Światowa Wystawa EXPO 2020 Dubai

Światowa Wystawa EXPO 2020 Dubai, to wielki trwający 182 dni event, który jest doskonałą okazją nie tylko do nawiązania międzynarodowych kontaktów, ale także do zaprezentowania najnowszych zdobyczy nauki, medycyny czy technologii. Województwo Lubelskie weźmie udział w tym wyjątkowym wydarzeniu!

Celem prezentacji w Dubaju jest promocja gospodarki i lokalnej przedsiębiorczości, walorów turystycznych oraz elementów kultury i sztuki naszego regionu.

Pawilon Polski, w którym odbywać się będzie wystawa, to konstrukcja, wykonana z ekologicznych materiałów, której istotną częścią jest kinetyczna rzeźba. Przywodzi ona na myśl wielkie wędrówki ptaków pomiędzy Polską i światem arabskim. Przypomina zarówno o związkach naszego narodu z całym światem, jak również o roli Polski jako partnera biznesowego.

Motywem przewodnim obecności Polski na EXPO 2020 jest hasło „Poland. Creativity inspired by nature”, czyli „Polska. Kreatywność inspirowana naturą”. W Pawilonie Polski można odkryć, czym inspirują się polscy artyści, wynalazcy i przedsiębiorcy.

„Województwo Lubelskie – Spichlerzem Polski” – to natomiast hasło przewodnie wystawy Województwa Lubelskiego, która odbędzie się w ramach tygodnia regionalnego. – Pokażemy piękną naturę, ekologię w postaci nowoczesnego rolnictwa, które produkuje zdrową żywność. Przedstawimy się jako województwo, które ma także tereny inwestycyjne oraz wykształconą kadrę młodych, bardzo kreatywnych ludzi – mówi Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Podczas Tygodnia Regionalnego Województwa Lubelskiego zaplanowane zostały m.in. dwie konferencje promujące potencjał regionu w obszarze medycyny i produkcji rolno-spożywczej.

Wystawa Województwa Lubelskiego podczas EXPO 2020 w Dubaju, która odbędzie się od 10 do 16 lutego, jest szansą na przedstawienie potencjału gospodarczego, turystycznego, naukowego oraz kulturalnego Lubelszczyzny.

Podczas wystawy nasz region promować będą Partnerzy Województwa Lubelskiego:

Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie, na terenie którego można oglądać zabytki architektury drewnianej, murowanej i zbiory etnograficzne z rejonu dawnego województwa lubelskiego, wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów. To jeden z największych i najpiękniejszych skansenów w Polsce. Klimatyczne muzeum na lubelskim Sławinku jest doceniane przez artystów, fotografików i filmowców. Kręcono tu sceny do takich filmów jak: „Bitwa Warszawska”, „Wołyń”, „Błękitna Armia” czy „Korona Królów”.

W Dubaju, Muzeum Wsi Lubelskiej zaprezentuje m.in. ludowe stroje krzczonowskie – kopie strojów z podlubelskiej wsi były szyte specjalnie na tę okazję przez wiele miesięcy. Będą też  warsztaty robienia kwiatów z bibuły i wianków. Odwiedzający wystawę będą mogli również podziwiać tradycyjne wycinanki i wziąć udział w warsztatach robienia świec z wosku pszczelego.

Prosta czarna linia oddzielająca część artykułu

Uniwersytet Medyczny w Lublinie, to jedna z pięciu uczelni publicznych działających na terenie Lublina. Na 4 wydziałach i 15 kierunkach studiów, kształci się prawie 7 tysięcy osób. Wśród nich jest coraz więcej studentów z całego świata. Uniwersytet Medyczny w Lublinie współpracuje z uczelniami i instytucjami m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Danii, Holandii, Włoch, Niemiec i Ukrainy.

W Dubaju Uniwersytet zaprezentuje sztuczną inteligencję, zasady cyfryzacji w badaniach okulistycznych oraz swoją perłę, czyli lubelski akademicki szpital symulacyjny, który łączy ze sobą cechy symulacji kontrolowanej z pracą kliniczną.

Prosta czarna linia oddzielająca część artykułu

Zdjęcie przedstawiające chłopca, który siedzi na krzesle i trzyma akordeon, w tle napis Miłosz Bachonko

Miłosz Bachonko – dwunastoletni uczeń Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. W. Lutosławskiego w Lublinie w klasie akordeonu. Edukację muzyczną rozpoczął mając pięć lat. Do tej pory w kraju i za granicą zagrał ponad 60 solowych koncertów.

Jego opiekunem merytorycznym jest prof. dr hab. Elwira Śliwkiewicz-Cisak.

W roku 2019 Miłosz zdobył Grand Prix International Music Talent Competition Spring 2020. Częścią nagrody jest zaproszenie do udziału w koncercie w najbardziej prestiżowej sali koncertowej na świecie, Carnegie Hall w Nowym Jorku. Ostatnim wielkim sukcesem Miłosza jest zwycięstwo w piątej edycji Virtuosos V4+ 2021 – telewizyjnego talent show muzyki klasycznej z udziałem najzdolniejszej młodzieży z krajów Grupy Wyszehradzkiej.

Młody muzyk podczas każdego dnia EXPO, wystąpi z krótkimi recitalami dla gości odwiedzających polski pawilon. Miłosz zaprezentuje utwory z autorskiej, niedawno wydanej płyty.

Prosta czarna linia oddzielająca część artykułu

Zdjęcie przedstawiające młodego chłopaka w okularach, który usmiecha się i jest w trakcie pracy tworzy jakieś urządzenie mechaniczne w tle napis Fundacja Akademia Robotyki

Academy Spice Gears Poland to ludzie związani z pierwszą w Polsce drużyną FIRST Robotics Competition, stworzoną w 2015 roku w Kraśniku. Łączy ich wielka pasja do robotyki, programowania, konstruowania i zwyciężania. Ich konstrukcje podbijają świat, przywożą nagrody z międzynarodowych wystaw i konkursów.

W Dubaju Fundacja Akademia Robotyki pokaże roboty, które jeździły na różne turnieje międzynarodowe i zdobywały tam wysokie miejsca. – Podczas EXPO chcemy pokazać, że Polska jest rozwinięta technologicznie. Mamy dobrych informatyków, dobrych automatyków i ludzi, którzy budują roboty. Będą warsztaty nie tylko dla dzieci, ale także dla ich rodziców. Chcemy pokazać, jak budować roboty – zapowiadają młodzi konstruktorzy.

Prosta czarna linia oddzielająca część artykułu

Zdjęcie przedstawia dówch akrobatów kobietę i mężczynże w trakcie wykonywania sztuczki cyrkowej podczas której męzcyzna trzyma kobietę na rekąch uniesioną w góre w tle napis Fundacja Sztukmistrze

Fundacja Sztukmistrze to organizacja pozarządowa, która powstała w 2010 roku w celu rozwoju i promocji sztuki Nowego Cyrku. W 2012 roku Fundacja zorganizowała w Lublinie Europejską Konwencję Żonglerską, największy i najbardziej prestiżowy festiwal Nowego Cyrku na świecie, który po raz pierwszy w historii gościł w Polsce. Fundacja prowadzi systematyczne warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych w ramach Akademii Sztukmistrzów, zaprasza również na cykliczne Variete – cyrkowe pokazy w kabaretowej oprawie.

W Dubaju Fundacja Sztukmistrze pokaże się ze specjalnie przygotowanym spektaklem „Lubelskie be collective”, który będzie inspirowany motywem ekologicznym – pszczołą i jak zapowiadają autorzy, będzie bardzo widowiskowy.