Stypendia sportowe na rok 2022 przyznane

 W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się dziś konferencja, której tematem były stypendia sportowe Marszałka Województwa Lubelskiego na 2022 rok. Stypendium otrzymają 252 osoby (111 zawodniczek i 141 zawodników) z 51 klubów z regionu. Łączna kwota przyznanych stypendiów to 900 tysięcy złotych. Okolicznościowe dyplomy wręczyli marszałek Jarosław Stawiarski oraz członek zarządu Zdzisław Szwed.

Cieszę się, że mamy tylu utalentowanych sportowców w regionie. Gratulując wam znakomitych wyników w minionym roku, proszę o jeszcze. Jesteście naszą wizytówką w kraju i na świeciepowiedział marszałek Jarosław Stawiarski.  

Podczas wydarzenia na scenie pojawiła się także trójka stypendystów:

Dziękuję Województwu Lubelskiemu za sportowe wsparcie, ale także za dotychczasową pomoc okazaną moim rodakom z Ukrainymówiła zapaśniczka MKS Cement-Gryf Chełm Anhelina Lysak, młodzieżowa mistrzyni świata i wicemistrzyni Europy.

Olimpijka z Tokio 2020, pływaczka Laura Bernat w imieniu swoim i trenera podziękowała za stypendium – świetnie się tu trenujepodsumowała Bernat.

Z kolei Rafał Wójcik, na co dzień pływak UKP Fala Kraśnik oraz LKSG Spartan, wicemistrz świata seniorów na dystansie 1500m stylem dowolnym odczytał krótki list, w którym podkreślił, że stypendium dla osób z różnymi niepełnosprawnościami jest bardzo ważne.

– Na każdym treningu i zawodach dajemy z siebie wszystko, aby godnie reprezentować klub i region. Sport to całe nasze życieprzekonywał Wójcik.

Głównym kryterium, które należało spełnić, aby ubiegać się o stypendium sportowe to zdobycie miejsca medalowego w Igrzyskach Olimpijskich, Mistrzostwach Świata, Mistrzostwach Europy lub Mistrzostwach Polski w kategoriach wiekowych sportu młodzieżowego – młodzieżowców, juniorów i juniorów młodszych (kadetów) oraz seniorów do 27 lat. W 2021 roku reprezentanci Lubelskiego wywalczyli medale na światowych imprezach rangi Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy, zarówno w kategoriach seniorów, młodzieżowców jak i juniorów. Należą do nich sportowcy reprezentujący biegi narciarskie, boks kobiet, lekką atletykę (biegi, sztafety, rzuty, siedmiobój), piłkę ręczną, podnoszenie ciężarów, pływanie, sumo, taekwondo ITF, wspinaczkę sportową, zapasy klasyczne i zapasy kobiet. Łącznie wywalczono 8 złotych medali, 11 srebrnych i 17 brązowych. Największą imprezą sportową były XXXII Letnie Igrzyska Olimpijskie – Tokio 2020 oraz XVI Letnie Igrzyska Paraolimpijskie. Podczas Igrzysk Olimpijskich region reprezentowało 8 sportowców. Po 33 latach sportowcy z województwa lubelskiego wywalczyli medale igrzysk olimpijskich – złoto i srebro w sztafetach lekkoatletycznych 4×400 m oraz brąz w rzucie młotem; ustanowiony został także rekord świata we wspinaczce sportowej na czas. Podczas Igrzysk Paraolimpijskich niepełnosprawni sportowcy z regionu wywalczyli brązowy medal oraz czwarte miejsce w kolarstwie tandemowym, w którym wcześniej sięgnęli po srebro w ramach Mistrzostw Europy. Sukcesy odnosili również sportowcy niesłyszący, którzy podczas lekkoatletycznych Mistrzostw Świata wywalczyli 4 medale, a podczas Mistrzostw Świata w pływaniu zdobyli 3 krążki.

Największą liczbę miejsc medalowych, za które przyznano stypendium sportowe uzyskali odpowiednio zawodnicy reprezentujący kluby:    

L.p. Klub sport liczba stypendystów
1. KU AZS UMCS Lublin lekka altetyka; piłka ręczna, pływanie 53
2. LKSG Spartan Lublin lekka atletyka; pływanie; piłka nożna 33
3. MKS Cement Gryf Chełm zapasy 20
4. KS Agros Zamość podnoszenie ciężarów; zapasy; lekka atletyka; łucznictwo 18

Największą ilość medali złotych, srebrnych i brązowych zdobyli zawodnicy reprezentujący odpowiednio następujące sporty:

 • pływanie – 59,
 • zapasy – 42,
 • lekka atletyka – 41,
 • podnoszenie ciężarów – 37.

