Fundusze Europejskie na badania i innowacje dla przedsiębiorców

14 projektów zostało wybranych do dofinansowania w ramach organizowanego przez Lubelską Agencję Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie naboru z Działania 1.3 Badania i innowacje w sektorze przedsiębiorstw programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. Umowy o dofinansowanie wręczył przedsiębiorcom marszałek Jarosław Stawiarski

Z 66 złożonych wniosków do dofinansowania wybrano 14 projektów o wartości niemal 54 mln zł, z czego ponad 31,4 mln zł stanowi dofinansowanie ze środków unijnych.

Jestem z Państwa szczególnie dumny, ponieważ jesteście przedsiębiorcami, którzy chcą zrobić coś nowoczesnego, a o to właśnie chodziło w tym konkursie. To nabór szczególnie ważny dla rozwoju gospodarczego regionu, gdyż wspiera działalność badawczo-rozwojową oraz innowacje sektora MŚP. Wzmocnienie i efektywne wsparcie obszaru B+R w naszym województwie to jeden z głównych celów programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2021. Gratuluję Państwu odwagi i pomysłu dziękował przedsiębiorcom marszałek Jarosław Stawiarski.

Cel i zakres Działania 1.3

Projekty mają przyczynić się do rozwijania i wzmacniania zdolności badawczych i innowacyjnych w strukturze społeczno-gospodarczej województwa, a także do wykorzystania zaawansowanych technologii wpisujących się w zakres regionalnych inteligentnych specjalizacji zdefiniowanych w Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Lubelskiego do 2030 roku.

Przedmiotem naboru były projekty badawczo-wdrożeniowe zmierzające do komercjalizacji wyników prac B+R. Wsparcie mogły otrzymać projekty polegające na opracowaniu nowych produktów, usług i procesów lub też wprowadzeniu do nich znaczących ulepszeń, a także mające na celu wdrożenie wyników prac B+R do działalności gospodarczej przez MŚP. Realizowane projekty są inwestycjami w działania badawcze o charakterze innowacyjnym, w tym badania przemysłowe oraz eksperymentalne prace rozwojowe i koncentrują się m.in. wokół systemów Sztucznej Inteligencji do mapowania profili behawioralnych i konsumenckich w badaniach rynku, są to również prace badawczo-rozwojowe nad komponentem wirtualnej rzeczywistości do kreatora nauczania za pomocą środków na odległość, tj. tzw. e-learningu.

Podmioty, które mogły ubiegać się o dofinasowanie projektów, to mikroprzedsiębiorstwa oraz małe i średnie firmy, konsorcja przedsiębiorstw oraz konsorcja przedsiębiorstw z organizacjami badawczymi.

Wsparcie dotyczy przede wszystkim inwestycji w środki trwałe i wartości niematerialne i prawne, zarówno do prowadzenia prac badawczych, jak i do wdrożenia rozwiązań na rynek w postaci innowacyjnych produktów, procesów czy technologii.

Projekty w ramach rozstrzygniętego naboru w ramach Działania 1.3 i wręczone dzisiaj dotyczą m.in.:

  • badania i wdrożenia dwufazowego biomateriału do regeneracji ubytków chrzęstno-kostnych,
  • mobilnego systemu produkcji i magazynowania energii,
  • systemu sztucznej inteligencji do mapowania profili behawioralnych i konsumenckich w badaniach rynku,
  • badania innowacyjnej technologii rozdzielania i oczyszczania elementów składowych nasion konopi w celu uzyskania żywieniowych elementów składowych o wysokim poziomie białkowym,
  • prac B+R w celu wdrożenia komponentu wirtualnej rzeczywistości do kreatora e-learningu,
  • opracowania kompozytów otrzymywanych z termoplastów z wykorzystaniem granulatu pozyskanego z recyklingu opon i jego wdrożenia na rynkach europejskich.

Korzyści dla regionu

Kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarczego województwa ma nie tylko samo wprowadzenie innowacji, lecz także zdolność do wykorzystania ich w procesach gospodarczych. Wdrażanie i realizowanie projektów B+R to wzrost konkurencyjności firm w regionie, na rynku krajowym i na rynkach zagranicznych, a w rezultacie – skuteczny i dynamiczny rozwój firm.