Urolodzy z Gdańska, Krakowa i Poznania szkolili się w szpitalu przy al. Kraśnickiej

Ordynatorzy oddziałów urologicznych i lekarze urolodzy z kilku szpitali w Polsce przez dwa dni szkolili się z endourologii w Oddziale Urologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.

Celem spotkania było doskonalenie umiejętności w zabiegach endourologicznych. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie był gospodarzem i organizatorem szkolenia, w którym wzięli udział lekarze z Gdańska, Krakowa, Poznania, Cieszyna, Mielca i Sandomierza.

Warsztaty rozpoczęły się od leczenia kamicy nerki z użyciem giętkiego ureteroskopu wprowadzonego do miedniczki nerkowej przez cewkę moczową z możliwością penetracji wszystkich kielichów nerki. Złogi kruszone były za pomocą lasera o wysokiej mocy. Jest to technika małoinwazyjna pozwalająca na krótki pobyt pacjenta w oddziale.

Drugi zabieg polegał na wytworzeniu w okolicy lędźwiowej kanału do nerki i wprowadzeniu przez niego małych rozmiarów nefroskopu. Ten rodzaj zabiegu pozwala na kruszenie złogów odlewowych wypełniających miedniczkę i wszystkie kielichy nerkowe. Kruszenie odbywa się albo ultradźwiękami, albo laserem.

Lekarze przeprowadzili również laserową enukleację prostaty, która polegała na precyzyjnym oddzieleniu przerośniętej tkanki gruczołu krokowego od torebki prostaty. Jednym z punktów szkolenia był także udział w operacji radykalnego usunięcia prostaty przy użyciu robota da Vinci. Urolodzy ze szpitala wojewódzkiego w Lublinie od półtora roku wykonują te operacje z bardzo dobrymi wynikami.

Wielką zaletą wszystkich tych zabiegów jest to, że pacjent opuszcza szpital w pierwszej dobie po operacji, nie ma praktycznie utraty krwi, również cały okres pooperacyjny pacjent znosi zdecydowanie lepiej niż po operacjach otwartych czy po przecewkowej resekcji prostaty ­– mówił dr n. med. Adam Jędzura, Kierownik Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej z Centrum Leczenia Kamicy Układu Moczowego.

Wszystkie metody leczenia kamicy zaprezentowane na szkoleniu przez personel szpitala przy al. Kraśnickiej są metodami małoinwazyjnymi, w czym specjalizuje się szpital wojewódzki w naszym regionie. Nad wykonaniem zabiegów sprzętem zminiaturyzowanym czuwa doświadczony zespół znakomitych specjalistów.

Przyjazd tak wielu wybitnych lekarzy do Lublina pokazuje, że Oddział Urologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego jest ważnym ośrodkiem w kraju powiedział dyrektor szpitala Piotr Matej.