Nowa siedziba Lubelskiego Ośrodka Informacji Turystycznej i Kulturalnej

Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna rozpoczyna działalność w nowej siedzibie przy Krakowskim Przedmieściu 6 w Lublinie. W uroczystym otwarciu udział wzieli Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Michał Mulawa oraz Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Zdzisław Szwed.

Wynajmowana przestrzeń na parterze budynku została zaadaptowana na Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej i Kulturalnej, natomiast pomieszczenia na pierwszym piętrze, na biura oraz sale konferencyjne.

Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej i Kulturalnej zyskał nową, atrakcyjną aranżację dostosowaną do obsługi turystów również z niepełnosprawnościami. Do dyspozycji odwiedzających nasz region przygotowane zostały specjalne funkcjonalności, np. zgodne z systemem ogólnopolskim oznakowanie „i”, zamontowany w witrynie plafon informacyjny, pozwalający na uzyskanie podstawowych informacji po zamknięciu Ośrodka, wypożyczalnię bagażu, bezpłatne Wi-Fi, komputer i tablet do samodzielnego wyszukiwania informacji, przechowalnię bagażu, gniazda do ładowania telefonów, audioguidy, kącik dla najmłodszych, kartę turysty, sklep z pamiątkami i produktami regionalnymi. Została również zaplanowana przestrzeń ekspozycyjna przeznaczona na wystawy fotografii oraz wydarzenia promujące województwo lubelskie.

Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna powstała w 2004 roku w ramach systemu POT-ROT-LOT. Działa w oparciu o Ustawę o Polskiej Organizacji Turystycznej z 1999 roku, Prawo o Stowarzyszeniach oraz Statut LROT. Głównym celem działalności jest promocja województwa lubelskiego jako atrakcyjnej destynacji turystycznej, którą warto wybrać na wakacje, krótki wyjazd weekendowy, organizując konferencję czy planując regenerację sił w uzdrowisku. Działania oparte są na współpracy z samorządami, przedsiębiorcami turystycznymi, instytucjami kultury, stowarzyszeniami i uczelniami. Obecnie LROT zrzesza 96 członków.

Kluczowymi partnerami Organizacji są: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego i Polska Organizacja Turystyczna.

Główne działania wynikają ze Statutu LROT i są to:

 • Realizacja kampanii promocyjnych
 • Prowadzenie stron internetowych o atrakcjach turystycznych regionu oraz portali w mediach społecznościowych
 • Udział w targach turystycznych
 • Organizacja szkoleń
 • Realizacja projektów wspierających rozwój turystyki w województwie lubelskim
 • Współpraca z mediami
 • Wydawanie materiałów promocyjnych
 • Konsultacja dokumentów strategicznych dot. turystyki
 • Reprezentowanie województwa na zewnętrznych imprezach promocyjnych
 • Prowadzenie dwóch punktów informacji turystycznej: Krakowskie Przedmieście 6 i Port Lotniczy
 • Współpraca z podmiotami zainteresowanymi rozwojem turystyki i wypracowywanie wspólnych rozwiązań w zakresie rozwoju oraz promocji turystyki w województwie lubelskim.

LROT w 2019 roku otrzymał odznakę honorową Zarządu Województwa Lubelskiego „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego” oraz w 2014 r. odznakę honorową Ministerstwa Sportu i Turystyki „Zasłużony dla turystyki”. Prowadzony przez LROT Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej i Kulturalnej jest jednym z najlepszych w Polsce w najwyższej kategorii czterech gwiazdek, co potwierdzają liczne nagrody.

Biuro Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej jest otwarte od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 16.00. Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej i Kulturalnej zaprasza siedem dni w tygodniu od godziny 9.00 do 17.00 (październik – marzec) oraz 9.00 – 19.00 (kwiecień – wrzesień).