Rodzinny Piknik Europejski w Zamościu

Przed nami kolejny Rodzinny Piknik Europejski. Tym razem zapraszamy wszystkich w niedzielę 24 lipca nad Zalew Zamojski. Od godz. 15.00 do 20.00 dzieci będą mogły obejrzeć spektakle w wykonaniu artystów Teatru Muzycznego w Lublinie, pokazy magii, a także wziąć udział w konkursach czy quizach. Organizatorami wydarzenia, które ma podkreślić wkład Funduszy Europejskich w rozwój naszego regionu, jest Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie wraz z Miastem Zamość.

Atrakcje nad Zalewem Zamojskim

Co czeka rodziny, które zdecydują się spędzić niedzielę nad zalewem w Zamościu? Pokaz ewakuacji z wysokości przeprowadzony przez Państwową Straż Pożarną, lekcja pn. Bezpieczeństwo na wodzie przeprowadzona przez funkcjonariuszy policji, pokazy pierwszej pomocy, pomiar ciśnienia, a dla najmłodszych – strefa gier i zabaw.

Cyklicznymi piknikami europejskimi chcemy edukować najmłodszych mieszkańców naszego województwa. Uważam, że młodzi ludzie powinni wiedzieć, jak wiele zmieniło się w ich najbliższej okolicy dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej. W Zamościu będą z nami pracownicy Punktu Informacji Funduszy Europejskich, którzy odpowiedzą na każde pytanie dotyczące środków unijnych wyjaśnia Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Artyści Teatru Muzycznego w Lublinie przygotowali program z utworami z bajek dla dzieci. Przez cały czas trwania pikniku animatorzy będą prowadzić różnego rodzaju gry i zabawy dla najmłodszych. Po terenie zalewu przechadzać się będzie klaun, szczudlarz oraz Syriusz, oficjalna maskotka Unii Europejskiej. Na miejscu pojawią się także inne maskotki, tj. bałwanek Olaf z Krainy Lodu i Myszka Miki.

Dzieciaki będą mogły sprawdzić swoją wiedzę o Unii Europejskiej w quizach i konkursach lub skorzystać z dmuchańców, baniek mydlanych, modelowania balonów, fotobudki, animacji na scenie czy warsztatów z nowych technologii. Na fanów motoryzacji będą czekały motocykle i inne pojazdy policyjne oraz ciężkie samochody ratowniczo-gaśnicze. Podczas wydarzenia mundurowi będą znakować rowery. W trakcie pikniku dostępne będą również stoiska z produktami tradycyjnymi, przygotowane dzięki współpracy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Zamościu. Nie zabranie także muzycznego akcentu – na zakończenie pikniku na scenie wystąpi zespół Smooth Gentlemen.

Akcją towarzyszącą wydarzeniu będzie zbiórka pieniężna prowadzona przez wolontariuszy Caritas diecezji zamojsko-lubaczowskiej na rzecz uchodźców z Ukrainy.

Zalew dofinasowany z FE

Miejsce organizacji pikniku nie jest przypadkowe. Podczas wydarzenia odbędzie się uroczyste otwarcie projektu pn. Zwiększenie dostępności zalewu miejskiego w Zamościu jako miejsca aktywnej rekreacji w sąsiedztwie zamojskiego zespołu staromiejskiego, który został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w kwocie blisko 6 mln zł, a całkowita wartość inwestycji wyniosła blisko 8,5 mln zł. Głównym celem projektu było zwiększenie potencjału jednego z ważniejszych kompleksów miasta Zamość. Obecnie teren Zalewu Zamojskiego jest pod opieką zamojskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, który również włączył się aktywnie w organizację pikniku.

Na zakończenie wakacji zapraszamy na jeszcze jeden piknik, który odbędzie się 3 września w Parku Miejskim w Tomaszowie Lubelskim.

Plakat do wydarzenia Rodzinny Piknik Europejski w Zamościu (link otwiera się w nowym oknie)