Po 100 km dróg na 100-lecie Niepodległej

Zarząd Województwa Lubelskiego ogłosił we wtorek wielki drogowy program samorządowy z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W konferencji poświęconej programowi udział wzięli starostowie powiatów z naszego regionu.

Projekt zakłada budowę i remont nawet 2 tysięcy kilometrów dróg w naszym województwie – po 100 km w każdym powiecie ziemskim.

Jako samorządowcy chcemy uczcić w ten sposób 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Chodzi nam o połączenie sił samorządów przy wykorzystaniu dostępnych funduszy pomocowych i wybudowaniu w każdym powiecie 100 km dróg, które przez długie lata będą służyły mieszkańcom i znacząco poprawią bezpieczeństwo w naszym województwie. Wspólną pracą z powiatami i gminami jesteśmy w stanie zrealizować ten cel. Już dziś serdecznie zapraszam wszystkich do współpracy w ramach projektu – mówił podczas konferencji prasowej Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego.

W ramach inicjatywy powstanie od 1600 km do 2000 km dróg wojewódzkich, powiatowych oraz gminnych. Jak zapowiedzieli Członkowie Zarządu jeszcze w tym roku przy nowych lub wyremontowanych drogach stanie ponad 300 tablic informujących o tej inicjatywie.

Fundusze na realizację inwestycji drogowych pochodzić będą z zarządzanych przez Urząd Marszałkowski środków unijnych m.in. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego, Programu Polska Wschodnia oraz funduszy scaleniowych.

Ponadto Zarząd Województwa na ten cel przeznaczy środki pochodzące z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych, z którego oprócz gmin, będą mogły korzystać także samorządy powiatowe. Do programu zaliczać się będą także inwestycje realizowane przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie, który jest instytucją podlegającą marszałkowi.

galeriaGALERIA