Rozstrzygnięcie konkursu dla dzieci „Niezłe ziółko”

Dzisiaj w Lubelskim Centrum Konferencyjnym poznaliśmy laureatów konkursu dla dzieci „Niezłe ziółko”, którego celem jest upowszechnianie wśród dzieci podstawowej wiedzy o ziołach, tj. rozpoznawania, uprawy, zastosowań kulinarnych czy użycia w medycynie domowej. Nagrody laureatom wręczył Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Zdzisław Szwed.

Do konkursu „Niezłe ziółko” zostały zaproszone dzieci w wieku od 5 do 10 lat z terenu województwa lubelskiego. Konkurs został zorganizowany w dwóch grupach wiekowych. Na trzecią już edycję napłynęło dużo ciekawych prac świadczących o pomysłowości ich autorów, pracowitości i zamiłowaniu do ogrodnictwa.

– Duże zainteresowanie naszą zabawą pokazuje, że dzieci i młodzież wiedzą coraz więcej o zielarstwie. Muszę przyznać, że ocena nadesłanych prac była dla komisji konkursowej prawdziwą przyjemnością – podsumował członek zarządu Zdzisław Szwed.

W grupie dzieci młodszych (od 5 do 7 lat) nagrody otrzymują:

  • I miejsce (600 zł) – Michał Jagiełło za pracę „Uprawa nagietka”;
  • II miejsce (500 zł) – Mikołaj Józefek za pracę „Moja meliska to samo zdrowie”;
  • III miejsce (400 zł) – Hubert Piwowarski za pracę „Zielnik”.

Dodatkowo zostało wyróżnionych 59 osób (nagrody o wartości 200 zł).

W grupie dzieci starszych (od 8 do 10 lat) nagrody otrzymują:

  • I miejsce (600 zł) – Nikola Adamczuk za pracę „Rumianek”;
  • II miejsce (500 zł) – Filip Madej za pracę „Bukiet ziół z bazylią i majerankiem”;
  • III miejsce (400 zł) – Zuzanna Krzeszowiec za pracę „Zdrowe ziółko”.

W tej grupie wiekowej wyróżnienia (po 200 zł) trafiły do 38 osób.

Przygotowanie prac konkursowych w etapach

Praca konkursowa składała się z trzech zadań. Pierwsze polegało na wyhodowaniu własnych ziół z nasion lub z sadzonki i obserwacji rośliny na każdym etapie rozwoju. Zadanie drugie to przygotowanie sprawozdania z zadania pierwszego (np. dziennik ogrodniczy, literacki opis czy zielnik). Ostatnim, trzecim zadaniem było wykonanie pracy plastycznej w dowolnej technice, której tematem była wyhodowana roślina.

Idea konkursu „Niezłe ziółko”

Inicjatorem pomysłu jest Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWL. Idea powstała w 2020 roku w czasie pandemii, kiedy wszyscy byli zamknięci w domach. W odpowiedzi na aktualny czas wymyślono pożyteczne i przyjemne, choć czasochłonne zajęcie dla dzieci, które jednocześnie spełniało walory edukacyjne.

galeriaGALERIA