i innych okupowanych przez Trzecią Rzeszę krajów.

Szczegóły planowanych obchodów znajdują się na stronie: https://www.lubelskie.pl/reinhardt.

Więcej informacji na temat pozostałych wydarzeń na stronie: https://lubelskapoz.pl

Wszelkich informacji udziela Zespół Współpracy Międzynarodowej UMWL, e-mail: international@lubelskie.pl, tel. +48 81 44 16 784 / 81 47 81 327.

galeriaGALERIA