Uroczystości upamiętniające żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza w Mielnikach

W Mielnikach w Obwodzie Wołyńskim odbyły się uroczystości upamiętniające poległych w 1939 roku żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza. W uroczystościach, które odbyły się 28 września, wziął udział Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Zbigniew Wojciechowski. W obchodach uczestniczyli również liczni goście a wśród nich: zastępca Przewodniczącego Wołyńskiej Administracji Państwowej Wiktoria Lewczuk, Konsul Generalny RP w Łucku Sławomir Misiak, zastępca Przewodniczącego Wołyńskiej Rady Obwodowej Hryhorij Pustowit, sekretarz Szackiej Rady Bohdan Tymoszuk, naczelnik Wołyńskiego Oddziału Państwowej Służby Granicznej, płk. Serhij Łozinskij oraz komendant Nadbużańskiego Oddziału SG Polski Sławomir Gontarz, a także studenci polonistyki WNU imienia Łesi Ukrainki, dziekan Wydziału Filologii i Dziennikarstwa WNU Lilia Ławrynowicz, docent Katedry Polonistyki i Przekładu WNU Julia Wasejko, nauczyciele i uczniowie szkoły w Mielnikach oraz mieszkańcy wsi

Uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się od ekumenicznej modlitwy z udziałem przedstawicieli duchowieństwa rzymsko-katolickiego i prawosławnego.

Ważnym elementem wydarzenia był „Bieg Pokoju”, w ramach którego młodzież z Polski i Ukrainy zmierzyła się na symbolicznym dystansie 1939 metrów. Wyścig zakończył się w Parku Przyjaźni, znajdującym się przy Domu Kultury w Mielnikach, gdzie jak co roku zaproszeni goście zasadzili pamiątkowe drzewka.

Mielniki znajdują się około 10 kilometrów na północ od Szacka w Obwodzie Wołyńskim. W dniach 28 – 30 września 1939 r. doszło w tym rejonie do starcia pomiędzy 52. Dywizją Strzelecką Armii Czerwonej a licząca około 4 tysięcy polskich żołnierzy grupą Korpusu Ochrony Pogranicza pod dowództwem gen. Bryg. Wilhelma Orlika-Rueckemanna. Na cmentarzu w Mielnikach znajduje się kwatera wojenna będąca miejscem spoczynku 25 żołnierzy Wojska Polskiego oraz jednego funkcjonariusza Polskiej Policji Państwowej.

galeriaGALERIA