Delegacja z Nevady w województwie lubelskim

W dniu 18 października gośćmi marszałka Jarosława Stawiarskiego był konsul honorowy RP w Las Vegas John Petkus wraz z Juliettą Hunt oraz przedstawiciele Stanu Nevada Paweł Pietrasieński – Dyrektor ds. Handlu Zagranicznego Biura Gubernatora Nevady oraz Dijana Mitrovic – Departament ds. Handlu Zagranicznego Biura Gubernatora Nevady.

Głównym celem spotkania były rozmowy na temat realizowanego obecnie programu NLAB Nevada – Lubelskie Acceleration Bridge, a także kolejnych możliwości współpracy z partnerami z USA. NLAB to pierwszy w Polsce, a nawet w Europie, program akceleracji realizowany we współpracy z Biurem Gubernatora Nevady ds. Rozwoju Gospodarczego. We wrześniu br. przeprowadzono nabór i wyłoniono 20 firm z Województwa Lubelskiego, które w październiku wzięły udział w intensywnym tygodniowym szkoleniu przygotowującym (Bootcamp Lubelskie) z uznanymi w środowisku biznesowym trenerami z Polski i Nevady. Zwieńczeniem Bootcamp Lubelskie był Demo Day, podczas którego 20 przedsiębiorców krótko zaprezentowało swoją firmę i stanęło w ogniu pytań jurorów. Wkrótce Komisja oceniająca wybierze 10 firm, które wyjadą do Nevady, spędzą tam ok. 14 dni wypełnionych spotkaniami, networkingiem, spotkają się ze specjalistami z zakresu rozwoju biznesu, internacjonalizacji i innowacji. Tydzień na północy w Reno i Carson City, tydzień na południu w Las Vegas. Warto podkreślić, że program spotkań w Nevadzie będzie dopasowany do profilu zwycięskich firm. Dzięki poprzedniej edycji programu 5 start-upów z Lubelszczyzny weszło z sukcesem na rynek amerykański i rozpoczęło równoległą działalność w Nevadzie.

Współpraca z Nevadą to nie tylko tematy gospodarcze. W trakcie spotkania Konsul zaproponował również udział młodzieżowej drużyny piłkarskiej z Województwa Lubelskiego w międzynarodowym turnieju piłki nożnej w Las Vegas (luty 2020 r.). Jest to wydarzenie na bardzo dużą skalę, które cieszy się ogromną popularnością wśród kibiców amerykańskich, a także Polonii. Wyjazd taki byłby świetnym doświadczeniem dla młodych sportowców z naszego regionu, a także okazją do promocji Lubelszczyzny w USA.

Marszałek podkreślił, że Województwo Lubelskie bardzo poważnie traktuje współpracę ze Stanem Nevada. Stany Zjednoczone od lat były zawsze blisko serc Polaków, przez wiele lat były również gwarantem naszego bezpieczeństwa. Tym bardziej cieszy fakt, że z każdym rokiem rozwijamy naszą współpracę poszerzając ją o kolejne obszary.

galeriaGALERIA