Konferencja „Proces rozwoju więzi u dziecka”

Dziś w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie odbyła się konferencja „Proces rozwoju więzi i dziecka”, którą zorganizował Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie. Konferencja ma na celu podkreślenie znaczenia wpływu wczesnych doświadczeń emocjonalnych na rozwój dziecka oraz możliwości udzielania wielozakresowego wsparcia w sytuacji dysfunkcjonalności rodziny biologicznej. Spotkanie otworzył wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski.

Do udziału w konferencji zostali zaproszeni przedstawiciele podmiotów zajmujących się wsparciem rodziny i systemu pieczy zastępczej w województwie lubelskim: organizatorzy rodzinnej pieczy zastępczej, kadra placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości: sędziowie sądów rejonowych, kuratorzy okręgowi, kierownicy opiniodawczych zespołów specjalistów sądowych.

Dzieci, szczególnie na początku, są bezradne i całkowicie uzależnione od dorosłych, wymagają szczególnego zaopiekowania się. Zwłaszcza gdy nie ma miłości w rodzinie biologicznej. To wymaga odpowiednich zmian zapisów i regulacji. Niech dzisiejsza konferencja przyniesie dobre owoce dla dzieci, które szczególnie potrzebują naszej pomocy – mówił wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski.

W trakcie konferencji prezentacje przedstawili wybitni eksperci:

  • dr Teresa Jadczak-Szumiło – prowadząca działalność edukacyjną w obszarze neurorozwoju dziecka, traumy wczesnodziecięcej i zaburzeń przywiązania;
  • dr Svetlana Masgutowa – dyrektor Międzynarodowego Instytutu Rozwoju Ruchu i Integracji Odruchów dr Svetlany Masgutowej, badaczka w zakresie wpływu ruchów pierwotnych na różne aspekty rozwoju i uczenia się;
  • Hanna Dufner – nauczycielka i pedagog specjalizująca się we wsparciu osób z doświadczeniem traumy, członkini zarządu Stowarzyszenia Somatic Experiencing w Szwajcarii;
  • Iwona Ulfik-Jaworska – psycholog i psychoterapeuta specjalizująca się w psychologii wychowawczej i edukacji medialnej.

Zaspokojenie potrzeb rozwojowych dziecka, w szczególności potrzeby bezpieczeństwa, przynależności i miłości oraz zapewnienie jak najlepszych warunków do kształtowania osobowości są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania społecznego i psychicznego.