Przed nami gala Ambasadora Województwa Lubelskiego za 2021 rok

W najbliższą sobotę (27 sierpnia br.) poznamy zwycięzców 23. edycji tytułu Ambasador Województwa Lubelskiego za 2021 rok oraz nazwisko specjalnego laureata tej prestiżowej nagrody. W trakcie wydarzenia zostaną również wręczone certyfikaty Marka Lubelskie. Gwiazdą gali będzie wokalistka Ania Dąbrowska, która otrzymała statuetkę w 2019 roku. Całość rozpocznie się o godzinie 19:00 w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Pierwotny termin wydarzenia uległ dwukrotnie zmianie ze względu na pandemię, a następnie z powodu wojny na Ukrainie.

 Od 1999 roku tytuł honorowy Ambasadora Województwa Lubelskiego przyznawany jest w trzech kategoriach: osobie, firmie i instytucji za szczególny wkład w promowanie Lubelszczyzny w kraju i poza jej granicami. Dotychczas uhonorowano w ten sposób 72 ambasadorów, w tym 5 z nich otrzymało tytuł specjalny. Wśród nagrodzonych w poprzednich latach są m.in.: Budka Suflera, Ewa Dados, Jacek Bąk, Krzysztof Cugowski, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie, Mostostal Puławy S.A. w Puławach, Zakłady Azotowe Puławy S.A., Katolicki Uniwersytet Lubelski czy Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Już 67 osób i instytucji otrzymało honorowy tytuł Ambasadora Województwa Lubelskiego. Gala jest niezwykle uroczystym wydarzeniem, podczas którego chcemy nagrodzić wszystkich, którzy z dumą promują nasze województwo tłumaczy Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Podczas sobotniej Gali Ambasadora zostaną również wręczone certyfikaty Marka Lubelskie pięciu firmom – czterem z branży spożywczej i jednej produkcyjnej. Projekt gospodarczy Marka Lubelskie realizowany jest od 2007 roku przez Samorząd Województwa Lubelskiego. W ciągu 16. edycji wyróżnienie to otrzymało 91 przedsiębiorstw prezentujących najwyższy poziom produktów i usług wytwarzanych na terenie Lubelskiego. Króluje branża spożywcza. Pozostałe firmy związane są z branżą medyczną, usługową, mechaniczno-produkcyjną, budowlaną, odzieżową, IT, turystyczną i ogrodniczą. O certyfikat mogą się ubiegać przedsiębiorstwa, które działają na rynku lubelskim od przynajmniej dwóch lat, a ich produkty i usługi wyróżniają się wysoką jakością i innowacyjnością. Firmy muszą również działać z poszanowaniem środowiska naturalnego. Przystąpienie do projektu Marka Lubelskie jest bezpłatne. Szczegółowe informacje i kryteria dostępne są na stronie: www.marka.lubelskie.pl.

A oto tegoroczni laureaci:

  1. Barbara Rusiecka-Górniak (Czarna Malina);
  2. Ekologiczne Gospodarstwo „Pod Kasztanem” Robert Janowski;
  3. K&M Business Marek Korczyk;
  4. Winnica Kazimierskie Wzgórza Marek Rak, Bogumiła Rak;
  5. Wrap Masters Sp. z o.o.

Czarna Malina Barbara Rusiecka-Górniak
(branża spożywcza)

To rodzinna firma, która prowadzi plantację ekologicznej certyfikowanej Czarnej Maliny Bristol oraz jest producentem najwyższej jakości produktów ekologicznych z maliny czarnej. Przedsiębiorstwo sprzedaje produkty w sklepach z ekologiczną żywnością w całej Polsce. To trzykrotny złoty medalista – Natura Food w Łodzi za Eliksir 100% oraz za ekstrakt z pestki z czarnej maliny, a także Polagra w Poznaniu za Eliksir 100%. Przedsiębiorstwo posiada ekologiczny certyfikat EkoGwarancji.

Ekologiczne Gospodarstwo „Pod Kasztanem” Robert Janowski
(branża spożywcza)

Gospodarstwo rodzinne specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego i przetwórstwie mleka. Firma prowadzi sprzedaż wysyłkową na terenie całego kraju. W 2016 roku otrzymali nagrodę „Najlepszy Smak Lubelszczyzny” za ser podpuszczkowy z cebulką, masło i mleko niepasteryzowane oraz tytuł „Rolnik Roku 2019” przyznawany przez powiat łęczyński. Zajęli także 1. miejsce w konkursie „EkoLubelskie 2020”.

K&M Business Marek Korczyk
(branża spożywcza)

Przedsiębiorstwo zajmuje się wytwarzaniem w naturalny sposób olejów roślinnych z lokalnych surowców. Na rynek wprowadzone zostały produkty pod marką NaOlejowani.pl. Aromatyczne oleje znajdują zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również w dietetyce, kosmetologii, a nawet przemyśle. Oleje wytwarzane są w optymalnej temperaturze i poddawane naturalnej filtracji.

Winnica Kazimierskie Wzgórza Marek Rak, Bogumiła Rak S.C.
(branża spożywcza)

Winnica produkuje wina gronowe z winogron pochodzących z upraw własnych. Przedsiębiorstwo prowadzi także działalność ekoturystyczną i edukacyjną. Winnica organizuje wiele wydarzeń kulturalnych oraz warsztaty prowadzone przez wykwalifikowanych ekspertów. Przedsiębiorstwo należy do Stowarzyszenia Małopolskiego Przełomu Wisły od 2019 r.

Wrap Masters Sp. z o.o.
(branża produkcyjna)

Firma znana jest na rynku jako „Ubieramy Samochody.pl”. Od 2009 roku zajmuje się carwrappingiem – szeroko pojętym oklejaniem pojazdów. W maju 2015 roku pobiła Światowy Rekord Guinnessa w oklejaniu samochodu na czas (39 minut i 26 sekund). Firma wspiera lubelskich sportowców, m.in. Szymona Ładniaka.


W 2021 roku tytuł Ambasadora Województwa Lubelskiego 2020 przyznano Fabryce Cukierków Pszczółka, Organizacji Środowiskowej AZS Województwa Lubelskiego i prof. Krzysztofowi Tomasiewiczowi, kierownikowi Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK1 w Lublinie. Honorowe tytuły otrzymały sportsmenki, które reprezentowały województwo lubelskie na Olimpiadzie w Tokio: lekkoatletki Malwina Kopron i Małgorzata Hołub-Kowalik oraz trenująca wspinaczkę sportową Aleksandra Mirosław.

Logotypy partnerów wydarzenia Ambasador Województwa Lubelskiego