Premier Sasin poprowadził spotkanie z samorządowcami

W dniu 23 kwietnia w Lubelskim Centrum Konferencyjnym gościliśmy wiceprezesa rady ministrów, ministra aktywów państwowych, premiera Jacka Sasina, który przy współudziale Marszałka WL Jarosława Stawiarskiego połączył się z samorządowcami z naszego województwa.

Wideokonferencja dotyczyła sytuacji jednostek samorządu terytorialnego, sytuacji lokalnych przedsiębiorców i możliwości udzielania wsparcia samorządom i podległym im jednostkom.

Lubelska gospodarka ma mnóstwo mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, które w panującej sytuacji podupadają. Chciałbym zaprosić do żywej dyskusji na temat skutków pandemii i tego, co w sprawie tego paraliżu robi w naszym kraju rząd – zachęcał do wypowiedzi przedstawicieli samorządów marszałek Jarosław Stawiarski.

Premier mówił o aktywnym włączeniu się spółek skarbu państwa do walki na rzecz z koronawirusem. Przypominał również, że obok dwóch rozwiązań ustawowych dotyczących wsparcia firm, Mateusz Morawiecki zapowiedział uruchomienie bezpośredniego wsparcia finansowego dla podmiotów gospodarczych. Zachęcał, by samorządy informowały lokalne firmy o możliwości skorzystania z tego funduszu:

Są to środki udzielane w formie pożyczki. Dla tych firm, które zagwarantują utrzymanie zatrudnienia i produkcji czy działalności, ta pożyczka może być umorzona do 75% wysokości – mówił premier Jacek Sasin.

Sasin podkreślał, w jaki sposób samorządy powinny się przyczynić do poprawy finansów publicznych:

Najgorszym teraz byłoby wprowadzanie programów ściśle oszczędnościowych w obszarach gospodarczych, prorozwojowych i inwestycyjnych. To pogłębiłoby tylko kryzys gospodarczy. Musimy oszczędzać tam, gdzie to możliwe, dlatego będziemy zachęcać samorządy, żeby dokonywały przeglądu wydatków, szczególnie związanych z funkcjonowaniem administracji – zwracał się do przedstawicieli samorządów minister aktywów państwowych.

W dniu 15 kwietnia br. Prezes Rady Ministrów zatwierdził listy zadań powiatowych oraz zadań gminnych objętych dofinansowaniem ze środków Funduszu Dróg Samorządowych w 2020 r. Premier Sasin podkreślał, że pod tym względem Lubelszczyzna jest regionem szczególnej uwagi, gdyż lepsze drogi lokalne będą wsparciem gospodarki, rozwoju inwestycji i nowych miejsc pracy.