W Lublinie trwa Europejski Festiwal Smaku. To jeden z ważniejszych wielokulturowych festiwali w Polsce. Jeszcze do najbliższej niedzieli będzie można spróbować niecodziennych specjałów, posłuchać różnorodnej muzyki oraz wziąć udział w wystawach malarskich i fotograficznych. Degustacja potraw oraz pokazy kulinarne odbywają się na Starym Mieście.
Europejski Festiwal Smaku odbywa się już po raz ósmy. Tym razem motywem przewodnim jest kultura Armenii. Ma to swoje wytłumaczenie w tym, że w województwie lubelskim kultura ormiańska funkcjonowała od dawna: Ormianie mieszkali (i wciąż mieszkają) w Lublinie, zaś w Zamościu zachowała się ulica Ormiańska i ormiańskie domy. Kuchnia Armenii jest częścią wielokulturowej kuchni Lubelszczyzny.

Po raz pierwszy w historii wydarzenia swój udział potwierdziło trzech znanych szefów kuchni: Andrea Camastra z Włoch, Boris Marcell z Kolumbii oraz P?rparim Babalija z Kosowa. Gościem specjalnym festiwalu jest też Robert Makłowicz, który chętnie promuje regionalną kuchnię Lubelszczyzny w swoich programach telewizyjnych.
Organizatorzy festiwalu zachęcają uczestników do próbowania produktów regionalnych i sezonowych. Odbywają się konkursy i pokazy kulinarne, degustacje i warsztaty kucharskie. Na placu teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur 6 i 7 września stanie „stół spotkania kultur”, w którym najważniejsze będzie wspólne budowanie relacji. Na stole pojawi się „przestrzenny obraz” zbudowany z produktów spożywczych, kwiatów, owoców i warzyw. Będą to pokarmy z Armenii, Izraela i Lubelszczyzny.

To nie ostatnia okazja do poznania lubelskich smaków. 10 września o godz. 16.30 na Placu po Farze odbędzie się degustacja świnki rasy puławskiej z udziałem marszałka województwa lubelskiego. Świnia puławska to produkt tradycyjny województwa lubelskiego, który funkcjonuje w regionie od 90 lat. Charakteryzuje się kruchym mięsem i jest dobra do produkcji wędlin długo dojrzewających.
Podczas festiwalu odbędzie się też I edycja konkursu kulinarnego „Śniadanie po lubelsku”. Jest to wspólna inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego i stowarzyszenia Kresowa Akademia Smaku. Ideą konkursu jest promowanie lokalnych produktów spożywczych, które mają certyfikat Marka Lubelskie.

Warto zaznaczyć, że Festiwal nie zamyka się tylko na kulinaria. Wydarzenie składa się także ze strefy koncertów, kultury, strefy duchowej i strefy smaku, prezentującej dziedzictwo kulinarne różnych narodów. Na uczestników czekają spektakle teatralne, wystawy sztuki, warsztaty fotograficzne i salon literacki. Zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z programem Festiwalu.

galeriaGALERIA