Samorządowy Kongres Gospodarczy II Forum Regionów Trójmorza

29 i 30 czerwca br. w stolicy województwa lubelskiego odbył się Samorządowy Kongres Gospodarczy II Forum Regionów Trójmorza. Wydarzenie miało na celu wzmocnienie spójności regionów Unii Europejskiej poprzez zacieśnienie współpracy społeczno-gospodarczej i naukowej samorządów z państw Europy Środkowo-Wschodniej, biorących udział w Inicjatywie Trójmorza tj. Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier.

Pierwszy dzień Kongresu otworzył Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, jeden z inicjatorów powstania inicjatywy Trójmorza. W obecności pana Prezydenta podpisana została Deklaracja Lubelska o powołaniu Sieci Gospodarczej Regionów Trójmorza. Do Sieci przystąpiły samorządy z Polski, Bułgarii, Litwy, Rumunii, Słowacji i Węgier, łącznie 16 regionów. Inicjatorem powstania Deklaracji Lubelskiej jest Samorząd Województwa Lubelskiego na czele z marszałkiem Jarosławem Stawiarskim. To początek kooperacji pomiędzy samorządami 12 państw, które współpracując w ramach Inicjatywy Trójmorza dążą do rozbudowy połączeń infrastrukturalnych, energetycznych i cyfrowych, a tym samym stworzenia nowych, międzynarodowych sieci powiązań biznesowych. To one są warunkiem zrównoważonego i odpowiedzialnego rozwoju regionów, państw i całej Unii Europejskiej.

W sesji strategicznej  Kongresu udział wzięli prezydenccy ministrowie ds. Trójmorza z Polski, Bułgarii i Rumunii: prof. Krzysztof Szczerski, Roussi Ivanov, Laurentiu Flueraru. Rozmowy dotyczyły kierunków rozwoju Inicjatywy Trójmorza w przyszłości.

Sesję plenarną otworzyło wystąpienie Ministra Spraw Zagranicznych RP Zbigniewa Raua. W dyskusji moderowanej przez Pawła Jabłońskiego, Podsekretarza Stanu w MSZ wystąpiło 7 koordynatorów rządowych ds. Inicjatywy Trójmorza z Estonii, Czech, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji i Węgier. Panel poświęcony był strategicznym projektom inwestycyjnym pilotowanym przez rządy poszczególnych krajów, takim jak budowy tras Via Carpatia, Via Baltica, gazociągi, połączenia kolejowe.

W dyskusji na temat Dyplomacja Trójmorza uczestniczyli obecni w sposób stacjonarny w Lublinie ambasadorowie Bułgarii, Japonii, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy i Komisji Europejskiej, a także ambasador Republiki Federalnej Niemiec, który łączył się online.  W sesji dyskutowano o możliwościach współpracy krajów Trójmorza z krajami sąsiadującymi, a także USA oraz Japonią. W ramach wizyty na Lubelszczyźnie dyplomaci odbyli szereg indywidualnych spotkań z ministrami, przedstawicielami różnych instytucji oraz ekspertami.

Jednym z ważniejszych elementów Kongresu była sesja poświęcona Sieci Gospodarczej Regionów Trójmorza oraz roli regionów w rozwoju gospodarczym. Paneliści, jednocześnie sygnatariusze Deklaracji Lubelskiej, w tym także marszałek Jarosław Stawiarski, podzielili się z uczestnikami Kongresu doświadczeniami w zakresie rozwoju swoich regionów w obszarze Europy Środkowej, a także wskazali przyszłe kierunki działalności i szanse jakie oferuje Sieć Gospodarcza Regionów Trójmorza.

 

O potencjale  i roli regionów Trójmorza w rozwoju sieci połączeń transportowych rozmawiano w panelu: „Połączenia Transportowe jako czynnik rozwoju Regionów Trójmorza”. Debata miała na celu zainicjowanie dyskusji dotyczącej potrzeb i wyzwań dla transportu w zakresie kształtowania polityki, planowania i wdrażania inwestycji w regionach Trójmorza.

 

Drugi dzień Samorządowego Kongresu Gospodarczego II Forum Regionów Trójmorza poświęcony był przede wszystkim tematyce gospodarczej. To właśnie gospodarka jest motorem napędowym rozwoju regionalnego, podstawą, na której opierają się inwestycje, komfort życia mieszkańców regionów.

W wydarzeniu zorganizowanym w formule hybrydowej wzięło udział ok. 1000 osób, w tym 200 w sposób stacjonarny. Uczestnikami przedsięwzięcia byli ludzie  polityki, nauki i biznesu, z Polski, z krajów Inicjatywy Trójmorza oraz z innych państw.