Jubileuszowe Dożynki Rybackie za nami

To już tradycja, że raz do roku na początku grudnia w Dworze Anna w Jakubowicach Konińskich spotykają się producenci i przetwórcy ryb, by w gronie smakoszy wybrać i wypromować najlepsze rybne rarytasy. Ta, mająca już 15-letnią historię, impreza nie bez przyczyny odbywa się w sercu regionu. Wszak usłane stawami Lubelskie to największy w Polsce producent karpia, a Wigilia… tuż-tuż!

Dożynki Rybackie, mające przydomek „Jesienny Stół Ryb”, odbyły się w tym roku 2 grudnia i jak zwykle zgromadziły tłumy rybnych amatorów. Współorganizujący wydarzenie Urząd Marszałkowski reprezentował Sebastian Trojak, Członek Zarządu Województwa Lubelskiego, który został też zaproszony do komisji konkursu na najlepsze rybne potrawy.  

Dożynki Rybackie to jedno z pierwszych wydarzeń, w których uczestniczę jako reprezentant Zarządu Województwa Lubelskiego, co mnie szczególnie cieszy. Zwłaszcza, że w tym roku odbywa się XV, jubileuszowa edycja tego smakowitego święta – mówił podczas niedzielnego spotkania Sebastian Trojak. – Serdecznie gratuluję naszym gospodarzom, Państwu Annie i Kazimierzowi Gajkom, którzy przez tyle lat potrafili kontynuować to zacne zadanie integrowania środowiska rybackiego i gastronomicznego oraz rozwinąć święto do rangi ogólnopolskiej. Dzięki temu dzisiaj możemy w szerokim gronie poznawać i podziwiać fantazje kulinarne powstałe na bazie naszych lokalnych gatunków ryb słodkowodnych.

Wicemarszałek Trojak przypomniał też, że to właśnie dzięki naszym gospodarstwom rybackim od wielu już lat region lubelski zajmuje pierwsze miejsce w krajowej produkcji karpia i trzecie w produkcji ryb w ogóle, a pod względem powierzchni stawów hodowlanych wyprzedza nas tylko jeden region. 

Po części oficjalnej uroczystości przyszedł czas na to, co najlepsze. Na konkursowe, a później także pozakonkursowe degustacje. A było się w czym rozsmakować! Fantazji dwudziestu trzech uczestników konkursu nie ograniczały staropolskie receptury czy odwieczne kanony smaku. Stąd i niebanalne połączenia składników i nowatorskie spojrzenie na tradycyjnie pojmowane dania. Niezwykle smaczne, acz trudne zadanie miała komisja konkursowa, do której obowiązków (a i zapewne przyjemności) należało spróbowanie i ocena trzydziestu trzech potraw. Najsmaczniejsze rybne fantazje wybrano w trzech kategoriach. Oto zwycięzcy wg kategorii:

RESTAURACJE

I miejsce: Hotel HUZAR  z Lublina – za sandacza w sosie rakowym
II miejsce: Pensjonat Kazimierski z Kazimierza Dolnego – za jesiotra w wódce podanego na czarnej soczewicy
III miejsce: Hotel i Restauracja President z Kocka – za sandacza z kaszotto z musem z dyni i oliwą ziołową
Wyróżnienie: Hotel i Restauracja Nowy Dwór Bogucin z Bogucina – za Sandacza na krokiecie z czerwonej kapusty

SZKOŁY i  KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKICH

I miejsce:  Koło Gospodyń Wiejskich w Pólku, gmina Niemce – za szczupaka gotowanego
II miejsce: „Kobiety z pasją”, Sobole, gmina Ulan-Majorat – za zupę pomidorową z pulpecikami ze szczupaka
III miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich w Woli Niemieckiej, gmina Niemce – za kiełbasę wędzoną z amura
Wyróżnienie: Zespół Szkół Rolniczych w Pszczelej Woli – za zapiekanego sandacza z grzybami

GOSPODARSTWA RYBACKIE

I miejsce: Gospodarstwo Rybackie Bełżec – za zupę rybaka
II miejsce: Lucky Fish z Krakowa – za sushi z karpiem wędzonym
III miejsce: Gospodarstwo Rybackie Pustelnia z Woli Rudzkiej – za delikatną pastę z pstrąga
Wyróżnienie: Gospodarstwo Rybackie Topornica – za gołąbki z karpia w sosie neapolitańskim

Ufundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego nagrody (artykuły gospodarstwa domowego) i pamiątkowe statuetki, wręczał laureatom konkursu wicemarszałek Sebastian Trojak. Specjalne trofeum – puchar marszałka województwa dla najlepszego gospodarstwa rybackiego, powędrowało do hodowców z Bończy.

Dożynki Rybackie za nami. Pora więc pomyśleć o wigilijnym menu. W tym szczególnym okresie przedświątecznych przygotowań zachęcamy wszystkich mieszkańców regionu nie tylko do sięgnięcia po oryginalne przepisy kulinarne, ale i do kupowania ryb prosto z lubelskich łowisk!

galeriaGALERIA