Konferencja Export – Invest Lubelskie

 Przedstawiciele administracji, nauki i biznesu, oraz przedsiębiorcy podejmujący działalność eksportową – blisko 300 osób wzięło udział w konferencji „Export – Invest Lubelskie”, która odbyła się 17 marca w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. Uczestnicy rozmawiali m.in. o możliwościach wsparcia lubelskich przedsiębiorstw. Konferencje zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.

– Słuchamy Was i dla Was się zmieniamy. Konsekwentnie budujemy system wsparcia przedsiębiorców. Aby system współpracy był skuteczny, musimy nim objąć całe województwo, i to właśnie dzisiaj wychodzimy dalej, wchodzimy na poziom powiatowy. Za chwilę uruchomimy dziesięć Centrów Rozwoju Przedsiębiorczości i dzięki temu będziemy wzmacniać współpracę na poziomie regionalnym, a także centralnym. – podkreślił Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego. Uczestnicy konferencji rozmawiali o wsparciu przedsiębiorczości na poziomie lokalnym i krajowym.

– Współpraca z regionami jest dla nas najważniejsza. Dzisiaj stawiamy na rozwój przedsiębiorców w ekspansji zagranicznej i nie ma lepszego partnera niż partner regionalny. Ta współpraca jest o tyle ważna, że przedsiębiorca nie tylko z centrum, ale dziś globalny gracz może pokazać się w jednym z najdalszych zakątków każdego z regionów. – dr Krzysztof Senger, wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu S.A. (PAIH)

Jednym z punktów konferencji było podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Polską Agencją Inwestycji i Handlu a Województwem Lubelskim. Województwo Lubelskie jako pierwsze podpisało z PAIH (dawniej PAIiIZ) porozumienie o współpracy na rzecz intensyfikacji procesu napływu nowych inwestycji, a także wspierania eksportu.

Porozumienie jest o tyle ważne, że bez współpracy nie będzie one-stop-shop, podejścia jednego okienka dla klienta. Pochodzę z biznesu, więc wiem jak wymowne jest dla klienta kiedy oferta składana jest w różny sposób, przez różnych dostawców usług. Ujednolicenie usług dla eksporterów i inwestorów na poziomie Polski, a także na poziomie regionalnym, jest bardzo istotne i mam nadzieję, że to porozumienie znajdzie bardzo duży wyraz praktyczny w pracy codziennej z Biznes Lubelskie i Polską Agencją Inwestycji i Handlu. – podkreślił wiceprezes Senger.

O współpracy mówił dużo także prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny w PwC Polska – Jak spowodować żeby lubelskie za kilkanaście lat było stawiane na wzór, tak jak ja pokazywałem Bawarię? Musicie nauczyć się współpracy, tworzyć poczucie wspólnoty i wspólnego interesu oraz umieć w ramach tego interesu współpracować. Ważne aby rozwiązywać problemy, bo metodą na sukces jest stały dialog, w którym wszyscy musicie uczestniczyć.-  mówił Orłowski.

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego za działania wspierające samorządy i przedsiębiorców odpowiada zespół Biznes Lubelskie. O tym jak działa zespół, mówił na konferencji Artur Habza, dyr. departamentu gospodarki i współpracy zagranicznej.  – One stop shop – jeden punkt kontaktowy – tworzymy jeden punkt kontaktu – współpracując z Biznes Lubelskie masz pewność, że przy obsłudze Twojej sprawy współpracujemy ze wszystkimi aktywnymi instytucjami. Współpracujemy z samorządami, instytucjami otoczenia biznesu, zarówno na poziomie lokalnym, regionalnym, ogólnopolskim jak i międzynarodowym. Nasze usługi są całkowicie darmowe, a ich jakość stoi na wysokim poziomie.

Mówił także o misjach gospodarczych, szkoleniach i seminariach oraz narzędziach używanych w codziennej pracy na rzecz rozwoju regionu. Jednym z nich jest portal gospodarczy województwa, który w grudniu został oceniony przez wszystkie regionalne Centra Obsługi Inwestora i wybrany jako jeden z najlepszych z punktu widzenia inwestora, zajmując 2 miejsce. Kluczową informacją dla uczestników była prezentacja kolejnego, unikatowego projektu dla sektora biznesu tj. Budżetu obywatelskiego dla przedsiębiorców. Będzie to kolejna forma i źródło wsparcia dla firm z województwa lubelskiego.

Relacja z Konferencji „Export – Invest Lubelskie”

galeriaGALERIA