Gala Ambasadorów Wschodu 2017

Znamy już laureatów tegorocznej Gali Ambasadorów Wschodu, która odbyła się 2 grudnia w Zamku Biskupim w Janowie Podlaskim. Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce czy Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice to niektórzy z wyróżnionych.

W kategorii Samorząd statuetkę przyznano miastu i gminie Supraśl. Dokonując wyboru Kapituła oceniała działania, których celem jest stworzenie marki miejsca w oparciu o wielosektorową współpracę, przy jednoczesnym wykorzystaniu zasobów lokalnej społeczności i potencjału inwestycyjnego. W 2017 roku oprócz Miasta i Gminy Supraśl nominacje otrzymały także Nałęczów oraz Serock.

W kategorii Biznes tytuł Ambasadora Wschodu otrzymała firma Bialcon SA. Przy wyborze w sposób szczególny uwzględniono wykorzystanie lokalnych zasobów, tworzenie oryginalnego i wyróżniającego się produktu oraz potencjał wzrostu. Dodatkowym atutem był aspekt wyróżnienia miejsca, w którym produkty są tworzone lub z którym są związane. Nominowane w tej kategorii były także firmy: Ochnik SA i Recman Sp. z o.o.

W kategorii Projekt Kapituła przyznała statuetkę Festiwalowi Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie – za niestandardowe działania turystyczne, kulturowe, społeczne i gospodarcze realizowane na obszarze wschodniego pogranicza, które posiadają odpowiedni potencjał merytoryczny do dalszego rozwoju, a jednocześnie tworzą nową przestrzeń komunikacyjną. Tegoroczne nominacje do tytułu Ambasadora Wschodu to – obok Festiwal Języka Polskiego – Mazowsze w Koronie oraz Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej.

W kategorii Turystyka tytuł Ambasadora Wschodu przyznano Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Podczas oceny nominowanych podmiotów Kapituła brała pod uwagę tworzenie ponadregionalnych markowych produktów turystycznych, które wykorzystują potencjał przestrzeni w której są tworzone, a ich podstawowym celem jest zwiększenie ruchu turystycznego w regionie. W tym roku do kategorii turystyka nominowano także Muzeum Zbrojownię na Zamku w Liwie i Zamek w Tykocinie.

Tytuł Ambasadora Wschodu w kategorii Społecznie Odpowiedzialny przyznano Fundacji AMF „Nasza Droga”. Fundacja działa na rzecz dzieci niepełnosprawnych, wspiera działania w zakresie rozwoju kulturalnego dzieci i młodzieży, w szczególności utalentowanej. „Nasza Droga” jest modelowym przykładem realizacji założeń Biznesu Społecznie Odpowiedzialnego (CSR) nie tylko na poziomie deklaracji, ale przede wszystkim praktyki.

W kategorii Kultura i Sztuka statuetkę otrzymał Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice. Założony w 1977 roku przez Włodzimierza Staniewskiego, na wschodniej ścianie Polski, tuż przy żelaznej kurtynie, stał się znany na świecie dzięki wyjątkowym spektaklom i rygorystycznym praktykom teatralnym.

Tytuł Honorowego Ambasadora Wschodu przyznano w tym roku Barbarze Wachowicz – pisarce, autorce biografii wielkich Polaków, scenarzystce, na Wschodzie znanej jako Basia z Podlasia. Jest to tytuł przyznawany za całokształt pracy twórczej i działalności społecznej.

Nagrodę Specjalną za propagowanie etosu pogranicza i budowanie mostów pomiędzy ludźmi różnych narodowości, wyznań i kultur, przyznano Fundacji i Ośrodkowi „Pogranicze” w Sejnach.  Tegoroczną Galę Ambasadorów Wschodu uświetniły dwa zespoły jazzowe: Aga Derlak Trio- zdobywcy nagrody Fryderyka w roku 2016 oraz bialskie Jazz Trio, które wystąpiło z Zespołem Pieśni i Tańca Podlasie

Patronat Honorowy nad tegoroczną Galą objęli Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski i Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

Sponsorem głównym GAW2017 jest Województwo Lubelskie. Sponsorzy strategiczni: Grupa Arche, Kino Świat, MD Investments. Sponsorzy kategorii: Honda Wyszomirski, Miasto Siedlce, Bialcon, Wilczewscy. Sponsorzy wspierający: Vito Polska, Dworek Łukowiska, Foldruk Media, Zakład Mięsny Wierzejki, BGŻ BNP Paribas, Agencja Rozwoju Miasta Siedlce. Partnerzy: Hotel Zamek Biskupi Janów Podlaski, Pałac Cieleśnica, Pracownia Sztuki Użytkowej RE, Business Centre Club, Browar Koneser.

galeriaGALERIA