79. Tour de Pologne UCI World Tour na Lubelszczyźnie

Tour de Pologne UCI World Tour znowu zawita na Lubelszczyznę – 79. edycja wyścigu na terenie naszego województwa potrwa od 30 lipca do 1 sierpnia. Kolarskie współzawodnictwo zakończy się 5 sierpnia na Błoniach krakowskich. Na dzisiejszej konferencji prasowej w Lubelskim Centrum Konferencyjnym o tegorocznym rajdzie rozmawiali: Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, prezes zarządu Lang Team Czesław Lang oraz radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Ryszard Majkowski. Zawody odbędą się pod hasłem „Wyścig dla Pokoju”.

Tour de Pologne należy do najlepszych światowych imprez. Wszystkie czołowe teamy będą się ścigać tutaj, po pięknej Lubelszczyźnie, która wyglądem i pofałdowaniem przypomina włoską Toskanię. Wierzę, że podczas tegorocznego ścigania narodzi się nowa gwiazda kolarstwa mówił marszałek Jarosław Stawiarski.

Zależało nam, aby jak najwięcej pokazać z województwa lubelskiego, podkreślić, że tu jest bezpiecznie, że Polska jest bardzo gościnna. Kibice będą mieli wielką ucztę, będzie to dla nich ogromna frajda zaznaczał Czesław Lang, prezes Lang Team.

Podczas konferencji marszałek Jarosław Stawiarski oraz Czesław Lang podpisali umowę na organizację tego wydarzenia. Wyścig Tour de Pologne to największe logistyczne sportowe przedsięwzięcie obserwowane w Polsce i na świecie dzięki bezpośrednim relacjom telewizyjnym w mediach. Corocznie jest transmitowane w wielu krajach na świecie – w ubiegłym roku było to 80 krajów, m.in. Francja, Czechy, RPA, Kanada, Australia, USA, Nowa Zelandia i Belgia.

Tour de Pologne na Lubelszczyźnie

Tegoroczna edycja 79. Tour de Pologne Uci World Tour (TdP) pod hasłem „Wyścig dla Pokoju” obejmuje 3 etapy przebiegające w województwie lubelskim:

 1. Etap trasa Kielce – Lublin
  Dzień: 30 lipca 2022 r.
  Start: 11:35 Kielce, Rynek
  Meta: ok. 16:38 Lublin, ul. Krakowskie Przedmieście, budynek Poczty Głównej
  Długość trasy: 218,8 km
   
 2. Etap trasa Chełm – Zamość 
  Dzień: 31 lipca 2022 r.
  Start: 11:55 Chełm, pl. Niepodległości
  Meta: ok. 16:39 Zamość, ul. Józefa Piłsudskiego
  Długość trasy: 205,6 km
   
 3. Etap Kraśnik, powiat kraśnicki – Przemyśl 
  Dzień: 1 sierpnia 2022 r.
  Start: 10:45 Kraśnik, al. Niepodległości, budynek Centrum Kultury i Promocji
  Meta: 16:39 Przemyśl, ul. Przemysława
  Długość trasy: 237,9 km

Staraliśmy się nie powielić tras z tamtego roku, bo Lubelszczyzna jest tak piękna i ma jeszcze tyle do pokazania. Chcę też podkreślić, że gdyby nie było nowych, dobrych dróg, nie udałoby się ułożyć tych trzech etapów. A co do kibiców to muszę przyznać, że są niesamowici. Na trasy wychodzą całe miasta i wioski. To jest ogromne święto, które jednoczy ludzi przekonywał radny Ryszard Majkowski.

Cały tour będzie transmitowany na żywo przez Telewizję Polską na kanałach ogólnodostępnych (TVP 1, TVP Sport) oraz w aplikacji mobilnej TVP Sport.

Z budżetu województwa lubelskiego na promocję regionu w ramach Tour de Pologne 2022 zostało przeznaczone blisko 783 tys. złotych.

Ubiegłoroczna edycja Tour de Pologne – 2021

78. Tour de Pologne odbył się w dniach 9-15 sierpnia 2021 roku. Dwa pierwsze etapy przebiegały przez województwo lubelskie (Lublin, Chełm i Zamość). Kolarze przejeżdżali jeszcze przez Przemyśl, Sanok, Rzeszów, Tarnów, Katowice, Zabrze oraz Kraków. Na podium 78. Tour de Pologne stanął Polak. Michał Kwiatkowski w klasyfikacji generalnej zajął trzecie miejsce. Wyścig wygrał Portugalczyk Jao Almeida.

Tour de Pologne, nazywany też Kolarską Ligą Mistrzów, to sportowe wydarzenie na najwyższym światowym poziomie, w którym biorą udział największe gwiazdy kolarstwa. W Plebiscycie Przeglądu Sportowego z 2020 roku Tour de Pologne został uznany za Najlepszą Imprezę Sportową Roku.

galeriaGALERIA