Województwo Lubelskie było gospodarzem dwudniowego spotkania partnerów międzynarodowego projektu w zakresie opracowania skutecznych metod identyfikacji i monitorowania zrównoważonego rozwoju turystyki. W projekcie TOURISM4SDG – Tourism for Sustainable Development Goals współpracują przedstawiciele 10 krajów europejskich.
Współpracę międzyregionalną umożliwia m.in. program INTERREG, a także realizowane programy w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa, mające na celu zacieśnianie partnerstwa i współpracy pomiędzy państwami i regionami Unii Europejskiej oraz ich najbliższymi sąsiadami. Działania i inicjatywy podejmowane w ramach tych programów stanowią ważny element polityki i strategii rozwoju polskich regionów.
Województwo Lubelskie angażuje się w projekty INTERREG już od 20 lat. Obecnie Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego realizuje siedem tego typu projektów, z których pięć jest koordynowanych w ramach Departamentu Strategii i Rozwoju UMWL.
Projekt TOURISM4SDG ma na celu identyfikację i wypracowanie narzędzi umożliwiających monitorowanie na ile regionalna turystyka rozwija się w sposób zrównoważony (zgodnie z celami zrównoważonego rozwoju określonymi w Agendzie 2030). W przypadku Województwa Lubelskiego oznacza to uzupełnienie systemu monitorowania „Programu rozwoju turystyki w województwie lubelskim do 2020 roku z perspektywą do 2030 roku” o aspekty związane z turystyką zrównoważoną.
W dniach 5-6 lutego 2025r. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego gościł partnerów projektu reprezentujących: Wspólnotę Międzygminną Regionu Coimbra w Portugalii (lider projektu), Iberyjskie Stowarzyszenie Gmin Nadrzecza Duero w Hiszpanii, Gminę Nyíregyháza z Węgier, Organizację Zuid-Limburg w Holandii, Miasto La Rochelle we Francji, Ministerstwo Gospodarki Republiki Łotewskiej, Fundację Turystyczną Hrabstwa Tartu w Estonii, Radę Regionalną Durrës w Albanii oraz Gminę Sokobanja w Serbii.
Pierwszego dnia partnerzy spotkali się w Lubelskim Centrum Konferencyjnym na seminarium wymiany wiedzy. Gospodarza i polskiego partnera projektu – Województwo Lubelskie – reprezentował Marcin Szewczak, Członek Zarządu Województwa Lubelskiego. Uczestnicy seminarium mogli poznać rozwiązania dotyczące monitorowania różnych aspektów turystyki zrównoważonej wdrażane przez instytucje z naszego regionu, m.in. Roztoczański Park Narodowy. Zaprezentowano też regionalną politykę rozwoju turystyki oraz działania podejmowane przez lubelski sektor hotelarski na rzecz ograniczania negatywnego wpływu turystyki na środowisko.
Oprócz gości z zagranicy w seminarium uczestniczyli przedstawiciele organizacji turystycznych, uczelni, euroregionów oraz partnerstw międzygminnych z terenu województwa lubelskiego.
Drugiego dnia partnerzy projektu odbyli sesję wyjazdową do Nałęczowa, gdzie mogli poznać praktyczne aspekty zrównoważonego rozwoju w działalności turystycznej. W najsłynniejszym uzdrowisku regionu gościli w Sanatorium Milicyjnym Grupy Arche, odbyli też spacer po mieście-ogrodzie, w tym po jednym z nałęczowskich wąwozów. Odwiedzili również Łąki koło Nałęczowa, znane z atrakcyjnego miejsca wypoczynku, relaksu i medytacji „Łubinowe Wzgórze – Wioska Zdrowia”.