Eliminacje krajowe WorldSkills Poland 2021 Lublin Nowe Technologie

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym trwa finał Eliminacji Krajowych WorldSkills Poland 2021 Lublin Nowe Technologie. Wydarzenie uświetnia swoją obecnością Minister Edukacji i Nauki dr hab. Przemysław Czarnek, Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji i Oficjalny Delegat WorldSkills Poland, dr Paweł Poszytek oraz Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski. Eliminacje mają na celu wyłonienie reprezentantów Polski na konkurs WorldSkills Szanghaj 2022. WorldSkills to międzynarodowe cykliczne wydarzenie, którego zadaniem jest promowanie umiejętności zawodowych, zwanych potocznie „olimpiadą zawodów branżowych”.

Głównym organizatorem wydarzenia w Lublinie jest inicjatywa WorldSkills Poland, współorganizatorem Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie, partnerami są Lubelskie Centrum Innowacji i Technologii oraz Stowarzyszenie „Cyberbezpieczni”, przy współpracy z partnerami konkurencji: Festo, ITSS, Microsoft, Chmurowisko oraz Spice Gears. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Minister Edukacji i Nauki, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, Sekretarz Stanu w KPRM ds. Cyfryzacji Marek Zagórski oraz GovTech Polska.

Konkurs rozpoczął się z samego rana, a zakończy w późnych godzinach popołudniowych. Zadania dla zawodników składają się z kilku modułów, a nad prawidłowym przebiegiem konkursów czuwa 5 składów sędziowskich, które tworzą przedstawiciele z Niemiec i Austrii. Przed ceremonią wręczenia nagród odbędzie się debata „Biznes, Edukacja, Przyszłość. Jakich kompetencji szukają pracodawcy wśród młodych”, w której wezmą udział przedstawiciele biznesu:

  • Członek Zarządu Microsoft Sp. z o.o. – Michał Jaworski
  • Dyrektor Festo Didactic (Przemysl 4.0 i Mechatronika) – Artur Aleksiejczuk
  • Mentor zawodników z firmy Spice Gears FRC – Bartosz Pisiak 
  • Architekt rozwiązań z ITSS Sp. z o.o. – Marek Koźniewski

– Cieszę się, że województwo mogło gościć Eliminacje Krajowe WorldSkills Poland. Od dawna nasz region stawia na rozwój IT i nowoczesnych technologii. Jest to szersza strategia rozwoju, której celem jest nie tylko promocja Lubelskiego na arenie krajowej, ale również szansa na zwrócenie uwagi i być może pozyskanie potencjalnych inwestorów – mówi Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

– WorldSkills i EuroSkills to międzynarodowe konkursy branżowe. Pierwsze eliminacje krajowe, w tym roku odbyły się 28 maja w Tarnowie. Wraz z Grupą Azoty, partnerem eliminacji, wyłoniliśmy reprezentanta Polski, w konkurencji technik laboratorium chemicznego. W listopadzie, odbędzie się pierwsza edycja konkursu SkillsPoland, która rozegrana będzie w 12. konkurencjach. W Lublinie poznaliśmy zwycięzców,
aż w 5. konkurencjach tzw. zawodów przyszłości. Wszystkim uczestnikom gratuluję, a szczególnie zwycięzcom, którzy od teraz stają się członkami drużyny biało-czerwonej, która będzie miała zaszczyt reprezentować Polskę na międzynarodowym konkursie WorldSkills w Szanghaju w 2022. Zanim to nastąpi przed nimi ekscytujący, ale również bardzo wymagający rok przygotowań, pod okiem najlepszych ekspertów z polskiego biznesu i najwybitniejszych nauczycieli zawodów branżowych w naszym kraju – dodał dr Paweł Poszytek Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji Oficjalny Delegat WorldSkills Poland.

Konkurs skierowany jest do uczniów i studentów kierunków informatycznych lub pokrewnych. Eliminacje Krajowe WorldSkills Poland 2021 w Lublinie odbywają się w 5 konkurencjach:

  • robotyka mobilna,
  • cyberbezpieczeństwo,
  • mechatronika,
  • przemysł 4.0,
  • chmura obliczeniowa.

Kontakt ze strony organizatora WorldSkills Poland:

Aneta Mentel-Sadowska

Starszy Specjalista ds. Komunikacji

Biuro WorldSkills Poland

Tel. 697 060 083

e-mail: aneta.mentel-sadowska@frse.org.pl

Więcej informacji o inicjatywie WorldSkills Poland:

Strona internetowa WorldSkills Poland

WorldSkills Poland Facebook

WorldSkills Poland Linkedin

WorldSkills Instagram

WorldSkills Poland Twitter

WorldSkills Poland Youtube

Więcej informacji o eliminacjach