Lubelskie na wakacje i nie tylko

Lubelskie to idealne miejsce do realizowania pasji z zakresu kultury, sztuki, ale też do kontaktu z przyrodą. Tu tradycja inspiruje młodych duchem Europejczyków do życia nowoczesnego i nastawionego na rozwój. Dla nas ekologia to naturalna konsekwencja wartości kultywowanych od pokoleń. Różnorodność krain między Roztoczem a Polesiem sprawia, że w Lubelskiem trudno się nudzić. Przyciągamy swoją gościnnością, kreatywnością i dynamizmem. Turyści znajdą u nas nie tylko miejsce do wypoczynku i smakowania życia. Mamy też wiele zabytków związanych z wieloreligijną i wielokulturową przeszłością.

– Nie zawsze potrzeba dalekich podróży, aby „naładować baterie”. Ja sam, jako niepoprawny lokalny patriota, często wolny czas spędzam w naszym regionie. Województwo lubelskie zapewnia doskonałe warunki do aktywnego wypoczynku – zachęca marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski.

LUBLIN

Lublin, stolica województwa lubelskiego, największe miasto i ośrodek akademicki po prawej stronie Wisły. Bogata historia, związana z wielokulturowością, stanowi o jego wyjątkowych walorach. Przez wieki miasto zamieszkiwane było przez liczną społeczność żydowską, która w okresie międzywojennym stanowiła około 30% populacji. Lublin przyciąga niezwykłym klimatem, licznymi zabytkami i atrakcjami, takimi jak: Kaplica Trójcy Świętej, donżon, kompleks kościelno-klasztorny OO. Dominikanów, Archikatedra, Brama Krakowska, Wieża Trynitarska, Muzeum Wsi Lubelskiej, Ogród Botaniczny i wiele innych. Ważnym punktem trudnej historii Lublina związanej z holocaustem jest wizyta w Państwowym Muzeum na Majdanku.
Położony w granicach miasta Zalew Zemborzycki wraz z kompleksem Słoneczny Wrotków i miejskie baseny, w tym największy – Aqua Lublin, sprawiają, że w Lublinie nie będą się nudzić również miłośnicy sportów wodnych. Osoby lubiące aktywny wypoczynek mają do dyspozycji kilkadziesiąt kilometrów ścieżek rowerowych. Lublin może się pochwalić bogatą i zróżnicowaną bazą noclegową, a oferta lubelskich restauracji zaspokoi gust nawet najwybredniejszych smakoszy.

Wyjątkową atmosferę Lublina tworzą wydarzenia, które już na stałe weszły do kalendarza, jak Carnaval Sztukmistrzów, festiwal Inne Brzmienia, Noc Kultury, Jarmark Jagielloński czy Europejski Festiwal Smaku. Na wszystkie serdecznie Państwa zapraszam – mówi sekretarz województwa Anna Augustyniak.

ZAMOŚĆ

„Miasto idealne”, wyjątkowe na turystycznej mapie Polski, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, docenione przez malarzy, fotografików i filmowców. Ostatnie lata obfitowały w inwestycje związane z podniesieniem atrakcyjności turystycznej. Na odwiedzających czekają: katedra, synagoga, Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał, Bastion VII, Rotunda – obecnie siedziba Muzeum Martyrologii. Infrastruktura hotelowo-gastronomiczna jest bardzo dobra. Pobyt w Zamościu to także okazja do uczestnictwa w licznych wydarzeniach, spektaklach i koncertach.

ROZTOCZE

Ten wyjątkowy obszar, rozciągający się aż po sam Lwów, od lat przyciąga turystów uciekających od zgiełku dużych miast i pragnących odpocząć w otoczeniu przyrody. Urokliwe miasteczka, takie jak Zwierzyniec, Krasnobród, Szczebrzeszyn, Susiec, Tomaszów Lubelski. Te miejsca można zwiedzać korzystając ze Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo.
Dodatkowym argumentem do odwiedzenia Roztocza jest wyjątkowa kuchnia regionalna – gryczaki, jaglaki, cebularze… Obowiązkowym punktem turystycznej podróży po Roztoczu są też Stawy Echo oraz Florianka, gdzie można obserwować konika polskiego w otoczeniu natury. Bogatą ofertą edukacyjną dysponuje Roztoczański Park Narodowy.  

