Konsul honorowy RP w Las Vegas John Petkus z wizytą w Lublinie

W dniu 8 sierpnia gościem wicemarszałka Dariusza Stefaniuka był konsul honorowy RP w Las Vegas John Petkus. Głównym celem spotkania były rozmowy na temat kolejnych możliwości współpracy Województwa Lubelskiego z partnerami z USA, w tym głównie z Nevady.

Jednym z elementów współpracy gospodarczej jest program NLAB Nevada -Lubelskie Acceleration Bridge. Podczas czerwcowej wizyty w USA, w obecności Prezydenta RP, Województwo Lubelskie podpisało List Intencyjny ze Stanem Nevada dot. uruchomienia kolejnej edycji programu akceleracji przedsiębiorstw. To pierwszy w Europie, program akceleracji realizowany we współpracy z Biurem Gubernatora Nevady ds. Rozwoju Gospodarczego. Wkrótce ogłoszone zostaną warunki udziału w projekcie skierowanym do przedsiębiorców z Lubelszczyzny, którzy chcieliby wyjechać do Nevady i wziąć udział w autorskim programie akceleracyjnym. Dzięki poprzedniej edycji programu 5 start-upów z Lubelszczyzny weszło z sukcesem na rynek amerykański i rozpoczęło lub wkrótce rozpocznie równoległą działalność w Nevadzie.

Partnerzy z USA zaproponowali również wsparcie dla większych firm z Województwa Lubelskiego (nie tylko start-upów) w dystrybucji ich produktów w USA lub w założeniu tam firmy. W ramach wizyty konsula w Lublinie odbyły się już pierwsze konkretne rozmowy z wybranymi spółkami, co świadczy o poważnym zainteresowaniu firm z Lubelszczyzny ekspansją za Oceanem. W trakcie rozmów konsul podkreślił, że Nevada jest dla partnerów z Lubelskiego doskonałym punktem wyjścia również na pozostałe regiony USA. W październiku br. Urząd Marszałkowski zorganizuje spotkanie dla przedsiębiorców z Województwa Lubelskiego zainteresowanych współpracą z USA, podczas którego będą obecni partnerzy z Nevady. 

Współpraca z Nevadą to nie tylko tematy biznesowe. Konsul zaproponował również udział młodzieżowej drużyny piłkarskiej z Województwa Lubelskiego w międzynarodowym turnieju piłki nożnej w Las Vegas (luty 2020 r.). Wyjazd taki byłby świetnym doświadczeniem dla młodych sportowców z naszego regionu, a także okazją do promocji Lubelszczyzny w USA.