Podziękowanie za działalność Kół Gospodyń Wiejskich

Dziś Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Zdzisław Szwed spotkał się z aktywnymi przedstawicielami społeczności wiejskiej. Podziękował Kołom Gospodyń Wiejskich za promocję dziedzictwa kulturowego regionu lubelskiego. Spotkanie odbywa się po wyłonieniu zwycięzców etapu wojewódzkiego w konkursie o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP.

Jak co roku przedstawiciele KGW z Lubelszczyzny wzięli udział w Konkursie dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP. Pod koniec kwietnia (27 kwietnia br.) zakończył się etap wojewódzki i poznaliśmy laureatów z naszego województwa:

  • I miejsce – Aktywne Koło Gospodyń Wiejskich w Zalesiu,
  • II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Żyrzynie,
  • III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich Polanki w Parchatce.

Wyróżnienia trafiły do:

  • Koła Gospodyń Wiejskich w Mniszku,
  • Koła Gospodyń Miejskich we Włodawie „Zosie Samosie”.

Dzisiejsze spotkanie to nasze podziękowanie dla Kół Gospodyń Wiejskich za promowanie sztuki ludowej i ich aktywny udział w konkursie ogólnopolskim organizowanym przez Małżonkę Prezydenta. Pragnę przypomnieć, że w zeszłym roku KGW „Zagrody razem” wywalczyło pierwsze miejsce w tym konkursie. Trzymam kciuki za pomyślność w tym rokumówił Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Zdzisław Szwed.

Zwycięska grupa, czyli Aktywne Koło Gospodyń Wiejskich w Zalesiu, będzie reprezentowała województwo lubelskie podczas finału Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP, który odbędzie się 1 lipca 2023 roku. Rywalizacja odbędzie się w siedzibie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „MAZOWSZE” im. Tadeusza Sygietyńskiego w Otrębusach.

Podczas dzisiejszego spotkania przedstawiciele wymienionych KGW otrzymały od Samorządu Województwa Lubelskiego grawertony z wyrazami uznania. Wyróżnione zostały również inne organizacje za aktywą współpracę i zaangażowanie w szerzenie i kultywowanie tradycji kulinarnych Ziemi Lubelskiej oraz promocję produktów tradycyjnych. Podziękowania w formie grawertonów trafiły również do:

  • Stowarzyszenia na rzecz rozwoju Gminy Fajsławice,
  • Koła Gospodyń Wiejskich „Marysieńki z Pilaszkowic”,
  • Koła Gospodyń Wiejskich Aleksandrów Drugi,
  • Koła Gospodyń Wiejskich Łuszczów Kolonia.

Podczas wydarzenia panie i panowie z KGW zaprezentowali się w strojach ludowych. Odbył się również pokaz artystyczny promujący kulturę ludową.

galeriaGALERIA