78. Tour De Pologne przejechał przez Lubelskie – podsumowanie

Jednym z największych wydarzeń sportowych minionego lata w Regionie Lubelskim był 78 Tour De Pologne. 9 sierpnia na starcie I etapu z Lublina do Chełma stanęło ponad 150 kolarzy z 21 czołowych ekip zawodowych i reprezentacji Polski. Zwycięzcą wyścigu został Jao Almeida, który w klasyfikacji generalnej wyprzedził Mateja Mohorica i Michała Kwiatkowskiego. W czwartek 21 października w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się podniosła uroczystość podsumowująca kolarskie wydarzenie.

Tegoroczna edycja wyścigu kolarskiego rozpoczęła się 9 sierpnia traktem prowadzącym z Lublina do Chełma. Już pierwszy etap wyścigu prezentował trasę o wysokim poziomie trudności i długości, liczyła aż 216 kilometrów! Drugi etap zmagań również prowadził, przez wspaniałe lubelskie regiony tym razem od Zamościa do Przemyśla. Trasa była nieco krótsza, liczyła nieco ponad 200 kilometrów. Kolarze rywalizowali ze sobą na krętych i górzystych ulicach Polski Wschodniej aż do 15 sierpnia.

Ostatecznie po 7 etapach niesamowitych kolarskich emocji 78. edycji Tour de Pologne w klasyfikacji najlepszy sprinter LOTOS zwyciężył Joao Almeida (Deceuninck – Quick Step). Zwycięzcą klasyfikacji górskiej PZU został Łukasz Owsian (Reprezentacja Polski), zaś klasyfikacji najaktywniejszy zawodnik LOTTO – Taco van der Hoorn (Intermarche-Wanty-Gobert). Pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej zajął Deceuninck – Quick Step. Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem w klasyfikacji generalnej i zdobywcą premii LOTOS był Michał Kwiatkowski, który zajął trzecie miejsce.

Atrakcyjna trasa i świetna promocja

Michał Kwiatkowski po zakończonym Tour De Pologne mówił, że bardzo podobała mu się trasa wiodąca przez wschodnie rejony Polski w tym Lubelszczyznę. Wyznał, że rozmawiał o niej z innymi kolarzami z peletonu i ich wrażenia były podobne. Przyznawali, że była to dobra trasa, na którą chętnie wróciliby w przyszłości. Dopisała też pogoda, co w opinii naszego mistrza dodatkowo wzmocniło pozytywne wrażenia kolarzy z przejazdu przez Lubelskie. Czesław Lang, dyrektor Lang Team również nie krył zadowolenia z faktu powrotu wyścigu po dwunastu latach do województwa lubelskiego. Te pierwsze dwa etapy – mówił – należały do najdłuższych w całym wyścigu i miały specyficzny charakter, z dużą ilością podjazdów. Z pewnością przyjazd w Lubelskie był dla zawodników bardzo dużym wydarzeniem.

Tour de Pologne to jeden z 31 największych wyścigów świata, należący do prestiżowego cyklu UCI World Tour (najważniejszych zawodów w kolarstwie szosowym, w tym Tour de France czy Giro d’Italia). Ranga imprezy ma ogromny wpływ na medialny zasięg relacji z wyścigu. Transmisje telewizyjne do ponad 100 krajów gwarantowały pokazanie atrakcyjnego wizerunku naszego regionu w kraju i za granicą. Przy okazji tak renomowanego wydarzenia zarówno jego uczestnicy, partnerzy, jak i kibice śledzący medialne transmisje i relacje odkrywali prezentujące się pięknie Lubelskie.