Poznań na 5

Kolejna odsłona targów „Smaki Regionów” w Poznaniu (24-27 września br.) nie mogła odbyć się bez obecności producentów żywności tradycyjnej z naszego regionu. Na stoisku województwa lubelskiego, zorganizowanego i obsługiwanego przez Departament Rolnictwa i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, przy współpracy lubelskiego oddziału Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego oraz Partnerstwa Producentów Cebularza Lubelskiego, goście targów mieli okazję posmakować licznych smakołyków. Pięć z nich zdobyło prestiżowy tytuł „Perła 2016”, przyznawany najlepszym produktom i potrawom.

Soki, cydr, ocet winny i szparagi z firmy Biogrim Ireny i Grzegorza Maryniowskich z Wojciechowa, roztoczańskie wędliny z firmy Wasąg z Hedwiżyna, syropy i mieszanki ziołowe Tymiankowego Smaku Fajsławic, powidła, nektary i cydr Małgorzaty i Tomasza Solisów z Mikołajówki, miody pitne z Apisu, makowiec lubartowski Marii Siej z Lubartowa, pieczywo z piekarni Marcina Juryckiego ze Starej Wsi i zioła firmy Krautex z Łopiennika Górnego, a przede wszystkim cebularz lubelski i pyszne jabłka – to wszystko przyciągało zwiedzających na lubelską prezentację.
– Rosnąca z roku na rok liczba wystawców świadczy o popularności tradycyjnych produktów i przede wszystkim o rosnącym popycie na żywność wytwarzaną domowymi sposobami, która wyróżnia się jakością, smakiem i trwałością – powiedział marszałek Sławomir Sosnowski, otwierając targi w imieniu zarządu Związku Województw RP – Na naszych oczach grupa entuzjastów przekuwa domowe hobby w coraz lepiej prosperujący biznes i naszym, samorządowców, obowiązkiem jest ich wspierać. Babcine przepisy na lokalne smakołyki dają podstawę do kreowania alternatywnych źródeł dochodów na terenach wiejskich.

Najważniejszym wydarzeniem drugiego dnia targów było wręczenie statuetek i tytułów „Perła 2016” przyznawanych przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego najlepszym produktom i potrawom. W tym roku do naszego regionu trafiło aż pięć tych prestiżowych nagród, które otrzymały: twaróg półtłusty pergamin OSM w Opolu Lubelskim, makowiec lubartowski Marii Siej z Lubartowa, syrop malinowy z Mikołajówki Małgorzaty Solis z Mikołajówki, pralina z Lublina Tomasza Machonia z Cukierni „Staropolska” z Lublina, a także dania obiadowe (jedna, wspólna statuetka): zupa chmielowa oraz żeberka wieprzowe na kaszy z dudkami serwowane przez Montis Hotel & Spa z Poniatowej. „Klucz do polskiej spiżarni” – nagroda przyznawana za zasługi w promocji produktów regionalnych – trafiła do Sławomira Struskiego, dyrektora Departamentu Rolnictwa i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

– Nagrodę tę dedykuję wszystkim wytwórcom regionalnych przysmaków z województwa lubelskiego – powiedział dyrektor Struski – Dziękuję firmom, stowarzyszeniom, spółdzielniom i indywidualnym producentom, którzy współtworzą kulinarną tożsamość naszego regionu.

galeriaGALERIA