projekt, zielony wodór, interreg

W dniach 25-27 marca 2025 roku w Sofii (Bułgaria) odbyło się drugie międzynarodowe spotkanie partnerów projektu Green Hydra – Improving policies for engaging SMEs in the green hydrogen ecosystem, realizowanego w ramach Programu Interreg Europa 2021-2027 przez Województwo Lubelskie.

Pierwszego dnia spotkania każdy z partnerów przedstawiał krótki opis dotyczący gospodarki wodorowej w reprezentowanych regionach i gminach. Podsumowanie, wraz z opracowanym State-of-play oraz analizą istniejących barier wśród partnerów projektu, poprowadzone zostało przez przedstawiciela Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Groningen (Holandia) będącego zarazem partnerem doradczym projektu. Następnie, w ramach synergii międzyprojektowej w ramach programu Interreg Europe, przedstawiona została prezentacja „Biznesowy system rozwijania zielonego wodoru: Integracja MŚP w łańcuch wartości zielonego wodoru.” Jej głównym tematem była integracja MŚP do łańcucha dostaw Green H2, możliwości, nisze i wyzwania dla firm, a także obciążenia związane z regulacjami, finansowaniem oraz potrzeby i obawy związane ze świadomością społeczną.

Ważnym punktem agendy były interaktywne warsztaty, podczas których omawiano m.in. włączenie MŚP do procesów produkcji, przesyłu i dystrybucji zielonego wodoru, zastosowań przemysłowych elektrolizerów, zielonego wodoru dla mobilności, w sektorze energetycznym i zielonego wodoru w budynkach. W trakcie spotkania miały miejsce również wizyty studyjne. Pierwsza z nich odbyła się w Laboratorium Integralnych Systemów Energetycznych Centrum Kompetencji HITMOBIL, prowadzonym przez Instytut Elektrochemii i Systemów Energetycznych Akademii Evgeni B. Budevski, gdzie pokazana została pierwsza stacja tankowania H2 w Bułgarii wraz z elektrolizerem wytwarzającym wodór. Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się w jaki sposób tankowane są samochody wodorowe, jaka jest przyszłość tej technologii w Bułgarii oraz jakie wyzwania stoją przed tą technologią. Następna wizyta studyjna odbyła się w laboratoriach i zakładach produkcyjnych Hydrogenera Ltd. – innowacyjnego bułgarskiego przedsiębiorstwa – reprezentanta MŚP, wyposażonego w technologię i wiedzę specjalistyczną, od produkcji, sprężania i magazynowania, po zasilanie sieci przesyłowych gazu oraz transport do stacji ładowania.

Drugi dzień spotkania poświęcony był przedstawieniu przez partnerów projektu dobrych praktyk z regionów. Dobrą praktykę pochodzącą z Województwa Lubelskiego, dotyczącą stworzonego przez studentów wodorowego pojazdu Hydros, przedstawił dr hab. inż. Jacek Czarnigowski prof. PL – opiekun zespołu HydroGreen.

Więcej informacji o projekcie Green Hydra znajduje się na stronie internetowej Portalu Interreg Europe (link otwiera się w nowym oknie)