II Kongres Kultury Województwa Lubelskiego

O tym, że województwo lubelskie kulturą stoi przekonywać nikogo nie trzeba – ale rozmawiać warto! Dlatego zapraszamy Państwa na II Kongres Kultury Województwa Lubelskiego. 19 i 20 września w Centrum Spotkania Kultur wymienimy się doświadczeniami i opiniami. Porozmawiamy m. in. o muzyce, turystyce, czy obrzędowości, nie zabraknie także znakomitych gości! Wstęp wolny, obowiązuje jednak internetowa rejestracja.

Celem Kongresu jest zaoferowanie platformy wymiany doświadczeń dla pracowników sektora kultury, pasjonatów i animatorów kultury z regionu, a także umożliwienie im zdobycia inspiracji do dalszych działań poprzez uczestnictwo w dyskusjach i wykładach przygotowanych przez liderów i ekspertów branżowych.

Na początek….

Pierwszy dzień Kongresu rozpoczniemy wykładem inauguracyjnym, który wygłosi Jerzy Buzek. Po wykładzie zapraszamy do udziału w panelu dyskusyjnym. Wspólnie zastanowimy się, czy i w jaki sposób przeszłość, historia i tradycje wpływają na rozwój państw, społeczeństw i wspólnot. Atrakcją wieczoru będzie uroczysta Gala Kultury połączona z koncertem wybitnej sopranistki Ewy Vesin, której towarzyszyć będą muzycy Orkiestry im. K. Namysłowskiego w Zamościu pod dyrekcją Maestro Tadeusza Wicherka.

Muzyka, wzornictwo, turystyka – lubimy to!

W programie drugiego dnia Kongresu znajdą się cztery panele dyskusyjne oraz wykład gościa specjalnego. „Muzyka gra. Tradycje muzyczne, a współczesne kanony kulturowe” –  to propozycja pierwszej dyskusji panelowej, podczas której zastanowimy się m.in., jak czerpać inspiracje ze źródeł, a jednocześnie tworzyć muzykę, nie powielając schematów.
W panelu „Wzornictwo ludowe – dobro narodowe” do dyskusji zaprosiliśmy praktyków reprezentujących różne środowiska aktywnie biorące udział w rozwoju współczesnej branży projektowej.
Tematyka dyskusji w panelu „Obrzędowość na nowo” oscylować będzie wokół wykorzystania elementów obrzędowości w różnych przejawach życia społeczno-kulturalnego. Jak połączyć tradycje z  nowoczesnymi formami? O tym już niebawem!
Kolejny panel to „Polska na pokaz”. Produkt turystyczny ma traktować o szeroko rozumianej promocji i turystyce, które coraz częściej postrzega się jako czynnik rozwoju regionalnego, przynoszącego wymierne korzyści zarówno gospodarce regionalnej, jak i lokalnej. Dyskusja ma zainspirować słuchaczy do poszukiwania własnej drogi do sukcesu oraz motywować do innego spojrzenia na nasz region, jego tradycje i walory.

Wydarzenie zrodziło się z inicjatywy Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie przy współpracy z Centrum Spotkania Kultur i wsparciu Zarządu Województwa Lubelskiego.

Szczegółowy program i rejestracja