Pamiętamy… Obchody upamiętniające 80.rocznicę Akcji Reinhardt

Od marca 2022r. w Województwie Lubelskim trwają obchody upamiętniające 80. rocznicę Akcji Reinhardt. Obchody zostały zainaugurowane w dniu 17 marca w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie i potrwają do listopada 2023 r.

W uroczystości zaangażowane są miasta, gminy i powiaty z województwa lubelskiego, w których przed wojną mieszkali polscy Żydzi. W wielu gminach trwają prace porządkowe na cmentarzach żydowskich. O uczczenie pamięci polskich Żydów zamordowanych podczas drugiej wojny światowej dbają również m.in. szkoły, uczelnie wyższe, muzea, biblioteki, ośrodki kultury i inne instytucje pamięci. Organizowane są konferencje, prelekcje wystawy, marsze, a także festiwale (np. Parades Festival, Kazimierz 2022, Lubliner Festival 2023). Na uwagę zasługują również interesujące wydarzenia oraz reportaż „Miejsca. Zagłada. Pamięć 80. rocznica akcji Reinhardt w Lubelskiem” 

Jesteśmy dumni, że mieszkańcy naszego Województwa okazują szacunek i cześć Ofiarom tych tragicznych wydarzeń angażując się aktywnie w działania upamiętniające oraz wychodząc z własną inicjatywą. Na stronie lubelskapoz.pl znajdą Państwo kalendarium uroczystości organizowanych w poszczególnych powiatach województwa lubelskiego.

Oficjalne zakończenie ponad rocznych obchodów planowane jest w listopadzie 2023r. Głównym organizatorem uroczystości będzie Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Szczegóły na temat wydarzenia już wkrótce na naszej stronie.