Lubelskie rybami słynie

Smażone, wędzone i gotowane, zupy, polewki, szynki i szaszłyki – taką rozmaitość potraw z ryb można było spróbować w minioną niedzielę podczas Festiwalu „W krainie lubelskich ryb” na „Wyspie Wisła” w Stężycy. Rybnym smakołykom towarzyszyły pokazy wyrobu łodzi z drewna i wyplatania sieci, stoiska grup rybackich, nie zabrakło rozrywek i konkursów dla dzieci – oczywiście o tematyce rybackiej. Festiwal poprzedziły zawody wędkarskie o puchar marszałka Sławomira Sosnowskiego, które wygrał Krzysztof Kulka z Bychawy, a w zorganizowanym równolegle turnieju sołtysów powiatu ryckiego triumfował sołtys Leszek Kępka z Jarmołówki.

 – Nasz region jest krajowym potentatem w produkcji karpia, zajmujemy w tej dziedzinie pierwsze miejsce w Polsce, dlatego też organizujemy to „święto ryb” przy współpracy rybackich lokalnych grup działania, chcąc zachęcić mieszkańców województwa lubelskiego do częstszego sięgania po zdrowe i smaczne ryby – powiedział wicemarszałek Grzegorz Kapusta, otwierając Festiwal.

Atrakcją Festiwalu były pokazy przyrządzania potraw z ryb. Wicemarszałek częstował wszystkich chętnych smażonym karpiem w panierce z kaszy gryczanej oraz portugalską rybną zupą Caldeirada de Peixe, które własnoręcznie przyrządził wspólnie z Hanną Czerską-Gąsiewską, przewodniczącą rady powiatu ryckiego, pod fachowym okiem mistrza Gieny Mientkiewicza przy wsparciu kucharzy z lubelskiej restauracji „Koncertowa”.

Dwadzieścia sześć potraw w ryb rywalizowało w konkursie kulinarnym. W kategorii „gastronomia” pierwsze miejsce jury przyznało restauracji „Stary Młyn” z Bełżyc za zraz z pstrąga, natomiast w kategorii „wytwórcy” zwyciężył Tymiankowy Smak Fajsławic za karasia w ziołach z warzywami. Nagroda specjalna marszałka województwa lubelskiego trafiła do Marii Rodak z Woli Osińskiej za flaczki z wąsem z suma.

 – Branża rybacka w naszym regionie inwestuje w produkcję poważne pieniądze. Tylko w latach 2007-2013 za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego do hodowców ryb trafiło prawie 28 milionów zł z dotacji unijnych – podkreśla wicemarszałek Grzegorz Kapusta. – Także w nowym budżecie unijnym przewidziano wsparcie rybactwa śródlądowego. Już w ubiegłym roku podpisaliśmy umowy na łączną kwotę przeszło 19 milionów zł.

Festiwal zorganizowali: Sławomir Sosnowski – Marszałek Województwa Lubelskiego, Stanisław Jagiełło – Starosta Rycki, Zbigniew Chlaściak – Wójt Gminy Stężyca i Wyspa Wisła. Współorganizatorzy: Polski Związek Wędkarski – Okręg Lublin, Lokalna Grupa Działania „Owocowy Szlak”, Rybacka Lokalna Grupa Działania „Roztocze”, Lokalna Grupa Rybacka Puszczy Sandomierskiej i Lokalna Grupa Rybacka „W dolinie Tyśmienicy i Wieprza”.

galeriaGALERIA