Podsumowanie kadencji 2018-2024

Dziś w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie odbyła się konferencja podsumowująca kadencję Zarządu Województwa Lubelskiego 2018-2024. Była to dobra okazja, by dokonać przeglądu najważniejszych inwestycji, projektów, zadań zrealizowanych w ostatnich latach w regionie przez Samorząd Województwa Lubelskiego.

01Zarząd Województwa Lubelskiego 2018-2023

Na pierwszej sesji sejmiku nowej kadencji 21 listopada 2018 roku powołano Zarządu Województwa Lubelskiego w składzie:

  1. Dariusz Stefaniuk – wicemarszałek
  2. Zbigniew Wojciechowski – wicemarszałek
  3. Zdzisław Szwed – członek zarządu
  4. Sebastian Trojak – członek zarządu

Marszałkiem Województwa Lubelskiego radni wybrali Jarosława Stawiarskiego (otrzymał 20 głosów, w tym 2 od radnych opozycji).

W dniu 3 grudnia 2019 roku w miejsce Dariusza Stefaniuka, który został posłem, na wicemarszałka wybrano dotychczasowego Przewodniczącego Sejmiku Województwa Lubelskiego Michała Mulawę. Nowym Przewodniczącym Sejmiku Województwa Lubelskiego został Jerzy Szwaj.

W dniu 7 lutego 2022 roku na sesji sejmiku z funkcji Członka Zarządu Województwa Lubelskiego zrezygnował Sebastian Trojak. Jego miejsce zajął Bartłomiej Bałaban.
 

02Fundusze Europejskie

Dworzec Lublin
Dworzec Lublin

 

 

03Ochrona zdrowia i polityka społeczna

Wnętrze sali dla pacjentów w szpitalu na oddziale kardiologicznym
Oddział Toksykologiczno-Kardiologiczny WSS im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SP ZOZ w Lublinie

 
W ostatnich latach sektor ochrony zdrowia zmagał się z wieloma wyzwaniami. Wychodząc im naprzeciw, jak również realnym potrzebom mieszkańców, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego podjął szereg inicjatyw i ważnych inwestycji w zakresie ochrony zdrowia i polityki społecznej regionu.

 

04Inwestycje, rozbudowy, modernizacje

Sześciu mężczyzn stoi na nowo wybudowanej drodze wojewódzkiej. Wszyscy trzymają w rękach kawałki bialoczerwonej flagi i nożyczki
Otwarcie DW 835 Lublin-Piotrków

 
Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego zajmuje się realizacją strategicznych projektów i działań, które zwiększają rozwój gospodarczy Lubelskiego, wpływają na mobilność jego mieszkańców oraz bezpieczeństwo w podróży.

 

05Kultura i edukacja

 

Bartłomiej Bałąban, Agata konrhauser Duda i młoda skrzypaczka Zuzanna Budzyńska
Stypendystka Marszałka Województwa Lubelskiego – młoda skrzypaczka Zuzanna Budzyńska – odebrała główną nagrodę w konkursie Młody Promotor Polski

 
W mijającej kadencji Zarząd Województwa Lubelskiego wspierał twórców kultury w różnorodnych obszarach ich aktywności – były to sceny amatorskie i profesjonalne, rozwój edukacyjny oraz artystyczny uczniów i studentów. Realizacja długo oczekiwanych inwestycji wzbogaciła ofertę instytucji kultury województwa lubelskiego, a zmiany organizacyjne i zainicjowanie wspólnego prowadzenia z resortowymi ministerstwami wzmocniły ich potencjał.

 

06Chcemy oddychać czystym powietrzem

Na pierwszym planie widać kilka quadów a w tle stoją trzy wozy strażackie
Przekazanie sprzętu dla OSP w Kraśniku

 
Ochrona powietrza, zrównoważona gospodarka odpadami, usuwanie azbestu, wsparcie dla ochotniczych straży pożarnych, ochrona przed hałasem czy inwestycja w odnawialne źródła energii – to podstawowe zadania związane ze środowiskiem, które realizuje Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie.

 

07Proponujemy to, co wyjątkowe

Marszałek Województwa Lubelskiego w towarzystwie kolaża Czesława Langa, stoja na scenie z rowerem
Konferencja otwierająca 79. Tour de Pologne UCI World Tour na Lubelszczyźnie

 
Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego aktywnie promuje nasz region w kraju i za granicą. Przez organizowanie różnorodnych wydarzeń i prowadzenie aktywnej polityki medialnej staramy się docierać do jak najszerszej grupy odbiorców.

 

08Rolnictwo i obszary wiejskie

kobieta w stroju ludowym siedzi przy stole zastawionym regionalnymi potrawami, w ręce trzyma książkę o lubelskich produktach tradycyjnych
Województwo lubelskie trafiło na pierwsze miejsce na Ministerialną Listę Produktów Tradycyjnych

 
Województwo Lubelskie znacząco przyczyniało się do wsparcia mieszkańców obszarów wiejskich. Umożliwiły to dotacje, z których chętnie korzystali.

