Promocja województwa lubelskiego w Mińsku na Białorusi

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada w Teatrze Wielkim Opery i Baletu w Mińsku na Białorusi odbył się koncert i przyjęcie narodowe zorganizowane przez ambasadę RP, w którym wzięli udział przedstawiciele białoruskich władz, nauki, kultury, mediów, biznesu i środowisk niezależnych, dyplomaci, a także licznie zgromadzona mniejszość polska na Białorusi.

Białoruska orkiestra pod dyrekcją Moniki Wolińskiej wykonała „Bajkę” Stanisława Moniuszki i – skomponowaną specjalnie na tę okazję – Suitę Niemenowską.

Przez 123 lata byliśmy pod okupacją. Ocaleliśmy i odzyskaliśmy swoją ojczyznę dzięki przywiązaniu do języka i kultury, dzięki wielu wybitnym postaciom” – mówił ambasador RP na Białorusi Artur Michalski. Jak podkreślił, Polska „odczuwa głęboką wspólnotę z rodziną wolnych narodów europejskich i chce być dobrą sąsiadką, także dla Białorusi”, czego wyrazem jest m.in. zainicjowany 10 lat temu wspólnie ze Szwecją program Partnerstwa Wschodniego, zorientowany na modernizację krajów wschodniego sąsiedztwa UE.

Podczas przyjęcia okazję do promocji swojego potencjału miały dwa województwa graniczące z Białorusią – województwo podlaskie i województwo lubelskie.

Na naszym stoisku goście (ponad 1000 osób) mieli okazję zapoznać się z ofertą turystyczną naszego województwa, ale nie tylko. Dużym zainteresowaniem cieszyły się materiały dotyczące gospodarki, rolnictwa oraz zaplecza konferencyjnego. Udzielaliśmy również informacji na temat oferty edukacyjnej i kulturalnej dostępnej w naszym regionie. Ogromne zaciekawienie wzbudzała gastronomiczna część naszej prezentacji, gdzie można było spróbować tradycyjnych przysmaków kuchni regionalnej, również tych opatrzonych znakiem „Marka Lubelskie”.

Promocja województwa lubelskiego została zorganizowana przez Lubelską Regionalną Organizację Turystyczną w partnerstwie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego reprezentował Artur Domański – dyrektor Departamentu Promocji, Sportu i Turystyki UMWL wraz z pracownikami departamentu. 

Kliknij aby zobaczyć wideo

galeriaGALERIA