Uroczystości 78. rocznicy Powstania Warszawskiego
Wczoraj w Lublinie oraz w innych miastach w regionie odbyły się uroczystości 78. rocznicy Powstania Warszawskiego.
 
Po złożeniu kwiatów pod tablicą ppłk. Jana Kucharczaka przy ul. Wieniawskiej w celu upamiętnienia współautora akcji „Burza” na Lubelszczyźnie, obchody przeniosły się na Plac Litewski. Po wybrzmieniu syren o 17:00, czyli w tzw. godzinie „W”, i oficjalnych wystąpieniach, nastąpiło złożenie kwiatów i odpalenie symbolicznych zniczy pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza. W uroczystościach samorząd województwa reprezentowali wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski oraz członek zarządu Bartłomiej Bałaban.
 
Następnie w kościele garnizonowym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP przy al. Racławickich odbyła się msza w intencji uczestników Powstania Warszawskiego i Akcji „Burza”. Ostatnim akcentem dnia był koncert „Powstanie Warszawskie – bitwa o Polskę”, podczas którego artyści oraz widzowie śpiewali powstańcze piosenki. Wydarzenie odbyło się w ramach programu samorządu województwa „Warto być Polakiem”.
 
Powstańcom hołm oddali wczoraj także mieszkańcy Chełma. W tamtejszych uroczystościach wziął udział członek zarządu Zdzisław Szwed.
 

Powstanie Warszawskie było jednym z największych wydarzeń w historii Polski. Polacy bronili stolicy przez 63 dni, w jego wyniku zginęło od 16 do 18 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej i od 150 do 180 tysięcy mieszkańców miasta.
 
Uczestnicy spotkania stoją wszerz Placu Litewskiego. Przed nimi ułożone wieńce. 5 osób trzymających w rękach wieńce