 

09Silna gospodarka województwa

Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski pozuje do zdjęcia wraz z beneficjentem programu dofinansowań dla przedsiębiorców z Lubelszczyzny
Podpisanie umowy między samorządem województwa lubelskiego i Lubelskim Regionalnym Funduszem Rozwoju na środki finansowe z RPO 2014-2020 dla lubelskich przedsiębiorców

 
Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego aktywnie wspiera przedsiębiorców z regionu oraz pozyskuje inwestorów, organizując m.in. misje gospodarcze, fora, kongresy czy konferencje. Również firmy aktywnie działające w Lubelskiem są zauważane – uzyskują wyróżnienia i certyfikaty przyznawane przez regionalny samorząd.
 
W uchwalonej w 2021 r. Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Lubelskiego do 2030 roku wskazane zostały inteligentne specjalizacje regionu: żywność wysokiej jakości, zielona gospodarka, zdrowe społeczeństwo, cyfrowe społeczeństwo, technologie materiałowe, procesy produkcyjne i logistyczne.

 

10Lubelskie na drodze rozwoju

Mapa Polski z oznaczonym województwem lubelskim i napis lubelskie 2030 strategia rozwoju

Strategia Rozwoju Województwa Lubelskiego do 2030 roku to najważniejszy dokument strategiczny, który wyznacza główne cele regionu. Podejmowane w ostatnich latach przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego działania są prowadzone w sposób skoordynowany i kompleksowy, co świadczy o prawidłowej realizacji priorytetów zawartych w dokumencie.

 

11Samorządowy Kongres Trójmorza

Marszałek Województwa Lubelskiego wraz z kilkoma pozostałymi uczestnikami podpisania umowy, wszyscy wspólnie stoją na podeście i prezentują teczki z podpisanymi umowami
Podpisanie umowy na utworzenie Lubelskiego Klastra Wodorowego podczas Samorządowego Kongresu Trójmorza

 
Podczas dwóch dni Samorządowego Kongresu Trójmorza w dniach 16-17 maja 2023 r. Lublin stał się stolicą ważnej debaty i miejscem rodzenia się projektów służących integracji i ściślejszej współpracy regionów Europy Środkowo-Wschodniej.

W trakcie licznych spotkań, paneli i tematycznych sesji:

1. Wiele uwagi poświęcono autorefleksji dotyczącej celów i kierunków rozwoju samej Inicjatywy Trójmorza w kontekście aktualnej sytuacji geopolitycznej. Paneliści starali się wskazać te obszary, w których drzemie niewykorzystany potencjał, jak i zidentyfikować zjawiska, które mogą spowalniać dynamikę rozwoju gospodarczego państw Trójmorza w kolejnych latach.
 
2. Drugim dużym tematem były szeroko rozumiane kwestie bezpieczeństwa i obronności. W obliczu trwającej w Ukrainie wojny szukano rozwiązań służących wzmocnieniu regionów i gospodarczej konsolidacji państw Inicjatywy Trójmorza.
 
3. Rozwinięciem tego wątku były dyskusje dotyczące bezpieczeństwa energetycznego. Zwracano uwagę, że:

  • Rosja wykorzystuje energetykę w celach wojennych;
  • polityka energetyczna definiuje suwerenność; jest też filarem bezpieczeństwa regionu;
  • należy w związku z tym budować architekturę bezpieczeństwa energetycznego opartą o zdywersyfikowane źródła (LNG, atom, OZE, magazyny energii, energetyka rozproszona);
  • działania trzeba podejmować na wielu poziomach, muszą być spójne i długofalowe.

4. Podjęto problematykę tzw. suwerenności technologicznej, cyfryzacji gospodarki, cyberbezpieczeństwa oraz szans i zagrożeń związanych zieloną transformacją.
 
5. Kongres to także konkretne ustalenia i wspólne przedsięwzięcia:

  • podpisanie przez przedstawicieli europejskich uniwersytetów porozumienia o utworzeniu Sieci Uniwersytetów Trójmorza – ma być narzędziem ożywienia wymiany naukowej, zacieśnienia międzynarodowej współpracy uniwersyteckiej i realizacji innowacyjnych projektów;
  • podpisanie umowy powołującej do istnienia Sieć Regionów Trójmorza – ma stanowić fundament trwałego i stabilnego partnerstwa regionów;
  • podpisanie porozumienia o utworzeniu Lubelskiego Klastra Wodorowego oraz Klastra Gospodarki Obiegu Zamkniętego.

6. Odbyła się dyskusja na temat wykorzystania technologii wodorowej i regionalnego runku wodoru w Lubelskiem.
 
7. Ważnym punktem była debata dotycząca zacieśnienia współpracy naukowej i nowych projektów badawczych.
 
8. Dużo miejsca poświęcono kwestii współpracy z państwem ukraińskim, włączania go w obieg gospodarczy wspólnoty europejskiej i oczywiście przyszłej odbudowie – po zakończeniu działań wojennych.