e-Kościół, czyli Archidiecezja Lubelska bliżej wiernych

Cyfrowa rewolucja czeka Archidiecezję Lubelską. Wkrótce dokumenty kościelne potrzebne do chrztu lub ślubu wierni wyślą przez internet. Tą samą drogą zapiszą się na pielgrzymkę lub zamówią mszę świętą.

W efekcie szybciej i sprawniej załatwią sprawy, które wcześniej wymagały wizyty w kancelarii parafialnej. Teraz zrobią to on-line – podkreśla ks. Jakub Olech, koordynator projektu z Archidiecezji Lubelskiej.

Lubelski Kościół idzie z duchem czasu. Chce być jeszcze bliżej swoich parafian. Do tego liczy na usprawnienie komunikacji oraz wymiany dokumentów miedzy parafiami i kurią. Dlatego inwestuje w nowoczesne e-usługi. Archidiecezja Lubelska pozyskała ponad 16 mln zł z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na cyfryzację.

Cyfrowa rewolucja ma służyć przede wszystkim wiernym. – Wiemy, że starsi parafianie coraz lepiej radzą sobie z komputerem i chętnie zaglądają do internetu. Chcemy to wykorzystać. Wkrótce seniorzy zamówią mszę przez internet bez wychodzenia z domu – zapewnia ks. Jakub Olech, koordynator projektu z ramienia Archidiecezji Lubelskiej. To spore ułatwienie, szczególnie dla wiernych mieszkających na wsiach i w mniejszych miejscowościach. Z tych możliwości skorzystają też parafianie z zagranicy.

Ale to nie wszystkie e-usługi, które zaoferuje nowy system informatyczny Archidiecezji Lubelskiej. Przez internet będzie można zapisać się na pielgrzymkę, przejrzeć księgi parafialne lub wysłać elektronicznie dokumenty związane z chrztem, ślubem, czy pierwszą komunią świętą. Dodatkowo powstaną aplikacja na telefon komórkowy i archidiecezjalny portal. – Dobrze zarządzana strona parafii ma nawet 30 tys. odwiedzin miesięcznie. To sporo, dlatego warto wykorzystać ten potencjał. Dzięki portalowi włączymy wiernych w jedną wspólnotę, z którą będziemy rozmawiać i spotykać się w wirtualnym świecie – zaznacza ks. Jakub Olech.

Unijny projekt poprawi też wymianę dokumentów między parafiami oraz z kurią. Będą krążyły one on-line. – Mamy 280 parafii i 1,1 miliona wiernych. Działając w internecie znacznie szybciej będziemy przekazywać sobie dokumenty bez konieczności dostarczania ich osobiście – wylicza zalety systemu koordynator projektu.

Dokumenty będą dobrze zabezpieczone dzięki zakupowi specjalnych serwerów do przechowywania baz danych. Ich wysłanie lub przeglądanie będzie możliwe przez aplikację e-PUAP.

Ważnym elementem projektu jest również archiwizacja i ucyfrowanienie historycznych zbiorów dokumentów każdej parafii oraz archiwum Archidiecezji Lubelskiej.

Projekt zakończy się w maju 2021 roku. Jego wartość to 18,9 mln zł, z czego ponad 16 mln zł pochodzi z funduszy europejskich. – Dotychczas podpisaliśmy 20 umów zapewniających środki unijne na projekty związane z cyfryzacją. Ogółem ich wartość przekracza 305 mln zł. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego wynosi ponad 258 mln zł – wylicza Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego.