Festiwal Trzech Kultur

Przed nami Festiwal Trzech Kultur we Włodawie. Od 21 do 24 września w wyjątkowy sposób upamiętnimy wielokulturowość dawnej Włodawy. Jest to także okazja do uczczenia pamięci Polaków, Żydów i Ukraińców, którzy dawniej żyli w tym kresowym miasteczku. Koncerty, wystawy, spektakle czy kabarety – w tym roku czeka na nas wiele atrakcji.

Wydarzenie otworzy noc kabaretowa, która odbędzie się w czwartek 21 września. Pierwszy dzień (piątek 22 września) poświęcony jest tradycji i kulturze żydowskiej. Dzieci zapraszamy na spektakl teatralny Grupy Studnia O, chętnych do tańca na warsztatach tańca izraelskiego. Ponadto widowiska słowno-muzyczne, wernisaże i koncerty. Fani muzyki posłuchają recitalu Renaty Przemyk w repertuarze Leonarda Cohena.

W sobotę zobaczymy Wędrowny Teatr Lalek Małe Mi, wystawę fotografii otworkowej o. Sofroniusza, posłuchamy Oratorium Roberta Grudnia z udziałem Macieja Zakościelnego, a także Koncertowej Nocy Bardów. Spotkamy się również z podróżnikami, autorami książek i gwiazdami ekranu.

Niedzielne świętowanie rozpocznie nabożeństwo wraz z oprawą muzyczną, a także spektakl dla dzieci. To także wyjątkowa okazja by spotkać się z Arturem Barcisiem. Zwieńczeniem wydarzenia będzie koncert gospel w wykonaniu grupy SOUND ‘N’ GRACE.

Całemu wydarzeniu towarzyszył będzie festiwalowy bazar. Festiwal trzech kultur to impreza, dzięki której zacierają się granice kulturowe. Podczas trzech dni trwa dialog, który łączy i inspiruje. Na czas Festiwalu miasto staje się miejscem magicznym, żyje wielokulturowością, tradycją oraz wyobraźnią jego uczestników.

Festiwal na stałe wpisał się w kalendarz kulturalny naszego regionu. Jego ideą jest podejmowanie działań zarówno na szczeblu artystycznym jak i edukacyjnym ze szczególnym wskazaniem na historię regionu, jego mieszkańców, tradycję oraz „wielokulturowość”, która jest znaczącą cechą tych terenów. To wzajemne współistnieniu kultur- żydowskiej, prawosławnej oraz katolickiej. Szlak Trzech Kultur jest to trasa łącząca główne punkty Festiwalu: Muzeum – Zespół Synagogalny, Cerkiew pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Kościół pw. św. Ludwika oraz Czworobok.

Program wydarzenia.