Najwyższe wyniki rangi międzynarodowej w sporcie młodzieżowym, za które przyznano tegoroczne stypendia:

L.p. miejsce medalowe impreza nazwisko imię klub sport/konkurencja
1. 1 MMŚ Lysak Anhelina MKS Cement Gryf Chełm zapasy kobiet
2. 1 MME Sułek Adrianna KU AZS UMCS Lublin l.a./siedmiobój
3. 1 MEJ Widomski Andrzej KU AZS UMCS Lublin piłka ręczna
4. 2 MEJ Bochen Weronika UKS Berej Boxing Lublin boks kobiet
5. 3 MŚJ Krupa Patryk KS Agros Zamość l.a./4x100m
6. 3 MŚJ Pietrusa Jakub KS Agros Zamość l.a./4x100m
7. 3 MEJ Romaszko Monika KS Agros Zamość l.a./4x100m
8. 3 MMŚ Szymonowicz Szymon MKS Cement Gryf Chełm zapasy/styl klasyczny

Najwyższe wyniki rangi międzynarodowej w kategorii wiekowej seniora, za które przyznano tegoroczne stypendia:

L.p. miejsce medalowe impreza nazwisko imię klub sport/konkurencja
1. 1 MŚS Gołębiowski Oskar LKSG Spartan Lublin l.a./400 ppł
2. 1 MES Kiryła Justyna KKT Hetman Lublin parakolarstwo tandemowe/wyścig ze startu wspólnego
3. 2 MŚS Dragan Julia LKSG Spartan Lublin pływanie/400m styl zmienny
4. 2 MŚS Kokoszewski Oskar LKSG Spartan Lublin l.a./pchnięcie kulą
5. 2 MŚS Stempurski Daniel LKSG Spartan Lublin l.a./4x100m
6. 2 MŚS Wójcik Rafał LKSG Spartan Lublin pływanie/1500m styl dowolny
7. 3 MŚS Beben Nina LKSG Spartan Lublin pływanie/4×200 styl dowolny
8. 3 MŚS Bęben Amelia LKSG Spartan Lublin pływanie/4×200 styl dowolny
9. 3 MŚS Dragan Dawid LKSG Spartan Lublin pływanie/4x100m styl zmienny
10. 3 IO Kopron Malwina KU AZS UMCS Lublin l.a./rzut młotem
11. 3 MŚS Stempurski Igor LKSG Spartan Lublin pływanie/4x100m styl zmienny
12. 4 IO Mirosław Aleksandra KW Kotłownia Lublin wspinaczka sportowa

 


Stypendium sportowe ma na celu wspieranie finansowe młodych osób szczególnie uzdolnionych sportowo, a także promowanie najlepszych zawodników w naszym województwie.

Stypendia sportowe Województwa Lubelskiego w 2022 r. zostały przyznane na podstawie Uchwały Nr XI/192/2019 Sejmiku Województwa Lubelskiego z dnia 14 listopada 2019 r. w sprawie zasad, trybu przyznawania i pozbawiania oraz rodzajów i wysokości stypendiów sportowych i nagród Województwa Lubelskiego za osiągnięte wyniki sportowe oraz wyróżnień dla osób wyróżniających się osiągnięciami w działalności sportowej (Dz. Urz. Woj. Lubelskiego poz. 6548).

Warunkami, które należało łącznie spełnić, aby otrzymać stypendium sportowe były:

 • w roku poprzedzającym przyznanie stypendium osiągnięcie jednego z poniższych wyników sportowych:
 • zajęcie miejsca 1-8 w igrzyskach olimpijskich/ igrzyskach paraolimpijskich;
 • zajęcie miejsca 1-3 w igrzyskach głuchych w sportach i konkurencjach objętych programem igrzysk olimpijskich/igrzysk paraolimpijskich;
 • zajęcie miejsca 1-3 w światowych igrzyskach olimpiad specjalnych w sportach i konkurencjach objętych programem igrzysk olimpijskich/igrzysk paraolimpijskich;
 • zajęcie miejsca 1-3 w Mistrzostwach Świata seniorów, młodzieżowców, juniorów, juniorów młodszych (kadetów) w sportach i konkurencjach objętych programem igrzysk olimpijskich/igrzysk paraolimpijskich;
 • zajęcie miejsca 1-3 w Mistrzostwach Europy seniorów, młodzieżowców, juniorów, juniorów młodszych (kadetów) w sportach i konkurencjach objętych programem igrzysk olimpijskich/igrzysk paraolimpijskich;
 • zajęcie miejsca 1-3 w Mistrzostwach Polski seniorów, młodzieżowców, juniorów, juniorów młodszych (kadetów) w sportach i konkurencjach objętych programem igrzysk olimpijskich/igrzysk paraolimpijskich.
 • w chwili osiągnięcia wyniku sportowego nieukończony 27 rok życia;
 • uprawianie sportu i konkurencji objętych programem igrzysk olimpijskich/igrzysk paraolimpijskich;
 • pisemne zobowiązanie do realizacji przedłożonego programu przygotowań oraz do udziału w zawodach głównych roku w okresie pobierania stypendium;
 • zamieszkiwanie na terenie województwa lubelskiego;
 • na dzień składania wniosku reprezentowanie województwa lubelskiego.

Wysokość jednostkowa stypendium waha się od 1500 zł do 100 zł miesięcznie w zależności od osiągniętego wyniku sportowego – miejsca medalowego, począwszy od Igrzysk Olimpijskich (1-8), poprzez Mistrzostwa świata (1-3), Mistrzostwa Europy (1-3),a skończywszy na Mistrzostwach Polski, a wysokość przyznanej kwoty stypendium uzależniona jest od kategorii wiekowej tego wyniku – od seniora, który nie ukończył 27 roku życia do juniora młodszego -kadeta.

galeriaGALERIA