Utworzenie Regionalnego Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży

Dzisiaj w urzędzie marszałkowskim zostało podpisane porozumienie pomiędzy Szpitalem Neuropsychiatrycznym im. prof. Mieczysława Kaczyńskiego w  Lublinie a Kuratorium Oświaty w Lublinie. Na mocy tego dokumentu powstanie Regionalne Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży. Projekt jest możliwy dzięki dofinansowaniu z Funduszy Europejskich dla Lubelskiego 2021-2027. W wydarzeniu wzięli udział: Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Minister Edukacji i Nauki prof. Przemysław Czarnek, Lubelska Kurator Oświaty Teresa Misiuk i dyrektor Szpitala Neuropsychiatrycznego im. prof. Mieczysława Kaczyńskiego SP ZOZ Piotr Dreher.

Projekt ten wpłynie na możliwość lepszej pomocy w zakresie psychologicznym dzieci i młodzieży. Tych problemów jest coraz więcej, na co mają wpływ zmiany cywilizacyjne, a my, jako dorośli, jesteśmy zobowiązani pomóc. Na mocy porozumienia stworzymy regionalne centrum, które będzie świadczyło dodatkowe wsparcie psychologiczne. Bardzo dziękuję panu marszałkowi za ten projekt powiedział prof. Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki.

Nie ma w skali kraju tak nowatorskiego projektu z funduszy europejskich. Za 10 mln euro zbudujemy nowoczesny budynek, zaś 7 mln euro przeznaczymy na szkolenia i pogłębioną diagnozę dzieci i młodzieży. Szczególną rolę spełni tu kuratorium i placówki edukacyjne. Jesteśmy odpowiedzialni, dlatego dbamy o zdrowie młodych mieszkańców województwa podkreślił Jarosław Stawiarski, Marszałek Województwa Lubelskiego.

Porozumienie zawarte pomiędzy stronami obejmuje realizację dwóch przedsięwzięć pn.: „Poprawa dostępności do świadczeń zdrowotnych w zakresie opieki psychologicznej, psychiatrycznej i leczenia uzależnień dzieci i młodzieży poprzez utworzenie Regionalnego Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży przy Szpitalu Neuropsychiatrycznym im. Prof. M. Kaczyńskiego w Lublinie” (w ramach Działania 7.8 Infrastruktura ochrony zdrowia) – 10 mln euro dofinansowania UE oraz „Funkcjonowanie i rozwój Regionalnego Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży przy Szpitalu Neuropsychiatrycznym im. Prof. M. Kaczyńskiego w Lublinie” (w ramach Działania 8.6 Usługi zdrowotne) – ok. 7 mln euro dofinansowania UE. Istotą projektów będzie zapewnienie opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży z terenu województwa lubelskiego.

Ogromnie się cieszę, że materializuje się tak wartościowy projekt. Dostrzegamy po pandemii osłabioną kondycję psychiczną dzieci i młodzieży, i widzimy potrzebę skrócenia dystansu między młodym człowiekiem a psychologiem czy psychiatrą. Zwiększenie obecności psychologów nie wystarczy, bo specjaliści potrzebują ciągłego doskonalenia. Ten projekt ma szansę na te potrzeby odpowiedzieć. Dodatkowo dzieci i młodzież uzyskają dostęp do psychologów oraz specjalistycznej opieki i terapii powiedziała Teresa Misiuk, Lubelska Kurator Oświaty.

Proponujemy innowacyjne w skali kraju rozwiązanie systemowe, podzielone na trzy poziomy: leczenie szpitalne, stworzenie poradni zdrowia psychicznego i dziennych oddziałów oraz najważniejszy – udzielenie wsparcia środowiskowego dla dzieci i młodzieży szkolnej. To wsparcie zostanie też skierowanie do rodziców i nauczycieli. To mają być działania kompleksowe i skoordynowane, które pozwolą objąć kuratelą jak największą liczbę szkół w województwie dodał Piotr Dreher, dyrektor Szpitala Neuropsychiatrycznego im. prof. Mieczysława Kaczyńskiego SP ZOZ.

Cel i założenia

Zakres działań związanych z porozumieniem odnosi się do utworzenia systemu wsparcia psychologicznego w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych, przedszkolach, jak też ośrodkach specjalnych. Jednym z założeń wynikających z realizacji wyżej wymienionych projektów ma być powstanie budynku, w którym mieścić się będzie m.in. Poradnia Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży czy Oddział Psychiatryczny czynny przez całą dobę. Powstaną również poradnie psychologiczne dla dzieci i młodzieży w Cholewiance, Chełmie, Radecznicy i Suchowoli. Ponadto w ramach współpracy będzie miało miejsce promowanie działań na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży województwa lubelskiego poprzez organizowanie konferencji i szkoleń oraz doskonalenie zawodowe kadry pedagogicznej w tym zakresie.

Realizacja wspomnianych projektów w programie Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 obejmie utworzenie 120 punktów wsparcia psychologicznego w ośrodkach edukacji. Podejmowanie wspólnych przedsięwzięć ma na celu poprawę kondycji psychicznej dzieci i młodzieży oraz rozwój środowiskowego modelu psychologicznej opieki zdrowotnej dla młodych pacjentów poprzez budowę sieci wspólnie działających instytucji i podmiotów, w których będą mogli otrzymać skoordynowane wsparcie.