Podsumowanie 79. Tour de Pologne 2022

Prezes Lang Team Czesław Lang, wicemarszałek Michał Mulawa, członek zarządu Zdzisław Szwed oraz prezydent Chełma Jakub Banaszek spotkali się dzisiaj w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie, żeby podsumować 79. Tour de Pologne, który na przełomie lipca i sierpnia przebiegał przez drogi naszego województwa. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Wyścig dla Pokoju”.

Podczas spotkania przypomnieliśmy etapy tras, które przebiegały przez województwo lubelskie. Zgromadzonym zostały przedstawione badania medialne i analiza efektywności marketingowej wydarzenia. Podziękowano też wszystkim zaangażowanym w organizację wyścigu: gospodarzom miast, samorządowcom, służbom mundurowym oraz Departamentowi Promocji, Sportu i Turystyki UMWL. Mogliśmy także obejrzeć spot podsumowujący tour w województwie lubelskim.

Razem zrobiliśmy kawał wielkiej roboty, pokazaliśmy piękną Polskę na całym świecie, daliśmy ludziom radość i za to wszystkim z całego serca bardzo dziękujępodsumował prezes Lang Team Czesław Lang.

 1. Tour De Pologne, który odbywał się w dniach 30 lipca – 5 sierpnia 2022, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń sportowych w kraju. W wyścigu wystartowało 18 najlepszych światowych ekip kolarskich z rankingu UCI World Teams. Organizatorzy przewidzieli też tzw. dzikie karty. Łącznie było to ok. 160 kolarzy. Wyścig jest doskonałą formą do zaprezentowania piękna Lubelszczyzny nie tylko w kraju, ale przede wszystkim na całym świecie.

Po piętnastu latach 78. Tour de Pologne zawitał do regionu lubelskiego i dwa lata z rzędu gościł u nas. Z zaangażowaniem samorządowców mogliśmy pokazać piękno regionu lubelskiego. Jest to jedna z największych imprez, która promowała nasze województwo i jego walory w ostatnim dziesięcioleciu. Uważamy to za wielki sukces marketingowypodkreślał wicemarszałek Michał Mulawa.

Wszyscy wiemy, jakie tłumy witały kolarzy. Te emocje zawitały nie tylko do dużych miast, ale szczególnie w małych miejscowościach ludzie czekali na to wydarzenie. Mam nadzieję, że współpraca z Czesławem Langiem będzie dalej kontynuowana po to, żeby promować województwo i uczyć młodzież sportudodał członek zarządu Zdzisław Szwed.

W województwie lubelskim przebiegały trasy 3 etapów:

Kiedy słyszymy od ekspertów z całego świata, że ten wyścig poziomem dorównuje innym wielkim tourom, to jest powód do pokłonów dla całego Lang Teamu. My samorządowcy, zabiegamy o to, żeby trasy wyścigu przebiegały przez nasz region. Nie było do tej pory tak wielkiego wydarzenia sportowego na Lubelszczyźnie mówił prezydent Chełma Jakub Banaszek.

Tour de Pologne

Tour de Pologne to jeden z najważniejszych wyścigów świata, należący do prestiżowego cyklu UCI World Tour w kolarstwie szosowym, zrzeszającego największe imprezy kolarskie, w tym Tour de France czy Giro d’Italia. Tour de Pologne jest uznaną marką sportową o zasięgu międzynarodowym, w wyścigu biorą udział gwiazdy światowego kolarstwa. Wyścig cieszy się dużą popularnością i rozpoznawalnością wśród osób zainteresowanych sportem i jest liderem spośród krajowych letnich imprez sportowych. Aż 17% uczestników badania wymieniło spontanicznie nazwę wyścigu.

To impreza:

 • o międzynarodowej marce, która promuje Polskę za granicą;
 • na wysokim poziomie sportowym;
 • promująca zdrowy styl życia;
 • organizowana na światowym poziomie;
 • jedna z największych imprez sportowych w Polsce;
 • o dużej tradycji, która nawiązuje do istotnych wydarzeń w historii Polski;
 • łącząca pokolenia, o rodzinnym charakterze;
 • względem prestiżu dorównuje takim wyścigom jak Tour de France czy Vuelta a Espana;
 • organizacja startu lub mety etapu wyścigu Tour de Pologne w danej miejscowości jest dla niej dobrą formą promocji wartą udziału finansowego w kosztach organizacji;
 • znacząco popularyzująca kolarstwo w Polsce.

Dane z raportu organizatora Tour de Pologne opracowanego na podstawie badań mediowych i sondaży przeprowadzonych przez Pentagon Research:

Łączna wartość​ promocji Tour de Pologne 2022 to​ ponad 292 mln zł​.

Pełna relacja z konferencji podsumowującej 79. Tour de Pologne dostępna na profilu Faceboook (link otwiera się w nowym oknie)

galeriaGALERIA