Otwarcie nowej pralni i kuchni w szpitalu wojewódzkim przy al. Kraśnickiej

Ponad 38 milionów złotych przeznaczono na nową pralnię oraz kuchnię w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie. W oficjalnym otwarciu obydwu pomieszczeń w bloku H szpitala przy al. Kraśnickiej uczestniczyli marszałek Jarosław Stawiarski oraz wicemarszałkowie Michał Mulawa i Zbigniew Wojciechowski.

Nowa kuchnia szpitalna

Do tej pory pomieszczenia kuchni w szpitalu przy al. Kraśnickiej były wynajmowane firmie zewnętrznej, która zabezpieczała usługi żywieniowe dla pacjentów.

Celem modernizacji i wyposażenia własnej kuchni szpitalnej było podniesienie jakości żywienia pacjentów. Teraz posiłki przygotowywane będą na miejscu pod kontrolą dietetyków szpitala mówi Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lublinie.

 Modernizacja pomieszczeń kuchni polegała na generalnym remoncie, tj. całkowitym demontażu ścian działowych wraz z kompleksową wymianą sprzętu i pozostałego wyposażenia. Wymieniono stolarkę okienną i drzwiową, jak również instalację elektryczną, wodno-kanalizacyjną, ciepła technologicznego i pary oraz wentylację i klimatyzację. W ramach projektu zostało zmienione całe wyposażenie kuchni. Na miejscu są już najnowocześniejsze kotły warzelne, urządzenia multifunkcyjne, piece konwekcyjne, zmywarki kapturowe i zmywarka tunelowa.

Stworzenie przyszpitalnej kuchni nie jest łatwe, gdyż jedzenie, oprócz wyjątkowo wysokich standardów higienicznych, powinno uwzględniać aspekt wspomagania leczenia w postaci różnych diet  zapisanych przez lekarza. Od dzisiaj mamy pełną kontrolę nad doborem produktów i jakością posiłków wydawanych pacjentom wyjaśnia Joanna Smarzak, dietetyk szpitalny. Nowością będzie wprowadzenie do planu dnia dodatkowego posiłku w postaci drugiego śniadania. Pacjenci będą mogli również wybierać w ramach swojej diety jedno z dwóch dań obiadowych dodaje.

 Gotowe posiłki zapakowywane będą do wózków tacowych z systemem grzania i chłodzenia. Przed zapakowaniem tac do wózków zostaną one podłączone do stacji dokujących, które umożliwią utrzymanie właściwej temperatury. W kuchni przygotowywane będą posiłki dla 600 pacjentów szpitala. Kolejnych 400 posiłków wywożonych będzie w formie cateringu do oddziałów zlokalizowanych przy ul. Herberta, Biernackiego i Lubartowskiej.

Kuchnię dopełniają nowoczesne komory chłodnicze i mroźnicze wyposażone w system rejestracji i monitoringu temperatury. W budynku postawiono również zmywalnię.

Dzięki tym inwestycjom zyskają pacjenci, a to jest najważniejsze w systemie opieki zdrowotnej. Jestem przekonany, że nowa kuchnia będzie przygotowywała dobre posiłki, które będą smaczne i pożywne. Z kolei dzięki uruchomieniu pralni na terenie szpitala w znacznym stopniu zostaną zmniejszone koszty funkcjonowania placówki podsumowuje Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

Nowa pralnia szpitalna

Projekt obejmował również adaptację istniejących pomieszczeń na szpitalną pralnię, której dotychczas w budynku szpitala brakowało. Dotychczas usługę prania pościeli i bielizny szpitalnej realizowała firma zewnętrzna z Leżajska. Od dziś pościel i ubrania będą czyszczone w budynku szpitala przy al. Kraśnickiej. W czasie ośmiogodzinnej zmiany będzie to 2200-2500 kg suchej bielizny. Przy jednozmianowym trybie pracy miesięcznie wypranych zostanie nawet 50 ton bielizny.

Modernizacja pralni również polegała na generalnym remoncie. Na wyposażeniu znalazły się nowoczesne urządzenia pralnicze, suszarki, magiel nieckowy i składarka. Na terenie pralni zlokalizowany jest punkt naprawy bielizny, dodatkowe urządzenia do prasowania oraz pakowania bielizny fasonowej. W ramach projektu zakupiono również 1800 kompletów pościeli wraz z systemem identyfikacji asortymentu RFID.

17 maja 2022 r. została podpisana umowa dotycząca gruntownej przebudowy oraz wyposażenia w sprzęt obu tych pomieszczeń. Środki na realizację projektu „Zwiększenie bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego w zakresie usług żywieniowych i pralniczych w odpowiedzi na pandemię – COVID-19 w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SP ZOZ Lublinie” pochodziły z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych oraz budżetu Województwa Lubelskiego.

galeriaGALERIA