Opera Lubelska zaprasza na premierę arcydzieła polskiej opery narodowej, tj. „Halkę” Stanisława Moniuszki z librettem Włodzimierza Wolskiego. Spektakle odbędą się 24 i 25 października 2025 na scenie Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. To historyczny moment, gdyż „Halka” zostanie wystawiona w Lublinie po raz pierwszy.
„Halka” to jedno z najważniejszych dzieł w historii polskiej muzyki stanowiące kwintesencję narodowego romantyzmu. Opera opowiada poruszającą historię miłości, zdrady i niesprawiedliwości społecznej. Tytułowa Halka, prosta dziewczyna z gór, zostaje uwiedziona przez magnata Janusza, który porzuca ją dla posagu i pozycji, żeniąc się z inną kobietą.
Historia pełna dramatycznych zwrotów akcji, nieszczęśliwej miłości i głęboko zakorzenionych konfliktów między światami szlachty i chłopstwa, wciąż porusza swoją uniwersalną wymową. Muzyka Moniuszki, pełna liryzmu, dramatyzmu i narodowych motywów, doskonale oddaje emocje bohaterów i piękno polskiego krajobrazu.
– „Halka” to moja ukochana opera, a wystawienie tego symbolicznego dla polskiej kultury dzieła w roku jubileuszu 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego nabiera szczególnego wymiaru. To hołd dla naszej historii i tradycji, a jednocześnie świadectwo niezmiennej siły przekazu sztuki Moniuszki. Jestem przekonana, że będzie to niezwykłe wydarzenie – podkreśla Kamila Lendzion, Dyrektor Opery Lubelskiej w Lublinie.
Dyrektor Lendzion zaprosiła do realizacji „Halki” wybitnych twórców. Za reżyserię odpowiada Jarosław Kilian, twórca teatralny i operowy, wieloletni dziekan Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie i pedagog w Collegium Civitas. Od 2022 jest wykładowcą Pontificia Università San Tommaso d’Aquino – Angelicum w Rzymie, gdzie prowadzi seminaria i wykłady. Odbył staż reżyserski u Petera Brooka w Wiedniu. Pracuje w teatrach dramatycznych i operowych w całej Polsce. Zrealizował opery: m.in. „Krakowiaków i górali” Bogusławskiego i Stefaniego w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej oraz „Halkę” Moniuszki w Teatrze Wielkim w Łodzi, „Bastien i Bastienne” Mozarta, a także „Rinaldo” Haendla w Polskiej Operze Królewskiej w Warszawie.
Scenografia „Halki” będzie dziełem Marka Chowańca, który dał się poznać melomanom w czasie udanej premiery Opery Lubelskiej „Don Giovanniego” W.A. Mozarta. Za choreografię odpowiada Iwona Runowska – doświadczona twórczyni, która jest autorką choreografii do wielu spektakli dramatycznych i operowych na scenach całej Polski, m.in. w: Teatrze Muzycznym Roma, Opera Nova w Bydgoszczy, Teatrze Polskim im. A. Szyfmana w Warszawie, Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Kierownictwo muzyczne objął dobrze znany lubelskiej publiczności Vincent Kozlovsky.
Opera Lubelska, działająca jako samodzielna instytucja kultury od 2023 roku, konsekwentnie dąży do wzbogacenia życia kulturalnego Lubelszczyzny, prezentując dzieła o wysokiej wartości artystycznej i historycznej.