Gala wręczenia certyfikatów dla JST

Dziś w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się uroczysta gala wręczenia certyfikatów dla jednostek samorządu terytorialnego będących uczestnikami projektu „Standardy Obsługi Inwestora w Województwie Lubelskim”. Wydarzenie było okazją do podsumowania zrealizowanego projektu oraz docenienia pracy jednostek samorządu terytorialnego. W wydarzeniu wzięli udział wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Artur Soboń.

Realizacja projektu „Standardy Obsługi Inwestora w Województwie Lubelskim” rozpoczęła się 1 października 2019 r., a zakończy się 29 czerwca br. Jego głównym celem było podniesienie jakości obsługi inwestora w min. 50 jednostkach samorządu terytorialnego (JST) województwa lubelskiego dzięki kompleksowemu wsparciu w tym zakresie. W projekcie wzięło udział aż 100 JST z województwa lubelskiego, z czego 79 z nich wdrożyło standardy obsługi inwestora. Podczas Gali wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski wręczył przedstawicielom JST certyfikaty wdrożenia standardu obsługi inwestora oraz podziękowania za udział w projekcie.

Założeniem standaryzacji było:

  • uzyskanie lepszej, sprawniejszej i bardziej profesjonalnej obsługi podmiotów zainteresowanych inwestowaniem w gminach/miastach/powiatach,
  • budowanie pozytywnego wizerunku w regionie,
  • promocja województwa lubelskiego jako miejsca do lokowania inwestycji, co w rezultacie przyczyni się do rozwoju gospodarczego województwa i napływu nowych przedsiębiorców.

Niewątpliwie potencjałem województwa lubelskiego jest rolnictwo i przetwórstwo rolno-spożywcze, ale również akademickość, bo oprócz terenu do inwestycji ważniejsze jest to, czy znajdą się specjaliści do pracy. Towarzystwo uniwersytetów daje nam przewagę i pozwala zapewnić profesjonalną obsługę inwestorom. Także dzięki Funduszom dla Polski Wschodniej wyrównujemy szanse województwa lubelskiego i myślę, że niedługo dorównamy do pozostałych regionów Polskizapowiedział wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski.

Uczestnicy projektu, zarówno kadra zarządzająca, jak i pracownicy merytoryczni, zostali objęci kompleksowym programem szkoleniowo-doradczym. Przedstawiciele samorządów wzięli również udział w wizytach studyjnych, podczas których poznali dobre praktyki JST z województwa warmińsko-mazurskiego. W samorządach zostały wdrożone lub zmodernizowane procedury współpracy z inwestorem oraz rozwiązania podnoszące atrakcyjność inwestycyjną gmin i powiatów. W szczególności zostały przygotowane i upowszechnione informacje o ofercie inwestycyjnej danego samorządu. Wszystkie te działania zostały poprzedzone audytem atrakcyjności inwestycyjnej.

Realną korzyścią dla województwa było rozszerzenie bazy terenów inwestycyjnych – na początku realizacji projektu (w 2020 r.) w bazie terenów PAIH znajdowało się około 30 terenów inwestycyjnych, obecnie mamy 106 terenów, zajmując tym samym 3. miejsce wśród województwpowiedziała Elwira Lorenz, p.o. Dyrektora Departamentu Gospodarki w UMWL.

Ważnym momentem podczas uroczystości było wręczenie Decyzji o wsparciu na realizację nowych projektów inwestycyjnych na terenie województwa lubelskiego dla firmy ERKADO Sp. z o.o. z siedzibą w Gościeradowie. Wyróżnienie z rąk Tomasza Miśko, Dyrektora Oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. w Tarnobrzegu, odebrał Wiceprezes Zarządu Mateusz Kozłowski. 

galeriaGALERIA