Obchody upamiętniające ofiary sowieckiej agresji i okupacji „Warta Pamięci”

Zbliża się 17 września – 84. rocznica napaści na Polskę przez Rosję Sowiecką. W obliczu trwającej wojny na Ukrainie tegoroczne obchody są ważną okazją nie tylko do uczczenia walczących, ale także rozmowy o tym, co dzisiaj oznacza bycie Polakiem – zwłaszcza dla młodych obywateli Polski. Oba te cele przyświecały twórcom projektu WARTA PAMIĘCI. Już w najbliższą sobotę 16 września o godz. 17:30 w ponad 30 lokalizacjach w Polsce odbędą się obchody 84. rocznicy napaści sowietów na Polskę.

Projekt WARTA PAMIĘCI – od wspomnień do budowania więzi

WARTA PAMIĘCI to projekt, który nie tylko przypomina o napaści, ale przede wszystkim ma uczcić każdego, kto pełen odwagi podjął się walki w obronie Ojczyzny. Co ważne, była to walka nie tylko o całe państwo, ale też o małe Ojczyzny – miasta i wsie wschodniej Polski. Ziemie, na których nasi przodkowie żyli i wychowywali kolejne pokolenie Polaków, ciesząc się, że ich dzieci czy wnuki będą żyły w wyzwolonej nie tak dawno Polsce. Tymczasem sroga rzeczywistość września 1939 roku okazała się inna. Im wszystkim – zarówno znanym z imienia i nazwiska, jak i wszystkim cichym bohaterom i bohaterkom, których nie wymieniają podręczniki od historii – poświęcony jest projekt „WARTA PAMIĘCI”.

Twórcami projektu są Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego oraz Fundacja Rekonstruktorzy.pl. Projekt jest nie tylko symbolem pamięci, ale także świadectwem wdzięczności i zrozumienia między pokoleniami. 

Zaproszenie do wspólnego przeżywania – kiedy i gdzie się spotkamy?

Organizatorzy zapraszają wszystkich do włączenia się w obchody wydarzenia. Będą one miały miejsce w blisko 30 miastach i wsiach, w czterech województwach: podlaskim, mazowieckim, lubelskim i podkarpackim. W województwie lubelskim uroczystości odbywają się m.in. w miejscowościach: Frampol, Tyszowce, Włodawa, Wisznice, Krzesimów. Spotkanie w tych konkretnych miejscowościach i wsiach, które były świadkami heroizmu swoich mieszkańców, jest szczególnie ważne jako element edukacji młodych ludzi  i kształtowania ich  postaw obywatelskich – młodzieży, którą szczęśliwie ominęło piekło II wojny światowej czy okres PRL.

Przygotowania, które są lekcją patriotyzmu

Data wydarzenia – 16 września, jeden dzień przed rocznicą agresji – nawiązuje do capstrzyków wojskowych, które w latach II Rzeczpospolitej poprzedzały wiele patriotycznych wydarzeń. Jest to element symboliczny – przypominający o naszym pragnieniu wolności, które zarówno ostatnio, jak i przed dziesięcioleciami, oznaczało wolność od wpływów rosyjskich. Pamiętajmy także, że 17 września 1993 roku Polskę opuściły wojska radzieckie, co przypieczętowało naszą suwerenność i pozwoliło wejść do NATO. Zrozumienie tych wydarzeń i ich konsekwencji, uczące wspierania i bycia świadomymi obywatelami jest szczególnie ważne dzisiaj, kiedy widzimy poświęcenie naszych ukraińskich sąsiadów.

Zorganizowanie blisko 30 wydarzeń jednoczenie to wyzwanie.  Jest ono możliwe dzięki zaangażowaniu blisko 1000 osób. Oprócz działaczy społecznych oraz liderów lokalnych społeczności kluczową rolę odegra młodzież zrzeszona w Związku Strzeleckim „Strzelec” Józefa Piłsudskiego i harcerze z lokalnych hufców. Spotkania, podczas których umieszczone zostaną kwiaty i znicze staną się jasnym znakiem naszej pamięci, a także lekcją patriotyzmu w praktyce dla młodych ludzi. Udział rekonstruktorów – osób w strojach historycznych lub mundurach – będzie widzialnym pomostem między przeszłością, a przyszłością.

Pełna lista lokalizacji oraz szczegółowe informacje na temat wydarzeń jest dostępnych na stronie Organizatora (link otwiera się w nowym oknie)

Akcja uzyskała patronaty oraz osobiste zaangażowanie:

  • Marszałek Sejmu RP Pani Elżbiety Witek
  • Ministra Obrony Narodowej Pana Mariusza Błaszczaka
  • Ministra Aktywów Państwowych Pana Jacka Sasina
  • Instytutu Pamięci Narodowej reprezentowanego przez Pana Karola Nawrockiego

do-pobraniaDO POBRANIA

Plakat do wydarzenia „Warta Pamięci” – link otwiera się w nowym oknie