Piękno lasów, łąk i pól zachęca do aktywnego poznania malowniczej krainy, jaką jest Roztocze. Z kolei sam Zamość to renesansowy Rynek Wielki , który zaprasza do przyjazdu nie tylko turystów krajowych, ale też gości z całego świata – tłumaczy Arkadiusz Bratkowski, członek zarządu województwa.

CHEŁM

Chełm to piękne, historyczne miasto położone niedaleko granicy z Ukrainą, w bezpośredniej bliskości przejścia granicznego w Dorohusku. W przeszłości miasto było miejscem współistnienia wielu kultur, wyznań i narodowości. Obecnie natomiast ślady różnych religii są widoczne w zabytkowych budynkach i miejscach kultu. Panoramę miasta i okolic można podziwiać z tarasu widokowego dzwonnicy Wieży Mariackiej, należącej do zespołu katedralnego. Do najważniejszych zabytków miasta należą m.in. Klasztor i Kolegium Pijarów przy kościele Rozesłania (Muzeum Miasta Chełm), późnobarokowy kościół pw. Rozesłania Św. Apostołów, klasycystyczna cerkiew prawosławna pw. Św. Jana Teologa. Będąc w Chełmie warto też odwiedzić ducha Bielucha w unikatowych podziemiach kredowych, których trasa przebiega pod historycznym centrum miasta.

Na majówkę w Chełmie i jego okolicach zdecydowanie polecam rowerową wycieczkę. Przez miasto przebiega bardzo popularny Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, który w Parku Miejskim spotyka się z atrakcyjną ścieżką spacerowo-rowerową, poprowadzoną bulwarem nad Uherką – zachęca do aktywnego wypoczynku wicemarszałek Krzysztof Grabczuk – Obie trasy wiodą na południe od miasta, w kierunku ulubionego przez chełmian zalewu w Żółtańcach, umożliwiając po drodze oglądanie znakomitych panoram Chełmskiej Górki – dodaje.

BIAŁA PODLASKA

Najbardziej okazałą atrakcją Białej Podlaskiej jest Pałac Radziwiłłów – efektowna i pięknie odrestaurowana budowla z XVII wieku. Pałac otacza zabytkowy park, natomiast w Wieży Wjazdowej mieści się Muzeum Południowego Podlasia, gdzie można podziwiać największą w Polsce kolekcję ikon – zbiory obejmują 1400 dzieł. Wart odwiedzenia jest również Rynek otoczony niewysoką, dwukondygnacyjną zabudową, która wraz z urokliwymi XIX-wiecznymi kamieniczkami, tworzy niepowtarzalny charakter tego miejsca. Późną jesienią w mieście odbywają się Zaduszki Jazzowe, jedyna w swoim rodzaju impreza muzyczna. Biała Podlaska to również doskonała baza do wypadów na Podlasie.

POLESIE

To miejsce idealne na odpoczynek w otoczeniu przyrody. Wspaniałe, dziewicze krajobrazy, zapach sosnowych lasów, piękno okolicznych jezior i niezapomniany smak lokalnych potraw. Będąc na Polesiu nie sposób nie wybrać się do krainy jezior czyli na Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie i do Poleskiego Parku Narodowego. To raj dla miłośników dzikiej przyrody i ornitologów. Latem tutejsze wody to również idealne miejsce dla pragnących spędzić czas w nietuzinkowym otoczeniu z dala od tłumów turystów.
Wielkim zainteresowaniem podróżujących po tych stronach cieszą się zabytkowe cmentarze, ruiny dawnych dworów, klasztory oraz inne zabytki świadczące o wielokulturowości.

