Zbliża się IV Lubelskie Forum Turystyki organizowane co roku przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Dziś członek zarządu WL Jarosław Kwasek opowiedział o założeniach zbliżającego się wydarzenia, które odbędzie się w dniach 16–17 października br. w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie. Zapisy trwają do 10 października.
Lubelskie Forum Turystyki to kluczowe wydarzenie dla branży turystycznej województwa lubelskiego, adresowane do przedstawicieli lokalnych organizacji turystycznych, obiektów muzealnych i noclegowych czy przedsiębiorców.
– IV Lubelskie Forum Turystyki ma na celu zbudowanie przestrzeni, służącej do wymieniania się pomysłami i inspiracjami, które mają podnosić standardy i rozwijać turystykę. To ważna platforma do rozmów i wymiany doświadczeń pomiędzy różnymi sektorami: samorządowego, branży hotelarskiej, biur podróży czy organizacji turystycznych. Chcemy, żeby województwo lubelskie stawało się dla innych regionów wzorem, jak można pozytywnie wykorzystać potencjał turystyczny – podsumował marszałek Jarosław Kwasek.
Podczas Forum będziemy mówić o turystyce kulturowej i o tym, jak tworzyć unikatowe i innowacyjne markowe produkty turystyczne w oparciu o tradycje kulturowe regionu. Skupimy się również na kluczowych trendach konsumenckich w zakresie zrównoważonego rozwoju; przedstawimy rekomendacje w tym zakresie dla lubelskiej branży turystycznej – jakie rozwiązania warto wprowadzić, żeby sprostać tym rosnącym wymaganiom i jak zachęcić świadomego turystę do przyjazdu. Zaprezentujemy fakty i statystyki z najnowszych badań o motywacjach i zachowaniach świadomego, odpowiedzialnego turysty.
Poruszymy temat zarabiania na turystach podróżujących kamperem i przyciągania ich bez dużych nakładów finansowych. Opowiemy również o tym, co decyduje o wyborze kierunku podróży kamperem lub przyczepą kempingową.
Podczas Forum odbędzie się również panel dyskusyjny, w którym uczestnicy zastanowią się nad konkretnymi działaniami, które mogą zostać podjęte w celu wykorzystania potencjału regionu do rozwoju turystyki, biorąc pod uwagę przygraniczne położenie województwa lubelskiego. Uczestnicy będą mieli okazję wymienić się pomysłami na innowacyjne projekty, które mogą wspierać rozwój turystyki oraz przyczynić się do promocji regionu jako atrakcyjnego i przede wszystkim bezpiecznego miejsca do odwiedzenia.
Wyjątkowym punktem pierwszego dnia Forum będzie jubileuszowa Gala z okazji dwudziestolecia Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, podkreślająca znaczenie tej instytucji dla rozwoju turystyki w województwie. Podczas Gali odbędzie się m.in. uroczyste ogłoszenie wyników Konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Lubelskiego w 2024 roku.
Niezaprzeczalnym trendem, który zrewolucjonizował branże wszystkich sektorów, jest sztuczna inteligencja. Turystyka ma duży potencjał do wdrażania innowacji, zwłaszcza z zakresu AI. Tego typu rozwiązania mogą znacznie ułatwić proces wyszukiwania, planowania i obsługi podróży, przyciągając zwłaszcza klientów z pokolenia Z, przyzwyczajonych do onlinowych narzędzi. Podczas drugiego dnia Forum odbędą się warsztaty, w których uczestnicy poznają podstawowe informacje na temat sztucznej inteligencji oraz narzędzia AI, które mogą być przydatne w branży turystycznej.
O ile sztuczna inteligencja jest dosyć nowym narzędziem, to w dalszym ciągu nie możemy zapominać o działaniach reklamowych w Google. Podczas warsztatu uczestnicy poznają podstawy reklamy w Google Ads, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki branży turystycznej. Warsztat obejmie również praktyczne wskazówki dotyczące unikania typowych błędów i wykorzystania narzędzi diagnostycznych.
Podczas Forum omówimy również standardy ochrony małoletnich w obiektach noclegowych, wynikające z nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, znanej jako „Lex Kamilek”. Te zmiany, obowiązujące od 15 sierpnia 2024 r., wprowadzają istotne regulacje mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa dzieci w miejscach zakwaterowania. Niewłaściwe wdrożenie standardów może prowadzić do spadku sprzedaży usług hotelowych oraz potencjalnych procesów odszkodowawczych. Istotnym jest, aby wprowadzone i stosowane standardy ochrony małoletnich nie godziły w prawa klientów i nie naruszały ich prawa do prywatności. Wiele obiektów miewa problemy z opracowaniem postępowania, które ma pomóc w ustaleniu, czy osoba przyjeżdżająca z dzieckiem jest jego prawnym opiekunem. Nawet z dowodu osobistego, z paszportu czy z innych dokumentów, nie musi wynikać relacja rodzinna, często rodzice mają różne nazwiska od dzieci. Wdrożenie standardów ochrony małoletnich to nie tylko spełnienie wymogów prawnych, ale także inwestycja w budowanie zaufania gości i przede wszystkim fundament skutecznej ochrony dzieci przed skrzywdzeniem. Warsztaty będą doskonałą okazją do zapoznania się z praktycznymi rozwiązaniami, które pomogą w implementacji nowych regulacji.
Liczba miejsc na całe wydarzenie jest ograniczona. Karty zgłoszeniowe oraz regulamin uczestnictwa dostępne są na stronie Departamentu Promocji, Sportu i Turystyki (link otwiera się w nowym oknie)
DO POBRANIA
Program IV Lubelskiego Forum Turystycznego (link otwiera się w nowym oknie)