Polska Wschodnia w Bychawie

Ostatni weekend maja upłynął pod znakiem promocji produktów regionalnych. Bychawa gościła równolegle dwie imprezy: XVII festiwal „W Krainie Pierogów” oraz premierową edycję nowego przedsięwzięcia „Na kulinarnym szlaku wschodniej Polski”. Tysiące ludzi, którzy odwiedzili bychawski stadion, mieli okazję popróbować pierogów z kaszą, serem, ziemniakami, na słodko i ostro oraz na sto innych sposobów a także poznać najsmakowitsze potrawy tradycyjne z trzech regionów: Podlasia, Podkarpacia i Lubelskiego prezentowane na ponad 80 stoiskach. Imprezie towarzyszyły liczne atrakcje, pokazy lepienia pierogów i tradycyjnego ubijania masła, degustacje, prezentacje i koncerty.

Drugiego dnia festiwalu miało miejsce ogłoszenie wyników konkursów. W ramach projektu „Na kulinarnym szlaku wschodniej Polski” w kategorii „produkty” miejsca od pierwszego do trzeciego zajęły kolejno: pierogi wigierskie Teresy Biziewskiej z miejscowości Wigry (Podlasie), sery domowe Leda-Ser z Wólki Krowickiej (Podkarpacie) i pierogi z farszem mięsnym z Krzczonowa (Lubelskie), natomiast w kategorii „stoisko”: pierwsze miejsce zajęła ekspozycja „Ziołowy Zakątek” z Korycin (Podlasie), drugie-„Tymiankowy Smak Fajsławic” (Lubelskie), trzecie-Stowarzyszenie „Dolina Strugu” (Podkarpacie).

Konkursy w ramach święta „W Krainie Pierogów” dotyczyły rzecz jasna tematyki pierogowej. W kategorii „najlepsze pierogi” zwyciężyły pierogi z serem i miętą Stowarzyszenia Kobiet „Nowoczesna Gospodyni” z miejscowości Świdno (Lubelskie) przed pierogami smażonymi z rabarbarem Teresy Biziewskiej z miejscowości Wigry (Podlasie) i pierogami z pokrzywą i twarogiem przygotowanymi przez reprezentację gminy Szumowo (Podlasie). W kategorii „najładniejsza prezentacja pierogów” pierwsze miejsce zajęło KGW „Chruślanki Józefowskie z Józefowa (Lubelskie), drugie-Koło Aktywnych Kobiet Gminy Fajsławice (Lubelskie), trzecie-Bychawskie Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych (Lubelskie).

„Mamy nadzieję, że nasza propozycja połączenia sił trzech województw przy promocji swoich produktów regionalnych przyjmie się i stworzymy nowe, ponadregionalne wydarzenie” – mówił wicemarszałek Artur Walasek podczas uroczystości wręczenia nagród – „Łączą nas nie tylko zamiłowanie do tradycji i sięganie do kulinarnych korzeni, ale także, jako regiony Polski Wschodniej, ambicje budowania naszej siły gospodarczej na nowoczesnym rolnictwie i produkcji zdrowej żywności”.

galeriaGALERIA