Lublin–Kraśnik, Lublin–Bełżec, czyli pociągiem na Roztocze

Całotygodniowe sezonowe połączenia kolejowe w regionie zapewniają możliwość odwiedzenia Roztocza i skorzystania z jego bogatej oferty rekreacyjno-wypoczynkowej. Szczebrzeszyn, Zwierzyniec, Krasnobród, Józefów czy Susiec to tylko nieliczne warte zobaczenia miejsca na mapie, które cieszą się zainteresowaniem turystów. Wszelkie walory Roztocza wpływają na to, że jest to region chętnie odwiedzany, a przy każdych odwiedzinach można tu odkryć coś nowego.

Korzystając z naszej propozycji, warto zabrać rowery i kijki trekkingowe, aby w pełni eksplorować i cieszyć się walorami Roztocza. Dzięki codziennym połączeniom kolejowym do Kraśnika mamy możliwość skorzystania m.in. z Centralnego Szlaku Rowerowego Roztocza. Trasa (o długości ponad 187 km)  biegnie przez najciekawsze miejsca tej malowniczej krainy i jest uważana za jedną z najlepszych w kraju (certyfikat „Najlepszy Turystyczny Produkt Roku” Polskiej Organizacji Turystycznej oraz laur w plebiscycie National Geographic Traveler). 

Roztocze można odwiedzić także dzięki wspomnianym wyżej sezonowym połączeniom kolejowym. Na zlecenie Samorządu Województwa Lubelskiego POLREGIO S.A. uruchomiło pociągi na trasach: Lublin–Bełżec–Lublin; Lublin–Jarosław–Lublin oraz Zamość–Rzeszów–Zamość. Pociągi kursują w sezonie wakacyjnym w okresie od 24 czerwca do 31 sierpnia. Warto dodać, że istnieje możliwości przesiadki do (lub z) Zamościa na stacji w Zawadzie. 

Rozkłady jazdy pociągów zawierające godziny odjazdów, terminy kursowania oraz stacje i przystanki, są dostępne dzięki przejrzystej wyszukiwarce połączeń na stronie Portal Pasażera (link otwiera się w nowym oknie) oraz możliwe do pobrania w formie tablic na stronie Portalu Pasażera (link otwiera się w nowym oknie) – nr tablicy dla połączeń na Roztoczu – 557.

Roztocze to niezwykła kraina geograficzna posiadająca wyjątkowe walory przyrodnicze, kulturowe i historyczne. W Polsce obejmuje część województw lubelskiego i podkarpackiego. Charakteryzują ją gęste lasy, rzadka zabudowa, cisza oraz wyjątkowy w skali Polski klimat i atmosfera. Najcenniejsze obszary leśne zostały objęte ochroną w ramach Roztoczańskiego Parku Narodowego – najbardziej zalesionego wśród polskich parków. Utworzono tutaj również liczne parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody.

Roztocze Zachodnie ciągnie się od Kraśnika po Szczebrzeszyn i Zwierzyniec. Pokrywa go gruba warstwa lessu, który zalega na kredowych skałach wapiennych. Występują tu liczne, długie i głębokie na 20 metrów wąwozy, których zbocza porośnięte są grądami. Najbardziej efektowne i malownicze sieci wąwozów występują między Batorzem i Turobinem oraz w tzw. Piekiełku pomiędzy Szczebrzeszynem a Kawęczynkiem. Najwyższe wzniesienie Roztocza Zachodniego to Dąbrowa (343 m n.p.m.). Dla Roztocza Zachodniego charakterystyczne są również faliste krajobrazy pól uprawnych tworzące „szachownice” z wyraźnymi progami miedz zapobiegających erozji. Różnorodność i bogactwo przyrodnicze tych ziem były powodem utworzenia Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego.

Wapienno-piaszczyste Roztocze Środkowez kulminacją 387 m n.p.m. (Wapielnia) rozciąga się pomiędzy Zwierzyńcem a Tomaszowem Lubelskim. Jest to kraina o wyjątkowo urozmaiconej rzeźbie terenu. Wapienne wzgórza porośnięte wspaniałymi lasami z enklawami pól uprawnych przeplatają się z dolinami. Charakterystyczną cechą regionu są wzgórza ostańcowe. Wyjątkowo atrakcyjna jest krawędziowa część Roztocza Środkowego i Równiny Biłgorajskiej. W korytach płynących tu rzek wytworzyły się kaskady wodospadów zwane potocznie szumami. Są one najbardziej widoczne na rzekach Sopot i Tanew. Roztocze Południowe znajduje się w znacznej części na terenie Ukrainy.

do-pobraniaWARTO ZOBACZYĆ:

Szczebrzeszyn – miejscowość znana jest z wiersza Jana Brzechwy zaczynającego się od słów: „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie…”. Turyści znajdą tu dwie figury chrząszczy grających na skrzypcach, pierwszy drewnianą przy źródełku oraz odlaną z brązu, na rynku. Największą wartością tego wielokulturowego niegdyś miasteczka są zabytki sakralne: synagoga (obecnie dom kultury) i kirkut, prawosławna cerkiew Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy z XVII-XVIII-wiecznymi malowidłami ściennymi oraz kościoły: św. Mikołaja i św. Katarzyny, posiadające cechy renesansu lubelskiego.