KRAINA LESSOWYCH WĄWOZÓW

Kraina położona jest w zachodniej części województwa lubelskiego, z największym w Europie skupiskiem lessowych wąwozów. To jeden z najbardziej interesujących regionów turystycznych Polski – urokliwe krajobrazy cennych przyrodniczo obszarów, unikalne zabytki, ciekawa architektura, nowoczesne spa oraz smakowita oferta kulinarna tworzą niepowtarzalną aurę tego miejsca.
Kraina Lessowych Wąwozów obfituje w sieć różnorodnych szlaków turystycznych, m.in. pieszych, rowerowych, nordic walking i konnych. Miłośnicy turystyki aktywnej mogą także skorzystać z oferty spływów kajakowych przez malowniczy Małopolski Przełom Wisły. Wśród wielu miejsc, które warto tu odwiedzić znajdują się takie perełki, jak: Kazimierz Dolny, Puławy, Janowiec czy słynący z walorów uzdrowiskowych Nałęczów.

KAZIMIERZ DOLNY

Kazimierz Dolny nad Wisłą jest popularnym miejscem plenerów malarskich, fotograficznych i filmowych. Będąc w Kazimierzu warto odwiedzić: Górę Trzech Krzyży, ruiny zamku i kamienną basztę, kościół farny, klasztor reformatów, kamienice Przybyłów i Celejowską oraz Muzeum Sztuki Złotniczej w Muzeum Nadwiślańskim. Sporą atrakcją turystyczną jest rejs statkiem po Wiśle. Niezwykłe krajobrazy można również podziwiać spacerując nadwiślańską promenadą. W sezonie wiosenno-letnim w Kazimierzu Dolnym odbywają się liczne imprezy kulturalne, jak Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych, Festiwal Filmowy Dwa Brzegi czy też Letnie Wieczory Muzyczne. W bardzo bliskiej odległości od Kazimierza, w miejscowości Trzcianki, znajduje się rodzinna atrakcja turystyczna „Magiczne Ogrody”.

Kazimierz Dolny nad Wisłą to jeden z ulubionych turystycznych kierunków Polaków. Swoją wyjątkowość zawdzięcza harmonii krajobrazu, łączącego przyrodę z historyczną, renesansową, architekturą. Wokół miasteczka rozpościera się Kazimierski Park Krajobrazowy. To doskonałe miejsce do pieszych i rowerowych wycieczek oraz aktywnego wypoczynku latem i zimą – mówi Piotr Rzetelski, radny województwa lubelskiego.

KOZŁÓWKA

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce to jedyne na Lubelszczyźnie muzeum – rezydencja. Mieści się w XVIII-wiecznym zespole pałacowo-parkowym, należącym do rodzin Bielińskich i Zamoyskich. To najlepiej zachowana rezydencja magnacka w Polsce i jedna z nielicznych w Europie, z tak autentycznym wyposażeniem. Atrakcją Muzeum jest także kaplica pałacowa, wzorowana na kaplicy królewskiej w Wersalu. Turyści mogą zwiedzać powozownię z ekspozycją XIX-wiecznych powozów i akcesoriów podróżnych. W dawnej teatralni organizowane są różnorodne wystawy czasowe. Szczególną atrakcją jest Galeria Sztuki Socrealizmu, z największymi w Polsce zbiorami rzeźby oraz malarstwa i grafiki z tego okresu.

Położony w pobliżu mojego rodzinnego Lubartowa pałac w Kozłówce i jego ogrody to okazja do podróży w czasie. XVIII–wieczna rezydencja kusi kolekcją malarstwa, rzeźby, grafiki i rzemiosła artystycznego. Zachwyca kaplica pałacowa, wzorowana na królewskiej kaplicy w Wersalu. To doskonałe miejsce nie tylko na majówkę – mówi o swoich rodzinnych stronach Krzysztof Paśnik, zastępca dyrektora Centrum Spotkania Kultur.

WIELOKULTUROWY NURT BUGU

Zdrowe powietrze, mnóstwo zieleni, magia poleskich krajobrazów, festiwale, plenery malarskie i oddalenie nadbużańskich terenów od wielkich miast, to walory, które doceniają ludzie spragnieni ciszy i modnego teraz slow life. Wielokulturowy nurt Bugu to kraina styku granic, gdzie przenikają się tradycje prawosławia, katolicyzmu i judaizmu. Organizowane tu unikalne wydarzenia kulturalne świetnie dopełniają wrażenie wywoływane przez zabytki kulturowe i sanktuaria o niepowtarzalnej architekturze. Odrestaurowane dwory nadbużańskie przenoszą w przeszłość oferując wypoczynek z dala od pośpiechu cywilizacji.