Gala Zakup Prospołeczny

Dziś w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie po raz IX odbyła się uroczysta Gala wręczenia certyfikatu Znak Promocyjny Ekonomii Społecznej „Zakup Prospołeczny”. Przyznanie znaku to wynik dbałości o stałe umocnienie rangi i wizerunku podmiotów ekonomii społecznej (PES) jako symbolu usług i produktów o najwyższej jakości, które jednocześnie wykorzystują potencjał społeczny. Galę uroczyście otworzył wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski.

Znak „Zakup Prospołeczny” przyznawany jest w ramach certyfikacji produktów i usług. Logotyp wyróżnia wybrane jednostki spośród PES działających na danym terenie – umacnia ich rangę i wizerunek oraz sprawia, że stają się symbolem usług i produktów o najwyższej jakości. To wyróżnienie dla podmiotów, które szczególnie dbają o wykorzystanie potencjału społecznego. Znak wspomaga działania prowadzone w zakresie marketingu i public relations, daje również klientom szansę kupowania produktów i usług ekonomii społecznej, a tym samym podejmowania ważnych społecznych decyzji.

Pragnę podziękować za piękną działalność prospołeczną, bo wasza praca dla człowieka potrzebującego to praca nieoceniona. W naszym województwie ponad 5 tysięcy podmiotów ekonomii społecznej jest zaangażowanych i pracuje na rzecz ludzi potrzebujących: niepełnosprawnych intelektualne, fizycznie i tych, którzy zostali wykluczeni. I to jest dla tych osób druga szansa, żeby znaleźli na nowo swoje miejsce, poczuli się potrzebni. Warto, żebyśmy promowali takie akcje jak „Zakup prospołeczny” mówił wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski.

Przyznanie Znaku Promocyjnego Ekonomii Społecznej „Zakup Prospołeczny” następuje poprzez udzielenie licencji na okres 1 roku. Po upływie tego czasu podmioty zainteresowane kontynuacją certyfikacji mogą złożyć wniosek o przedłużenie na kolejny rok. Zaświadczenia przyznaje Lubelska Kapituła Certyfikująca działająca przy Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Lublinie, składająca się z członków Regionalnego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej Województwa Lubelskiego.

Statuetki oraz certyfikat otrzymało dziś 10 podmiotów ekonomii społecznej:

  1. Spółdzielnia Socjalna Arka. Kategoria – usługi: kompleksowa organizacja imprez okolicznościowych, usługi komunalne, usługa cateringowa.
  2. Spółdzielnia Socjalna Sperare. Kategoria – usługi: Nauczanie metodą Marii Montessori.
  3. Spółdzielnia Socjalna Cisówka II. Kategoria – usługi: usługa cateringowa, usługi komunalne.
  4. Fundacja Kaligo. Kategoria – usługi: warsztaty przyrodnicze i ekologiczne.
  5. Spółdzielnia Socjalna Rykovisko. Kategoria – usługi: Szycie strojów ludowych i historycznych.
  6. Fundacja Helix Farm. Kategoria – usługi: warsztaty edukacyjne dotyczące hodowli ślimaków.
  7. Spółdzielnia Socjalna Lider. Kategoria – usługi: usługi opiekuńcze, usługi budowlano-remontowe.
  8. Fundacja Teatroterapia Lubelska. Kategoria – usługi: teatr osób niepełnosprawnych.
  9. Spółdzielnia Socjalna sami swoi. Kategoria – usługi: „STÓŁ OWOCOWY”.
  10. Centrum Integracji Społecznej w Jacni. Kategoria – produkt: pierogi: „MIX ROZTOCZAŃSKI”.

Już na jesieni br. 33 podmioty będą mogły ubiegać się o przedłużenie certyfikatu.

Uroczystość zakończył występ artystyczny Fundacji Teatroterapia Lubelska. Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej wystawili spektakl pt. „Spowiedź w drewnie”.

Gala „Zakup Prospołeczny” realizowana jest w ramach projektu pozakonkursowego pt. „Ekonomia Społeczna – Drogowskaz Rozwoju Społecznego II” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa 11 Włączenie Społeczne, Działanie 11.3 Ekonomia Społeczna realizowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie.

Celem działania jest upowszechnianie i wyróżnienie wysokiej jakości produktów i usług wytwarzanych przez podmioty ekonomii społecznej z całego regionu. Przedsięwzięcie ma charakter non-profit.

galeriaGALERIA