Zwierzyniec – stolica środkowego Roztocza z siedzibą dyrekcji i ośrodka edukacyjno-muzealnego Roztoczańskiego Parku Narodowego. Doskonały punkt wyjścia na wiele szlaków turystycznych i ścieżek przyrodniczych. Dawniej było tu centrum gospodarki leśnej i łowieckiej w ordynacji zamojskiej. Do najciekawszych zabytków należą: późnobarokowy kościół pw. św. Jana Nepomucena z lat 1741-47 z iluzjonistyczną polichromią Ł. Smuglewicza; zespół klasycystycznych budynków zarządu ordynacji z 1. poł. XIX w. z pałacem ordynackim, browarem, manufakturą powozów. W parku miejskim leży głaz przeniesiony z Hamerni, upamiętniający fakt wytępienia szarańczy w 1711 roku. Atutem rekreacyjnym miejscowości są dwa kąpieliska – na zalewie Rudka i nad stawami Echo.

Krasnobród – najpopularniejsze letnisko roztoczańskie i drugie w regionie uzdrowisko, położone pośród bukowo-jodłowych lasów, nad zalewem na rzece Wieprz. W dzielnicy Podzamek mieści się sanatorium rehabilitacyjne, ulokowane w dawnym zespole pałacowo-parkowym Leszczyńskich z XVII-XIX w. W dzielnicy Podklasztor znajduje się sanktuarium maryjne z podominikańskim kościołem i klasztorem, ufundowanym w latach 1690-99 przez królową Marysieńkę Sobieską. W skład zespołu wchodzą jeszcze m.in.: kaplica objawień „na wodzie”, kapliczki i stacje różańcowe oraz muzeum parafialne.

Józefów – miasto nad rzeką Niepryszką to rowerowa stolica Roztocza – przez gminę przebiega prawie 100 km dróg i szlaków rowerowych. Do najważniejszych zabytków Józefowa należą kościół i synagoga z 2. poł. XIX w. oraz leżący na obrzeżach miasta kirkut. Niewątpliwą atrakcją jest rozległy kamieniołom z wieżą widokową – miejsce, które zachwyci nie tylko pasjonatów geologii. W Józefowie znajduje się także malowniczo usytuowany zalew rekreacyjny z piaszczystą plażą i kąpieliskiem.

Susiec – miejscowość położona na Roztoczu Środkowym, na północno-wschodnim skraju Puszczy Solskiej. Pierwotna nazwa brzmiała prawdopodobnie Suszec i oznaczała miejsce suche, piaszczyste, nieurodzajne. Obecnie Susiec zawdzięcza swą sławę atrakcyjnym turystycznie, silnie zalesionym okolicom. Osobliwości przyrodnicze tego terenu są chronione w rezerwatach, z których najbardziej znane to: „Czartowe Pole” – obejmujący przełom rzeki Sopot wraz z ruinami XVIII-wiecznej papierni, „Nad Tanwią” – chroniący przełom rzeki Tanew z malowniczymi niewielkimi wodospadami, zwanymi szumami, oraz „Szum” z przełomowym odcinkiem rzeki Szum. Przez rezerwaty prowadzą znakowane ścieżki przyrodniczo-edukacyjne.

Bełżec to jedna z miejscowości Roztocza Wschodniego, leżąca przy trakcie lwowskim, usytuowana jedynie kilkanaście kilometrów od przejścia granicznego między Polska a Ukrainą w Hrebennem. Dzieje wsi sięgają XVI wieku i do dziś można podziwiać zachowane budynki będące świadkami minionych czasów. Na uwagę zasługuje między innymi drewniana cerkiew greckokatolicka pw. św. Bazylego z 1756 roku czy liczne kapliczki – drewniane a także murowane. Choć Bełżec liczy już kilka stuleci, jego historię zdominowały mroczne czasy II wojny światowej. W 1942 roku znajdował się tu niemiecki hitlerowski obóz zagłady – miejsce śmierci około 450 tysięcy osób, głównie Żydów z Polski, ale także z wielu innych krajów Europy. Obecnie  funkcjonuje tu Muzeum i Miejsce Pamięci, utworzone staraniem Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego i Rządu Polskiego.

Kraśnik – jedno z najstarszych miast regionu, lokowane w 1377 r. Najcenniejszym zabytkiem jest dawny zespół kościelno-klasztorny kanoników regularnych, w skład którego wchodzi gotycko-renesansowy kościół z XV-XVII w. z renesansowymi nagrobkami Tęczyńskich oraz budynek klasztorny z XV-XVIII w. Wśród innych zabytkowych budowli warto zobaczyć: kościół szpitalny z XVII w. oraz zespół dwóch synagog z XVII-XIX w. Duża atrakcję stanowi też Muzeum 24 Pułku Ułanów (Oddział Muzeum Narodowego w Lublinie), dokumentujące historię pułku stacjonującego w Kraśniku w dwudziestoleciu międzywojennym oraz jego późniejszą drogę bojową na frontach II wojny światowej. Na północ od miasta, w biegu rzeki Wyżnicy, znajduje się duży zalew rekreacyjny z kąpieliskiem. Kraśnik określany jest mianem stolicy polskiej cegły z uwagi na znaczną liczbę prywatnych cegielni. Kraśnicki piec do wypalania ręcznie formowanej cegły jest jedynym zrekonstruowanym tego typu obiektem na Lubelszczyźnie.

Więcej o atrakcjach regionu przeczytasz na stronach internetowych:

Grafika zawiera kod QR odsyłający do strony Portalu Pasażera - wyszukiwarki połączeń kolejowych
Portal Pasażera kod QR

Zachęcamy do skorzystania z uruchomionych połączeń kolejowych oraz bogatej oferty turystycznej regionu.

galeriaGALERIA