Lubelskie w Nevadzie

Młodzi piłkarze FKS Stal Kraśnik, ich trenerzy oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, w dniach 11-18 lutego br. odbyli wyjazd do Las Vegas, który dał początek współpracy w obszarze sportu pomiędzy amerykańskimi partnerami ze Stanu Nevada i Województwem Lubelskim. Dzięki osobistemu zaangażowaniu konsula honorowego w USA Pana Johna Petkusa i Marszałka Województwa Lubelskiego Pana Jarosława Stawiarskiego doszło do historycznego wydarzenia – drużyna z Lubelszczyzny po raz pierwszy uczestniczyła za oceanem w jednym z największych młodzieżowych turniejów piłkarskich na świecie. Warto dodać, że byli jedynymi przedstawicielami naszego kraju podczas święta młodzieżowej piłki nożnej w Las Vegas.

Vegas_2

W tegorocznej edycji zawodów pn. Mayor´s Cup organizowanych przez Miasto Las Vegas, uczestniczyły 472 drużyny z różnych zakątków świata, w tym m.in. z Australii, Brazylii, Japonii, Karaibów, Kenii, czy chociażby Nowej Zelandii. Kraśnicki zespół rywalizował w jednej z ośmiu grup o najwyższym poziomie rozgrywkowym, w najbardziej prestiżowej kategorii U 16, sponsorowanej przez firmę Adidas. Łącznie w tym roczniku odnotowano udział 64 zespołów. Przeciwnikami „Stali” w rozgrywkach grupowych były drużyny z USA: Woodland S.C. Dynamite (California), Sparta United (Utah) oraz Eclipse Select 04 (Ilinois). Niestety, mimo bardzo ambitnej postawy zespół z Kraśnika odnotował trzy porażki, co oznaczało zakończenie rywalizacji na tym etapie rozgrywek (do fazy ćwierćfinałowej awansowali tylko zwycięzcy grup). W ostatnim spotkaniu o 25 miejsce Kraśniczanie spotkali się z zespołem Utah Storm, który zajął 4 miejsce w grupie 3. „Stalowcy” – zdziesiątkowani kontuzjami i niedyspozycją zdrowotną podstawowych graczy, wykazali się niezwykłą wolą walki i determinacją pokonując rywali w stosunku 2:1. Poziom tegorocznej edycji turnieju był bardzo wysoki.

Vegas_3

Żadna z europejskich drużyn w U 16 nie wyszła z grupy. Wśród przegranych znalazł się również Liverpool FC, kończąc rywalizację na 17 miejscu. Młodym sportowcom z lubelskiego należą się ogromne pochwały za wzorową postawę sportową oraz nienaganne poza boiskowe zachowanie. Niewątpliwie byli świetnymi i skutecznymi ambasadorami nie tylko województwa lubelskiego, ale i Polski.

Dzięki organizatorom wyjazdu, kibicom, w tym Polonii mieszkającej w USA, a także przygotowanemu brandingowi, Lubelskie było najbardziej rozpoznawalnym regionem uczestniczącym w sportowych zmaganiach.

Vegas_4

Wyjazd do Stanów wzmocnił istniejącą już współpracę pomiędzy Stanem Nevada i Województwem Lubelskim przynoszącą wymierne korzyści w zakresie przedsiębiorczości. Podczas licznych spotkań wśród rozmówców padły propozycje konkretnych rozwiązań, a także zostały określone kierunki przyszłych działań dodatkowo poszerzonych o obszar sportu. Bezpośrednie obserwacje piłkarskich zmagań pozwoliły organizatorom zarówno określić poziom piłkarski amerykańskich drużyn, jak i poznać tamtejszą infrastrukturę sportową. Podczas pobytu zorganizowane zostało spotkanie z dyrektorem turnieju Panem Rogerem Taborem, które dotyczyło systemu szkolenia sportowego w Nevadzie. W trakcie rozmowy omówiono w jaki sposób w USA planuje się, realizuje i promuje wydarzenia o tak wielkim zasięgu. Nie bez znaczenia jest również wymiana doświadczeń i nawiązanie kontaktów pomiędzy trenerami z różnych krajów biorących udział w zawodach.

Vegas_5

Projekt został zrealizowany dzięki wielkiemu zaangażowaniu konsula honorowego w USA Pana Johna Petkusa wraz z jego najbliższymi współpracownikami, a także urzędującego w Los Angeles wicekonsula generalnego w USA – Pana Piotra Sobczaka, który osobiście wspierał zawodników, pomagał w organizacji spotkań tematycznych i osobiście w nich uczestniczył. Nieocenione było również zaangażowanie i wsparcie miejscowej Polonii, dzięki której możliwa była realizacja bardzo bogatego programu pozasportowego. Osiągnięte rezultaty wynikające z wyjazdu do Nevady oraz obustronne deklaracje kontynuacji współpracy w obszarze sportu pomiędzy naszymi regionami, pozwalają sądzić, że amerykańskie drzwi zostały otwarte na udział kolejnych grup sportowców w przedsięwzięciach organizowanych przez stronę amerykańską.

Vegas_6